Není možné, aby zákon vydal jeden člověk, napadl amnestii soudce Kydalka

  11:40aktualizováno  11:40
Ústavní soud přijal podání pražského soudce Kamila Kydalky. Týká se amnestie. Kydalka žádá, aby byla zrušena, protože ji neprojednala vláda. V návrhu kritizuje premiéra Petra Nečase i to, že je možné, aby zákon v Česku vydal pouze jeden člověk. V případě amnestie je jím Václav Klaus.

Soudce Kamil Kydalka | foto: Michal DoležalČTK

"Jestliže podle ústavy premiér spolupodepisuje amnestii prezidenta, což je podmínka její platnosti, a zároveň za tento podpis předsedy vlády nese odpovědnost vláda jako celek, není možné, aby věc nebyla ve vládě vůbec projednána," uvádí Kydalka v návrhu, který ve středu zveřejnil Ústavní soud (celé znění Kydalkova podání najdete zde).

Kydalka se na Ústavní soud obrátil v pondělí odpoledne. Nelíbí se mu zastavení trestního řízení v jedné z kauz, které spolu se dvěma přísedícími rozhoduje. Kauza se týká Komerční banky a jejích úvěrů fotbalovému bossovi Františku Chvalovskému.

"Jestliže je kauza zastavená, poškozená Komerční banka, která uplatňuje nárok na náhradu škody, bude muset podat nový návrh k civilnímu soudu, ze žalované částky bude muset zaplatit soudní poplatek a ponese důkazní břemeno. Tím je podle našeho názoru porušena procesní rovnost stran," řekl iDNES.cz Kamil Kydalka s tím, že uplatňovaná škoda činí v tomto případě bez úroků zhruba 1,4 miliardy korun.

V návrhu žádá, aby Ústavní soud zrušil celou amnestii prezidenta. "Pro případ, že Ústavní soud neshledá důvody pro zrušení celého rozhodnutí, navrhuje alternativně výrok tak, aby byl zrušen alespoň článek II rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii," uvedl Ústavní soud na svém webu.

Kritizovaný článek

Článek II amnestie prezidenta republiky, vyhlášené 1. ledna 2013:

Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Celý text amnestie najdete zde.

Zákon vydává jednotlivce, to je nepřípustné, míní soudce

Kydalka v návrhu odmítá amnestii s tím, že "není možné připustit situaci, aby v demokratickém právním státě existovala právní norma vydaná prakticky jednotlivcem".

Kritizuje také premiéra Petra Nečase, který Klausovu amnestii spolupodepsal. Nečas to odůvodnil tím, že podepsal bez námitek proto, že rozhodnutí je plně v kompetenci prezidenta a podpis premiéra je pouze ústavní zvyklostí.

"Pokud by předseda vlády měl bezmyšlenkovitě podepsat jakékoliv rozhodnutí, které mu prezident předloží, byl by ve své podstatě zhuštěn do osoby bez vlastního názoru, která mechanicky předloženou listinu podepíše, převezme za ni odpovědnost, ale buď neví, co listina obsahuje, nebo jej to nezajímá," píše Ústavnímu soudu Kydalka.

Premiér: Jde o politickou, nikoliv právní kontrasignaci

Nečas ve středu po jednání vlády uvedl, že pokud by soud označil amnestii za neústavní, zpochybnilo by to i starší amnestie a také množství dalších spolupodpisů například pod souhlasy s vydáním ke stíhání soudců.

"Pokud by byla tato procedura shledána v rozporu s ústavou, tak by byly čistě teoreticky zpětně zpochybněny i amnestie z roku 1993 a 1998, protože u této  amnestie bylo postupováno naprosto stejně jako v případě dvou předchozích amnestií. Ani ty neschvalovala vláda," řekl Nečas.

"Trvám na tom, že v těchto případech se nejedná o politickou, ale právní kontrasignaci. Nicméně pokud se ten výklad přikloní jinam, tak to každý musí respektovat," doplnil premiér.

Ústavní soud dostal Kydalkovo podání v úterý. Jako soudce zpravodaje k němu stanovil Jana Musila. Kydalka nežádal o přednostní projednání věci.

Kydalka návrh učinil jako soudce Městského soudu v Praze. Soud upozornil, že na jeho krok nemůže být pohlíženo jako na návrh celého soudu. "Vždy se na Ústavní soud musí obrátit buď konkrétní soudce, nebo konkrétní senát," řekl Libor Vávra z Městského soudu v Praze.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

U budov Transgasu v Praze se sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze...

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Najdete na iDNES.cz