Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Soud trestal gang z Gottovy vily

  12:13
Praha - Pražský vrchní soud potrestal část sedmičlenného srbského gangu vykradačů luxusních vil. Ze stovky vyloupených domů jim prokázal 14 případů. Jejich pozornosti se nevyhnula ani vila zpěváka Gotta. "Soud vyměřil tresty od pěti do osmi let. Žena vyvázla s podmínkou," řekl iDNES mluvčí soudu Jan Fořt.

Před senátem stanuli v úterý tři Srbové a jedna Češka. V kauze označené jako Staniša Miladič a spol. se zpovídali z předlouhé řady činů: nelegální ozbrojování, krádež, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci a padělání dokladů.

"V kauze figuruje sedm obžalovaných. Tři z nich byli v úterý vyloučeni k samostatnému líčení," uvedl Fořt. Tuto část kauzy bude podle něj soud řešit v březnu.

Odvolací instance podle deníku Právo definitivně z obžalovaných sňala vinu za vyloupení dalších 81 domů v Praze a okolí. Státní zastupitelství mezi ně řadilo například služební vilu bývalého předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause či dům exšéfa Sparty Petra Macha.

S nejtvrdším trestem - osm let vězení a peněžitý trest 150 tisíc korun - odešel šéf gangu Jovica Dimitrov. Ten vily pro loupeže vybíral a na místo pak vyslal různě velké skupiny. Staniša Miladič si ve vězení posedí sedm let. Zaplatit musí sto tisíc.

Podle rozhodnutí soudu musí odsouzení muži opustit po výkonu trestu Českou republiku.

Jak vykrást vilu exšéfa sněmovny

Podle policejního vyšetřování měl gang na svědomí i vloupání do služební vily bývalého šéfa Poslanecké sněmovny Václava Klause. Zde je verze kriminalistů, jak gang postupoval:

Je večer 18. září 1999 a gang zlodějů z bývalé Jugoslávie chystá své vrcholné číslo - za pár minut vykrade služební vilu šéfa Poslanecké sněmovny v Praze 6. Na tak riskantní kousek si ještě nikdo z českých zločinců netroufl.

Nejdříve přeskočí plot a schválně spustí tiché alarmy. Chvíli vyčkávají. Když nikdo z místnosti soukromé ochranky nevybíhá, vypáčí boční vchod honosné vily. Pak ještě jedny dveře a už si odnášejí první klenoty a peníze. Klausových důležitých státnických dokumentů si nevšímají.

Kriminalisté později zjistí, že troufalí zloději nejméně dvakrát procházejí kolem oken pokoje strážců. Ti buď tvrdě spí, nebo trénují na posilovacím stroji. Jinak by museli lupiče vidět alespoň na monitorech kamer, které sledují okolí domu.

"Bohužel, záznamy bezpečnostních kamer nám tenkrát moc nepomohly. Celý systém byl nekvalitní, takže jsme viděli jen neostré postavy," vzpomíná pražský kriminalista Igor Kuchař.

Lup odnášejí pachatelé po částech do přistaveného auta. Když se Václav Klaus vrátí z tenisového turnaje a jeho žena z chalupy, společně spočítají, že je neznámí zločinci obrali o majetek za čtyři miliony korun. Chybějí zejména rodinné šperky.

Vzápětí začínají spekulace, co za drzou "vykrádačkou" vlastně je. "Tam nešel někdo krást, tam šel někdo vyhrožovat naší rodině," nechá se slyšet Livie Klausová. Jak se ukáže, nemá pravdu. Zloděje zajímá jen zisk.

Padá i další domněnka. "Zcela jsme vyloučili možnost, že by s pachateli ochranka spolupracovala," dodává nyní Kuchař.

Přesto si bodyguardi musí hledat nové místo. Zaměstnavatel je pro porušení povinností nekompromisně vyhodí.

O půl roku později - po divoké honičce v ulicích Prahy - sedmičlennou ozbrojenou bandu zatýká policejní komando. Livie Klausová se však ukradených šperků nedočká - gang je ukryl neznámo kde.

Kauza Staniša Miladič a spol.
Lupiči si proslavili svým drzým chováním. Nebáli se vyloupit střeženou vilu zlatého slavíka Karla Gotta. Nezastavily je alarmy ani profesionální ochranka.

Na svém kontě mají podle obžaloby téměř sto vykradených luxusních domů po celé zemi.

Celková škoda: devadesát milionů korun.

"Případ je výjimečný především tím, jak si pachatelé při vykrádání drze počínali," říká státní zástupkyně Helena Čapková.

