Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Soud zprostil viny expremiéra Nečase i jeho ženu v kauze trafik pro poslance

  13:04aktualizováno  13:50
Pražský soud ve čtvrtek zprostil obžaloby z podplácení expremiéra Petra Nečase, jeho manželka Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) i někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Podle verdiktu se nepodařilo prokázat, že se skutek popsaný v obžalobě vůbec stal. Odposlechy soud označil za nezákonné.

Jana Nečasová a Patr Nečas na snímku od soudu z listopadu 2017 | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Nepodařilo se prokázat skutek, který je popsán v obžalobě,“ řekla soudkyně Helena Králová v odůvodnění rozhodnutí. Soudkyně odkázala na Listinu základních práv a svobod.

„Pan státní zástupce se zabýval otázkou odposlechů. Soudu v závěrečné řeči chybělo zhodnocení dalších důkazů,“ podotkla soudkyně. Soud zároveň u Nečasové zastavil trestní stíhání kvůli údajnému zkrácení daní, kterého se měla dopustit, když nepřiznala luxusní dary od vlivných lidí z byznysu.

Státní zástupce tvrdí, že v roce 2012 trojice přislíbila občanskodemokratickým poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají tak projít vládní daňový balíček. Právě kvůli této kauze padla vláda. Nečasovi, který se jako jediný dostavil ke čtvrtečnímu líčení, hrozilo až šestileté vězení. Za dobu kauzy změnil i vizáž, ve čtvrtek na soud dorazil s plnovousem.

Odposlechy neměla policie vůbec nasadit, uvedla soudkyně v kauze trafik

„To co považuji za důležité, je, že obžaloba od začátku vykonstruovaně dává věci dohromady, které přitom proběhly legálně. Obžaloba nemá o skutku vůbec žádnou představu. Jsem přesvědčen, že obžaloba neměla nikdy být podána. Ani náznakem jsem tady ze strany obžaloby neslyšel důvod, proč bych postupoval tímto krkolomným způsobem. Jaký měl být můj motiv?,“ řekl v závěrečné řeči Nečas.

Podle něj měl jiné možnosti, jak si post předsedy vlády udržet. „Měl jsem X jiných možností, jak bych si post udržel. Nevím, proč bych korumpoval někoho, koho jsem vůbec nepotřeboval. Cítím se nevinný,“ podotkl expremiér a jedním dechem dodal: „Je to kriminalizace demokratické republiky.“

Poslední hlavní líčení bylo odročeno kvůli odposlechům. Soud ve čtvrtek rozhodl, že je nebude brát v potaz, protože je Nejvyšší soud označil za nezákonné. Předsedkyně senátu Helena Králová se rovněž vyjádřila ke svědkům, kteří žádal vyslechnout Nečas. Ta jej při hlavním líčení zamítla pro nadbytečnost. Soud se táhne téměř čtyři roky.

Odposlechy neměla policie vůbec nasadit, uvedla soudkyně:

13. června 2018

Nečasová byla jen lepší sekretářka, řekl její obhájce

Státní zástupce v závěrečné řeči uvedl, že nemůže prokázat vinu, když nejsou odposlechy jako důkaz připuštěny. „Od počátku podání obžaloby bylo zřejmé, že je to stěžejní důkaz, který tvořil řetězec nepřímých důkazů. V tomto směru se jeví obžalobě trochu nepochopitelný postup soudu. V podstatě, kdy soud rozhodl, že odposlechy nebudou brány jako důkaz, bylo to jen čekání na tento den, kdy dojde ke zproštění rozsudku,“ řekl státní zástupce.

Podle něj neměly orgány v trestním řízení jinou možnost. „To měli jít za paní Nečasovou? V přípravném řízení jsme zaznamenali, že Nečasová je v telefonickém kontaktu s podezřelými osobami. Pro komunikaci používaly zašifrovaný telefon,“ zaznělo v závěrečné řeči. Podle žalobce by měl soud dále pokračovat v dokazování a povolit přehrání k odposlechům.

