Není možné, aby zákon vydal jeden člověk, napadl amnestii soudce Kydalka

  11:40aktualizováno  11:40
Ústavní soud přijal podání pražského soudce Kamila Kydalky. Týká se amnestie. Kydalka žádá, aby byla zrušena, protože ji neprojednala vláda. V návrhu kritizuje premiéra Petra Nečase i to, že je možné, aby zákon v Česku vydal pouze jeden člověk. V případě amnestie je jím Václav Klaus.

Soudce Kamil Kydalka | foto: Michal DoležalČTK

"Jestliže podle ústavy premiér spolupodepisuje amnestii prezidenta, což je podmínka její platnosti, a zároveň za tento podpis předsedy vlády nese odpovědnost vláda jako celek, není možné, aby věc nebyla ve vládě vůbec projednána," uvádí Kydalka v návrhu, který ve středu zveřejnil Ústavní soud (celé znění Kydalkova podání najdete zde).

Kydalka se na Ústavní soud obrátil v pondělí odpoledne. Nelíbí se mu zastavení trestního řízení v jedné z kauz, které spolu se dvěma přísedícími rozhoduje. Kauza se týká Komerční banky a jejích úvěrů fotbalovému bossovi Františku Chvalovskému.

"Jestliže je kauza zastavená, poškozená Komerční banka, která uplatňuje nárok na náhradu škody, bude muset podat nový návrh k civilnímu soudu, ze žalované částky bude muset zaplatit soudní poplatek a ponese důkazní břemeno. Tím je podle našeho názoru porušena procesní rovnost stran," řekl iDNES.cz Kamil Kydalka s tím, že uplatňovaná škoda činí v tomto případě bez úroků zhruba 1,4 miliardy korun.

V návrhu žádá, aby Ústavní soud zrušil celou amnestii prezidenta. "Pro případ, že Ústavní soud neshledá důvody pro zrušení celého rozhodnutí, navrhuje alternativně výrok tak, aby byl zrušen alespoň článek II rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii," uvedl Ústavní soud na svém webu.

Kritizovaný článek

Článek II amnestie prezidenta republiky, vyhlášené 1. ledna 2013:

Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Celý text amnestie najdete zde.

Zákon vydává jednotlivce, to je nepřípustné, míní soudce

Kydalka v návrhu odmítá amnestii s tím, že "není možné připustit situaci, aby v demokratickém právním státě existovala právní norma vydaná prakticky jednotlivcem".

Kritizuje také premiéra Petra Nečase, který Klausovu amnestii spolupodepsal. Nečas to odůvodnil tím, že podepsal bez námitek proto, že rozhodnutí je plně v kompetenci prezidenta a podpis premiéra je pouze ústavní zvyklostí.

"Pokud by předseda vlády měl bezmyšlenkovitě podepsat jakékoliv rozhodnutí, které mu prezident předloží, byl by ve své podstatě zhuštěn do osoby bez vlastního názoru, která mechanicky předloženou listinu podepíše, převezme za ni odpovědnost, ale buď neví, co listina obsahuje, nebo jej to nezajímá," píše Ústavnímu soudu Kydalka.

Premiér: Jde o politickou, nikoliv právní kontrasignaci

Nečas ve středu po jednání vlády uvedl, že pokud by soud označil amnestii za neústavní, zpochybnilo by to i starší amnestie a také množství dalších spolupodpisů například pod souhlasy s vydáním ke stíhání soudců.

"Pokud by byla tato procedura shledána v rozporu s ústavou, tak by byly čistě teoreticky zpětně zpochybněny i amnestie z roku 1993 a 1998, protože u této  amnestie bylo postupováno naprosto stejně jako v případě dvou předchozích amnestií. Ani ty neschvalovala vláda," řekl Nečas.

"Trvám na tom, že v těchto případech se nejedná o politickou, ale právní kontrasignaci. Nicméně pokud se ten výklad přikloní jinam, tak to každý musí respektovat," doplnil premiér.

Ústavní soud dostal Kydalkovo podání v úterý. Jako soudce zpravodaje k němu stanovil Jana Musila. Kydalka nežádal o přednostní projednání věci.

Kydalka návrh učinil jako soudce Městského soudu v Praze. Soud upozornil, že na jeho krok nemůže být pohlíženo jako na návrh celého soudu. "Vždy se na Ústavní soud musí obrátit buď konkrétní soudce, nebo konkrétní senát," řekl Libor Vávra z Městského soudu v Praze.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Černošice v kauze Babiš chybovaly, tvrdí středočeský krajský úřad

Premiér Andrej Babiš komentuje schůzku s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli...

Procesní i jiné nedostatky vidí v postupu městského úřadu v Černošicích středočeský krajský úřad. Ten v Černošicích...

Půjdu za Zemanem. Pokud to nevyřešíme teď, tak po prázdninách, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, pravděpodobně...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz