Soud zakázal stávku. Když bude, vláda chce po odborech vymáhat škody

  14:12aktualizováno  15:57
Setkání odborářů se členy vlády kvůli pondělní stávce se vůbec nekonalo. Zástupci odborů z Úřadu vlády odešli poté, co tam nečekaně obdrželi předběžné rozhodnutí o zákazu stávky. To vydal Městský soud v Praze. Premiér Petr Nečas varoval, že pokud odboráři v pondělí stávkovat budou, bude po nich vláda vymáhat způsobené škody.

Na Úřad vlády dorazili ve dvě hodiny odpoledne šéf Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil, Bohumír Dufek za Asociaci samostatných odborů a Jaroslav Pejša z Odborového sdružení železničářů. Jenže už o pár minut později budovu opouštěli, aniž by se setkali s kýmkoli z vlády.

Ohlášená stávka

Odboráři stávku proti vládním reformám ohlásili na pondělí 13. června. Vadí jim zejména důchodová reforma. Stávka má trvat od 3:00 do 16:00. Zúčastnit se jí rozhodli železničáři v celé zemi a pracovníci MHD zejména v Praze a v Brně. Pražský Dopravní podnik chce zajistit alespoň omezený chod metra.

Největší hněv odboráři vzbudili prohlášením, že v Praze zablokují silnice.

"Byla to kamufláž, aby nám mohli předat předběžné opatření Městského soudu, které stávku zakazuje," řekli odboráři. Zamířili se poradit.

Couvnout přitom nechtějí. "Naši právníci situaci nyní posuzují. V žádném případě to neznamená, že ustoupíme od stávky. Blokáda bude a zdá se, že zřejmě ještě větší," řekl ČTK šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Odbory nedaly vědět včas

"Městský soud v Praze nařídil předběžné opatření, kterým se ČMKOS a Odborovému sdružení železničářů zakazuje organizovat stávku a vyzývat k účasti na stávce ohlášené na pondělí 13. června. Městský soud rozhodl, že jsou splněny všechny zákonné podmínky pro nařízení předběžného opatření," řekla iDNES.cz mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Stávku totiž odboráři vyhlásili v pátek v jedenáct hodin dopoledne na pondělí 13. června, tedy první následující pracovní den. To podle soudu reálně neumožňuje zajistit v průběhu pracovního volna minimalizaci škod.

Kdo to zaplatí

Pokud se stávka bude konat, ponesou odbory odpovědnost za případné škody.

"Za přiměřenou dobu pro vyhlášení stávky je nutné považovat lhůtu tří pracovních dnů, tak jak ji požaduje zákon o kolektivním vyjednávání. S ohledem na způsob vyhlášení je avizovaná stávka zneužitím práva na stávku a to v rozporu s dobrými mravy a nelze ji proto považovat za zákonnou," tlumočila rozhodnutí soudu Lhotáková.

Kvůli stávce vláda demonstrovala jednotu

Ve Strakově akademii se sešla celá vláda, která tak demonstrovala svou jednotu tváří v tvář požadavkům odborářů. Po půl čtvrté pak ministři předstoupili před novináře.

"S odbory jsme chtěli jednat nejen o stávce, ale o případném kompromisu. Vláda je tu od toho, aby chránila zájmy občanů před nátlakovými skupinami. Vláda bude chtít škody, pokud vzniknou, zaplatit. Bude to vymáháno velmi důsledně, i cestou žalob. A nelze vyloučit, že se přidají soukromé subjekty," varoval odbory premiér Petr Nečas.

Předseda vlády ještě dodal, že věří, že odboráři budou ctít rozhodnutí soudu a nepůjdou za hranu zákona. Vzkázal jim, že vláda je ochotna dál jednat.

Vyzval nicméně ministry dopravy a vnitra Radka Šmerdu a Jana Kubiceho, aby přijali "veškerá opatření nutná k zajištění bezpečnosti dopravy, veřejného pořádku, zdraví občanů, veřejného i soukromého majetku". Ministři práce a spravedlnosti Jaromír Drábek a Jiří Pospíšil zase dostali za úkol pracovat na zákonné úpravě práva na stávku.

Za vším hledej Kalouska

Odborářští předáci před jednáním na Úřadu vlády shodně prohlašovali, že už stávku nic neodvrátí. Ministr financí Miroslav Kalousek nicméně naznačil, že kabinet neskládá zbraně. "Myslím, že vláda není oprávněna nekonat, vláda se musí pokusit udělat všechno pro to, aby došlo k co nejmenším škodám," řekl Radiožurnálu.

Kalouskovo vyjádření je zajímavé i ve světle informace, že to byl právě ministr financí, který se kvůli stávce obrátil na soud. "Netušil jsem, že odbory 21. století nemají datové schránky," podivil se ministr nad dnešním překvapením odborů. Vláda podle něj žila v přesvědčení, že odbory už o verdiktu soudu vědí.

"Slovy, že prý byli nalákáni do pasti, aby jim bylo doručeno soudní rozhodnutí, jsem šokován. Slušný člověk se doručení soudního rozhodnutí vyhýbat nechce, to patří k sociálně-patologickým jevům. To, že jsme se obrátili na Městský soud v Praze, jsme nerozšiřovali, protože jsme soud nechtěli vystavit mediálnímu tlaku," řekl Kalousek. Sám prý rozhodnutí soudu dostal do datové schránky dostal v pátek večer.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Stát chce investovat přes půl miliardy korun do ochrany menších letišť

Letadlo společnosti Ryanair po přistání na ostravském Letišti Leoše Janáčka....

Vláda v pondělí projedná plán důslednější ostrahy menších mezinárodních letišť. Přibudou detektory obličejů i kontroly...

Babiš plánuje pumpovat peníze do vědy. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Najdete na iDNES.cz