KOMENTÁŘ: Půjčím ti pár šušňů a soud mi vrátí i to, co nemáš

  21:02aktualizováno  21:02
Kdo si půjčuje peníze a předem ví, že si nevydělá na jedinou splátku, spáchá úvěrový podvod. Hrozí za něj až deset let kriminálu. Toho, kdo někomu se stejně chladným kalkulem půjčí, aby ho pak v exekuci odrbal o úroky a smluvní pokuty, soudy většinou ještě ochrání, píše ve svém komentáři spolupracovník MF DNES Petr Suchomel.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Lichva se prokáže málokdy, jde přece o oboustranně výhodný obchod. A tak zatímco dlužník-lhář může za svůj klam skončit v báni, splátkové společnosti z tragédie napálených roky profitují a soudní verdikty jsou pevnou součástí jejich plánů.

Petr Suchomel, redaktor MF DNES

Petr Suchomel, advokát, spolupracovník MF DNES

Obchodní model, v němž si chapadly obtočíte nuzáka, kterého poslala do háje banka, přitom nemá v civilizované společnosti co dělat. Banky se podnikáním s penězi živí, a pokud některého klienta i se svými sofistikovanými propočty odmítnou, lze se spolehnout na to, že vědí proč.

Počínání toho, kdo mu přesto půjčí na desetkrát vyšší úrok, se úvěrovému podvodu velmi podobá, byť si v něm strany prohazují role. Zatímco u zmíněného zločinu uvádí dlužník v omyl věřitele, u podlé půjčky nepoctivý věřitel zneužívá dlužníkovy tísně, o které buď ví, anebo jako profesionál vědět má.

V jednom detailu však podstatný rozdíl zůstává. Nikoliv v prvním, ale ve druhém případě jsou následky nemravného jednání mnohem drtivější. Dluh nabobtná o násobky a dlužníka ten fígl zpravidla připraví i o to, co nemá.

Ústavní soud v tomto týdnu našel odvahu říct, že takové kšeftování s bídou je nejen nestydaté, ale i protiprávní. Vyhověl stížnosti dlužníka, kterému jistá nebankovní společnost půjčila 15 tisíc korun s úrokem 98 procent, a když nebyl schopen splácet, poslala na něj exekutory.

Strážci ústavy jasně prohlásili, že soudní ochrany se nemůže dovolávat někdo, kdo poškozuje práva vlastního klienta. Kdo podniká s půjčkami, má „jednoznačnou povinnost prověřit spotřebitelovu schopnost úvěr splatit“. Pokud se někdo poskytováním úvěrů živí jako profesionál, pak je to součástí jeho odborné péče.

Rozhodnutí je to stejně logické jako opožděné. Na tom, že každý desátý Čech má na krku exekuci, má neférové podnikání s půjčkami zásadní podíl. Málokdo si však dosud troufl říci, že každý letáček lákající neznámé adresáty na „půjčku bez doložení příjmů“ je společensky škodlivý.

Splátkové společnosti se hájí smluvní svobodou. Dohodu o úvěru uzavírají dvě svéprávné strany a dlužník předem ví, jaký úrok zaplatí. Takový pohled však úplně opomíjí podstatný silový rozdíl mezi obchodníkem a spotřebitelem.

Zatímco při nákupu zboží je spotřebitel chráněn až nad hlavu, u půjček se na jeho slabost zapomnělo. Právě tam je přitom handicapován daleko víc, než když si příslušník střední třídy kupuje na internetu vysavač. V tomhle byznysu jde totiž o krk někoho, kdo nic nemá, což do něj vhání iracionalitu.

Firmu, která zákazníkovi týden před výplatou půjčí pár šušňů s tím, že jí do roka vrátí dvojnásobek, nevyhledá nikdo, kdo ve své životní situaci ví, kudy kam. Lze se přít o to, nakolik si svou finanční slepotu zavinil, jisté však je, že expert na podnikání s úvěry jeho výchozí situaci musel vnímat velmi ostře.

Nejen Ústavní soud, ale i běžné soudy už nějakou dobu vnášejí do posuzování těchto neslušných obchodů rozum. Přestaly tolerovat rozhodčí doložky, v nichž splátkové společnosti přenášely řešení sporů ze soudů na své kamarády. Nejnovější nález ctihodné brněnské instituce však probouzí naději, že společnost úplně přestává tolerovat zneužívání nouze laiků ekonomicky vzdělanými šíbry. Půjčovat někomu, o kom vím, že nemá na vrácení, vždycky bylo, je a zůstane nespravedlivé.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Ministryně Benešová: Novela o státních zástupcích může začít platit dřív

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová hovoří s novináři po schůzce se...

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) se nebrání tomu, aby novela zákona o státním zastupitelství vstoupila v...

Nejsem z pražské kavárny, měli bychom se věnovat venkovu, říká Czernin

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Říká se, že jsme stranou pražské kavárny, ale mě nikdo moc v nějaké kavárně neviděl, prohlásil kandidát na nového...

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz