Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Soud trestal gang z Gottovy vily

  12:13
Praha - Pražský vrchní soud potrestal část sedmičlenného srbského gangu vykradačů luxusních vil. Ze stovky vyloupených domů jim prokázal 14 případů. Jejich pozornosti se nevyhnula ani vila zpěváka Gotta. "Soud vyměřil tresty od pěti do osmi let. Žena vyvázla s podmínkou," řekl iDNES mluvčí soudu Jan Fořt.

Před senátem stanuli v úterý tři Srbové a jedna Češka. V kauze označené jako Staniša Miladič a spol. se zpovídali z předlouhé řady činů: nelegální ozbrojování, krádež, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci a padělání dokladů.

"V kauze figuruje sedm obžalovaných. Tři z nich byli v úterý vyloučeni k samostatnému líčení," uvedl Fořt. Tuto část kauzy bude podle něj soud řešit v březnu.

Odvolací instance podle deníku Právo definitivně z obžalovaných sňala vinu za vyloupení dalších 81 domů v Praze a okolí. Státní zastupitelství mezi ně řadilo například služební vilu bývalého předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause či dům exšéfa Sparty Petra Macha.

S nejtvrdším trestem - osm let vězení a peněžitý trest 150 tisíc korun - odešel šéf gangu Jovica Dimitrov. Ten vily pro loupeže vybíral a na místo pak vyslal různě velké skupiny. Staniša Miladič si ve vězení posedí sedm let. Zaplatit musí sto tisíc.

Podle rozhodnutí soudu musí odsouzení muži opustit po výkonu trestu Českou republiku.

Jak vykrást vilu exšéfa sněmovny

Podle policejního vyšetřování měl gang na svědomí i vloupání do služební vily bývalého šéfa Poslanecké sněmovny Václava Klause. Zde je verze kriminalistů, jak gang postupoval:

Je večer 18. září 1999 a gang zlodějů z bývalé Jugoslávie chystá své vrcholné číslo - za pár minut vykrade služební vilu šéfa Poslanecké sněmovny v Praze 6. Na tak riskantní kousek si ještě nikdo z českých zločinců netroufl.

Nejdříve přeskočí plot a schválně spustí tiché alarmy. Chvíli vyčkávají. Když nikdo z místnosti soukromé ochranky nevybíhá, vypáčí boční vchod honosné vily. Pak ještě jedny dveře a už si odnášejí první klenoty a peníze. Klausových důležitých státnických dokumentů si nevšímají.

Kriminalisté později zjistí, že troufalí zloději nejméně dvakrát procházejí kolem oken pokoje strážců. Ti buď tvrdě spí, nebo trénují na posilovacím stroji. Jinak by museli lupiče vidět alespoň na monitorech kamer, které sledují okolí domu.

"Bohužel, záznamy bezpečnostních kamer nám tenkrát moc nepomohly. Celý systém byl nekvalitní, takže jsme viděli jen neostré postavy," vzpomíná pražský kriminalista Igor Kuchař.

Lup odnášejí pachatelé po částech do přistaveného auta. Když se Václav Klaus vrátí z tenisového turnaje a jeho žena z chalupy, společně spočítají, že je neznámí zločinci obrali o majetek za čtyři miliony korun. Chybějí zejména rodinné šperky.

Vzápětí začínají spekulace, co za drzou "vykrádačkou" vlastně je. "Tam nešel někdo krást, tam šel někdo vyhrožovat naší rodině," nechá se slyšet Livie Klausová. Jak se ukáže, nemá pravdu. Zloděje zajímá jen zisk.

Padá i další domněnka. "Zcela jsme vyloučili možnost, že by s pachateli ochranka spolupracovala," dodává nyní Kuchař.

Přesto si bodyguardi musí hledat nové místo. Zaměstnavatel je pro porušení povinností nekompromisně vyhodí.

O půl roku později - po divoké honičce v ulicích Prahy - sedmičlennou ozbrojenou bandu zatýká policejní komando. Livie Klausová se však ukradených šperků nedočká - gang je ukryl neznámo kde.

Kauza Staniša Miladič a spol.
Lupiči si proslavili svým drzým chováním. Nebáli se vyloupit střeženou vilu zlatého slavíka Karla Gotta. Nezastavily je alarmy ani profesionální ochranka.

Na svém kontě mají podle obžaloby téměř sto vykradených luxusních domů po celé zemi.

Celková škoda: devadesát milionů korun.

"Případ je výjimečný především tím, jak si pachatelé při vykrádání drze počínali," říká státní zástupkyně Helena Čapková.

Proč drze? Pro názornost jeden příklad: Když si na Slovensku vyhlédli výstavní dům, podcenili jeho zabezpečení.