Obhájce Nečasové uvedl, že obžaloba její vinu neprokázala. „Jediné co dělala, tak měla jako lepší sekretářka plný diář termínů a zajišťovala pouze schůzky. Já bych se odposlechů, co se mé klienty týče, nebál ,“ uvedl obhájce, jehož závěrečná řeč trvala přes půl hodiny.

Přijde vám to legrační? okřikla soudkyně Nečase

Obhájce Nečase v závěrečné řeči řekl, že odposlechy zná stejně jako senát. „Odposlechy jsou nezákonné, ale vytvářet dojem, že pokud by byly povoleny, tak by jasně prokazovaly vinu. Kdo však odposlechy zná, tak naopak ví, že by obžalobu vyvracely,“ podotkl obhájce, který Nečase označil za čestného. Podle něj ne vždy lidé v telefonu mluví pravdu.

Šlachta má problém kvůli knize. Policie prověřuje možný únik informací

Nakonec své řeči se pustil do médii. „Vytváří nějaké očekávání, což je i tlak na soud. Toto očekávání si ale udělalo státní zastupitelství samo. Interpretovali to jako polapení Krakatice. Podle mě je tam ze strany státního zástupce podjatost,“ uvedl na závěr řeči zmínil, že šifrované telefony používá i státní zastupitelství. Na to se Nečas začal smát, za což ho soudkyně musela okřiknout: „Přijde vám to legrační?“. Poté se znovu omluvil a požádal o zdravotní přestávku.

I Bočkův obhájce uvedl, že jeho klient se ničeho nedopustil. „Muselo by se prokázat, že Petr Nečas slíbil poslancům funkci, že ten slib byl za něco. Pak by se muselo dokázat, že by se na tom nějak aktivně a úmyslně podílel,“ uvedl Bočkův obhájce. Ten řekl, že obžaloba neuvedla, kdy a kde Boček měl s kým jednat. „Skutek popsaný v obžalobě se nestal. Pracovní místo podle mého není úplatek,“ dodal.

Expremiér je kromě této kauzy stíhán také za křivou výpověď. Té se měl dopustit v případu Vojenského zpravodajství, kterou projednává Obvodní soud pro Prahu 1. Nečasova někdejší ředitelka kabinetu Nagyová podle pravomocného rozsudku v roce 2012 nezákonně zaúkolovala vojenské zpravodajce, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku. Když kriminalisté zneužití Vojenského zpravodajství odhalili, Nečas, který v případu figuruje jako svědek, řekl, že o sledování nevěděl. Později u soudu však mluvil obráceně. Začal tvrdit, že si u Nagyové tajnou službu objednal sám.

Nečas je zatím jediným předsedou vlády, jehož kauza se dostala až k soudu. Současný premiér Andrej Babiš čelí od října 2017 s přestávkami trestnímu stíhání v kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Jana Nečasová (dříve Nagyová) s manželem u soudu v lednu 2017:

13. června 2013


Rozstřel: Velká obezřetnost před covidem je na místě, vláda skutečně zaspala, řekla Šabatová

  • Nejčtenější

Zápach sava, kašel tuberáka i covidové prsty. Nemocní popsali nákazu

Hlavní příznaky nemoci covid-19 jsou podle ministerstva zdravotnictví dušnost či pocit ztíženého dýchání, suchý kašel a...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Minář skončil v čele spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí a jít do voleb

Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí, se kterým by se v příštím roce...

Prymula chce omezit shromažďování, možná se zruší tělocvik a hudebka

Sledujeme online Volnočasové aktivity by se v následujících týdnech mohly omezit na maximální počet 10 či 20 lidí, řekl ministr...

V médiích vystupuje málo expertek, tvrdí organizace. Nabízí jejich seznam

Asociace pro mezinárodní otázky představila databázi expertek na zahraniční, bezpečnostní a evropskou politiku. Podle...

VIDEA TÝDNE: Odcházení ministra Vojtěcha či mohutný požár na D1

Ministr Vojtěch zažil potlesk ve stoje při loučení s kolegy. Poslanec, který v živém přenosu líbal ženě prsa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...