Proč drze? Pro názornost jeden příklad: Když si na Slovensku vyhlédli výstavní dům, podcenili jeho zabezpečení.

Na místo činu nečekaně přijeli policisté. Zaskočení zloději se zahrabali na zahradě do sněhu. Když výjezdová jednotka, která objevila jen prázdný dům, odjela, v klidu odnesli vše cenné.

"Měli jsme kliku, že nepustili psa," smáli se do mobilních telefonů, tehdy už odposlouchávaných.

Zpravidla brali jen klenoty, peníze, starožitnosti a elektroniku. Tedy věci, které se dají na černém trhu snadno zpeněžit. Část lupu prodali u nás, část putovala do jejich vlasti, bývalé Jugoslávie.

Pražské kriminalisty, už případ rozplétali téměř půl roku, zarazilo, jak sebevědomě pachatelé postupovali.

"Alarm většinou utopili v kbelíku s vodou. Pro jistotu si s sebou vozili pětadvacet litrů balené minerálky. Anebo zařízení zastříkali montážní pěnou," popisuje praktiky obžalovaných kriminalista Luboš Koťátko, jenž vedl tým detektivů.

Jindy zase odstřihli od elektřiny dům - občas i celou ulici - či přerušili telefonní linky.

Trezory "rozpárali" přivezeným autogenem nebo je odvezli celé a otevřeli až později.

Obžalovaní však svorně tvrdí: Je to fatální mýlka, jsme solidní obchodníci. Nikdy jsme nic neukradli a zbraně jsme měli kvůli ochraně před Albánci, proti nimž jsme v Kosovu bojovali.

V posledních třech letech pražští kriminalisté dopadli čtyři zločinecké skupiny vykrádající luxusní byty a domy.

Většina chycených pachatelů pocházela ze zemí bývalé Jugoslávie. "Tyto akce jsou nesmírně významné tím, že jsme zločincům z Balkánu ukázali, že Praha už není ráj, kde můžou beze strachu krást," říká šéf odboru obecné kriminality pražské policie Igor Kuchař.

Člen gangu zavinil dopravní nehodu

Jeden z obžalovaných cizinců způsobil v březnu 1999 dopravní nehodu, při níž se těžce zranila jeho spolujezdkyně. Ta během pátečního jednání vypovídala jako svědek.

Svědkyně označila za řidiče obžalovaného Jovicu Dimitrova, kterého znala jen od vidění. Domluvili se na výletu na teplickou diskotéku, kde oba podle ní pili alkohol. Cestou zpět do Prahy si žena odepjala bezpečnostní pás. Řidič jel prý rychle, dostal smyk a havaroval. Svědkyně po kolizi zjistila, že nemůže hýbat hlavou, rukama a nohama.

"On mě vytáhl z auta ven, přestože jsem to nechtěla a žádala jsem ho, aby zavolal záchranku," řekla. Cizinec tvrdil, že má rozbitý mobilní telefon. Opírajíc se o něj, došla žena do vsi, kde si sama sehnala pomoc. Kdosi ji i s cizincem odvezl na pohotovost. Obžalovaný prý svědkyni žádal, aby nikomu neříkala, že havarovali.

Žena utrpěla zlomeninu krční páteře a byla rok v pracovní neschopnosti. "Obžalovaný se nezajímal o to, jak jsem dopadla. Naposledy jsem ho viděla buď v autě, které nás vezlo, nebo v čekárně na pohotovosti," dodala. Dimitrov před soudem namítl, že je abstinent, což svědkyně popřela.

(ČTK)

Autoři: ,

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Poslance čeká poslední letošní řádná schůze. Zřejmě projednají lékovou novelu

Poslanci se sejdou příští týden v úterý na poslední řádné schůzi v letošním roce. Zabývat by se na ní měli například...

Mlčet je povinnost. Nutit advokáty vypovídat proti klientům nelze, řekl soud

Pokuty v celkové výši 130 tisíc korun uložily soudy advokátce Monice Forejtové za to, že odmítla vypovídat v trestní...

Elišku přivedlo do armády vyprávění babičky. U dělostřelců je řidičkou

Premium Svobodnice Eliška Racká slouží u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Je řidičkou. Stejné profesi se dříve věnovala i v...

Počet řidičů nad 80 let se skoro zdvojnásobil, už jich je kolem 135 tisíc

Za posledních pět let se v Česku zvýšil počet řidičů a řidiček nad 80 let o 41 procent. Řidičské oprávnění má v tomto...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...