Na místo činu nečekaně přijeli policisté. Zaskočení zloději se zahrabali na zahradě do sněhu. Když výjezdová jednotka, která objevila jen prázdný dům, odjela, v klidu odnesli vše cenné.

"Měli jsme kliku, že nepustili psa," smáli se do mobilních telefonů, tehdy už odposlouchávaných.

Zpravidla brali jen klenoty, peníze, starožitnosti a elektroniku. Tedy věci, které se dají na černém trhu snadno zpeněžit. Část lupu prodali u nás, část putovala do jejich vlasti, bývalé Jugoslávie.

Pražské kriminalisty, už případ rozplétali téměř půl roku, zarazilo, jak sebevědomě pachatelé postupovali.

"Alarm většinou utopili v kbelíku s vodou. Pro jistotu si s sebou vozili pětadvacet litrů balené minerálky. Anebo zařízení zastříkali montážní pěnou," popisuje praktiky obžalovaných kriminalista Luboš Koťátko, jenž vedl tým detektivů.

Jindy zase odstřihli od elektřiny dům - občas i celou ulici - či přerušili telefonní linky.

Trezory "rozpárali" přivezeným autogenem nebo je odvezli celé a otevřeli až později.

Obžalovaní však svorně tvrdí: Je to fatální mýlka, jsme solidní obchodníci. Nikdy jsme nic neukradli a zbraně jsme měli kvůli ochraně před Albánci, proti nimž jsme v Kosovu bojovali.

V posledních třech letech pražští kriminalisté dopadli čtyři zločinecké skupiny vykrádající luxusní byty a domy.

Většina chycených pachatelů pocházela ze zemí bývalé Jugoslávie. "Tyto akce jsou nesmírně významné tím, že jsme zločincům z Balkánu ukázali, že Praha už není ráj, kde můžou beze strachu krást," říká šéf odboru obecné kriminality pražské policie Igor Kuchař.

Člen gangu zavinil dopravní nehodu

Jeden z obžalovaných cizinců způsobil v březnu 1999 dopravní nehodu, při níž se těžce zranila jeho spolujezdkyně. Ta během pátečního jednání vypovídala jako svědek.

Svědkyně označila za řidiče obžalovaného Jovicu Dimitrova, kterého znala jen od vidění. Domluvili se na výletu na teplickou diskotéku, kde oba podle ní pili alkohol. Cestou zpět do Prahy si žena odepjala bezpečnostní pás. Řidič jel prý rychle, dostal smyk a havaroval. Svědkyně po kolizi zjistila, že nemůže hýbat hlavou, rukama a nohama.

"On mě vytáhl z auta ven, přestože jsem to nechtěla a žádala jsem ho, aby zavolal záchranku," řekla. Cizinec tvrdil, že má rozbitý mobilní telefon. Opírajíc se o něj, došla žena do vsi, kde si sama sehnala pomoc. Kdosi ji i s cizincem odvezl na pohotovost. Obžalovaný prý svědkyni žádal, aby nikomu neříkala, že havarovali.

Žena utrpěla zlomeninu krční páteře a byla rok v pracovní neschopnosti. "Obžalovaný se nezajímal o to, jak jsem dopadla. Naposledy jsem ho viděla buď v autě, které nás vezlo, nebo v čekárně na pohotovosti," dodala. Dimitrov před soudem namítl, že je abstinent, což svědkyně popřela.

(ČTK)

Autoři: ,

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Pro STAN chci vnitro i školství, řekl v Rozstřelu Rakušan

  • Nejčtenější

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Buchty na ARO, rodina, nový šéf soudu. A Zeman řekne, co dál s vládou

Prezident Miloš Zeman podle Hradu ve středu zveřejní další postup při sestavování vlády. V pražské Ústřední vojenské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Napadáte a znevažujete naši práci, ohradila se nemocnice, kde leží Zeman

Ústřední vojenská nemocnice v Praze se ohradila proti vlně „spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Ústavní právník: Sněmovna nemůže rozhodnout o Zemanovi dřív než 8. listopadu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pondělí v podvečer oznámil, že prezident Miloš Zeman není způsobilý vykonávat svůj...

Prezidentovy pravomoci převezmou premiér a šéfové Parlamentu, říká článek 66

Senát zvažuje aktivaci takzvaného článku 66 Ústavy ČR, který řeší mimo jiné zbavení prezidenta pravomocí v situaci...

DOKUMENT: Odpověď Ústřední vojenské nemocnice předsedovi Senátu

Portál iDNES.cz přináší zveřejněnou odpověď Ústřední vojenské nemocnice předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi ke...

Následující dva týdny by měly být teplejší, na konci října bude více pršet

Do konce října bude v Česku teplejší počasí než v předchozích dnech, poté se začne zvolna ochlazovat. Celkově by...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...