KOMENTÁŘ: Půjčím ti pár šušňů a soud mi vrátí i to, co nemáš

  21:02aktualizováno  21:02
Kdo si půjčuje peníze a předem ví, že si nevydělá na jedinou splátku, spáchá úvěrový podvod. Hrozí za něj až deset let kriminálu. Toho, kdo někomu se stejně chladným kalkulem půjčí, aby ho pak v exekuci odrbal o úroky a smluvní pokuty, soudy většinou ještě ochrání, píše ve svém komentáři spolupracovník MF DNES Petr Suchomel.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Lichva se prokáže málokdy, jde přece o oboustranně výhodný obchod. A tak zatímco dlužník-lhář může za svůj klam skončit v báni, splátkové společnosti z tragédie napálených roky profitují a soudní verdikty jsou pevnou součástí jejich plánů.

Petr Suchomel, redaktor MF DNES

Petr Suchomel, advokát, spolupracovník MF DNES

Obchodní model, v němž si chapadly obtočíte nuzáka, kterého poslala do háje banka, přitom nemá v civilizované společnosti co dělat. Banky se podnikáním s penězi živí, a pokud některého klienta i se svými sofistikovanými propočty odmítnou, lze se spolehnout na to, že vědí proč.

Počínání toho, kdo mu přesto půjčí na desetkrát vyšší úrok, se úvěrovému podvodu velmi podobá, byť si v něm strany prohazují role. Zatímco u zmíněného zločinu uvádí dlužník v omyl věřitele, u podlé půjčky nepoctivý věřitel zneužívá dlužníkovy tísně, o které buď ví, anebo jako profesionál vědět má.

V jednom detailu však podstatný rozdíl zůstává. Nikoliv v prvním, ale ve druhém případě jsou následky nemravného jednání mnohem drtivější. Dluh nabobtná o násobky a dlužníka ten fígl zpravidla připraví i o to, co nemá.

Ústavní soud v tomto týdnu našel odvahu říct, že takové kšeftování s bídou je nejen nestydaté, ale i protiprávní. Vyhověl stížnosti dlužníka, kterému jistá nebankovní společnost půjčila 15 tisíc korun s úrokem 98 procent, a když nebyl schopen splácet, poslala na něj exekutory.

Strážci ústavy jasně prohlásili, že soudní ochrany se nemůže dovolávat někdo, kdo poškozuje práva vlastního klienta. Kdo podniká s půjčkami, má „jednoznačnou povinnost prověřit spotřebitelovu schopnost úvěr splatit“. Pokud se někdo poskytováním úvěrů živí jako profesionál, pak je to součástí jeho odborné péče.

Rozhodnutí je to stejně logické jako opožděné. Na tom, že každý desátý Čech má na krku exekuci, má neférové podnikání s půjčkami zásadní podíl. Málokdo si však dosud troufl říci, že každý letáček lákající neznámé adresáty na „půjčku bez doložení příjmů“ je společensky škodlivý.

Splátkové společnosti se hájí smluvní svobodou. Dohodu o úvěru uzavírají dvě svéprávné strany a dlužník předem ví, jaký úrok zaplatí. Takový pohled však úplně opomíjí podstatný silový rozdíl mezi obchodníkem a spotřebitelem.

Zatímco při nákupu zboží je spotřebitel chráněn až nad hlavu, u půjček se na jeho slabost zapomnělo. Právě tam je přitom handicapován daleko víc, než když si příslušník střední třídy kupuje na internetu vysavač. V tomhle byznysu jde totiž o krk někoho, kdo nic nemá, což do něj vhání iracionalitu.

Firmu, která zákazníkovi týden před výplatou půjčí pár šušňů s tím, že jí do roka vrátí dvojnásobek, nevyhledá nikdo, kdo ve své životní situaci ví, kudy kam. Lze se přít o to, nakolik si svou finanční slepotu zavinil, jisté však je, že expert na podnikání s úvěry jeho výchozí situaci musel vnímat velmi ostře.

Nejen Ústavní soud, ale i běžné soudy už nějakou dobu vnášejí do posuzování těchto neslušných obchodů rozum. Přestaly tolerovat rozhodčí doložky, v nichž splátkové společnosti přenášely řešení sporů ze soudů na své kamarády. Nejnovější nález ctihodné brněnské instituce však probouzí naději, že společnost úplně přestává tolerovat zneužívání nouze laiků ekonomicky vzdělanými šíbry. Půjčovat někomu, o kom vím, že nemá na vrácení, vždycky bylo, je a zůstane nespravedlivé.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Lávku v Obřím dole rychle spravili, cesta na Sněžku je zase otevřena

Opravená lávka v Rudné rokli (23. 5. 2019)

Cesta po modré turistické značce Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je po opravě mostku znovu otevřena. Jakmile se...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Najdete na iDNES.cz