Soud snížil Jonákovi trest o tři roky

  22:48aktualizováno  22:48
- Vrchní soud v Praze snížil podnikateli Ivana Jonáka trest za přípravu vraždy milence jeho manželky z původních 15 let na 12 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Spolu s ním odsoudil za stejný trestný čin Tomáše Jeřábka k osmi letům ve věznici se zvýšenou ostrahou a Miroslava Königsmarka poslal na pět let do věznice s ostrahou. Odvolací soud tak snížil původní trest uložený v květnu městským soudem Jonákovi o tři roky, Jeřábkovi o čtyři roky a Königsmarkovi o pět let. Proti rozsudku Vrchního soudu se nelze odvolat.

Jonák podle rozsudku požádal v roce 1994 taxikáře Jeřábka a Königsmarka, aby najali muže, jenž by zabil milence Jonákovy manželky Tomáše Würtherleho. Dal jim pro něj zálohu 40 tisíc korun.

Oba jmenovaní pak přemlouvali vyhazovače z Jonákova nočního podniku Josefa Vrabce, aby Würtherleho zastřelil. Jeřábek mu dal fotografii Würtherleho a peníze od Jonáka; Königsmark řídil vůz, kterým ho vezli, když mu ukazovali, kde dotyčný bydlí. Würtherle usmrcen nebyl, protože Vrabec od činu dobrovolně upustil.

Vrchní soud se ztotožnil s jistými výhradami obhajoby týkajícími se procesních postupů a neopíral se při rozhodování kauzy o některé součásti spisu. Naopak neakceptoval zásadní námitku advokátů, aby odvolací soud případ vrátil městskému soudu. Obhájci požadovali, aby tento případ byl spojen s kauzou, v níž městský soud soudí Jonáka a oba taxikáře za zorganizování vraždy Jonákovy ženy. Jonáková byla zastřelena v dubnu 1994.

Jonák, který trvá na své nevině, označil úterní verdikt za lživý. Před vyhlášením rozsudku prohlásil, že případ je "vyklonovaný" a vytržený ze souvislostí, které dlouze rozváděl. Předseda senátu ho přitom napomenul, aby nepoužíval neuctivé výrazy na adresu znalce a státního zástupce.

Vrchní soud při výměře trestů vzal v úvahu podíl jednotlivých aktérů kauzy. Jonákovi a Jeřábkovi přitom uložil tresty jako souhrnné, když do jejich výše promítl verdikty obvodních soudů za jinou trestnou činnost. Jonák byl odsouzen za obecné ohrožení ke třem rokům vězení a Jeřábek za výtržnictví a podplácení k deseti měsícům odnětí svobody.

Ivan Jonák.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

KSČM chce jednat o nižším schodku rozpočtu. Měl by být do 30 miliard

Andrej Babiš a Vojtěch Filip na pietním aktu v Sezimově Ústí k 70. výročí úmrtí...

Zatímco ANO a ČSSD se shodly, že pro příští rok předloží do Sněmovny návrh státního rozpočtu se schodkem 40 miliard...

Radnice rozkryla Švachulovy praktiky, informace měly jen spřátelené firmy

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici...

Seznam podivných zakázek na radnici Brna-střed neustále nabobtnává. Dvě za 140 milionů korun aktuálně přihodil...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz