Odškodnění 28 milionů za odkazy na filmy? Přemrštěné, odmítá obhájce

  16:56aktualizováno  16:56
Obžalobě z porušení autorských práv čelí firma, která provozuje stránky pro sledování filmů na internetu. Údajně poškozené společnosti v čele s Českou protipirátskou unií požadují odškodnění v desítkách milionů korun. Firma se brání, že na webu pouze shromažďuje odkazy a odškodnění požadují společnosti, které na ně nemají nárok.

Případ firmy WBM Europe LTD, jež provozuje web SledujuFilmy.cz, začal řešit ve středu Obvodní soud pro Prahu 3. Podle obžaloby společnost nechala na stránku vložit a následně ponechala odkazy na díla uložená na externích serverech. To vše prý činila kvůli ziskům z internetové reklamy.

V 5 658 případech měla sdílením odkazů firma zasáhnout do autorských práv, obžaloba vyčíslila škodu na 28 425 780 korun. Většinu nároku požaduje kolektivní správce autorských práv Česká protipirátská unie, s menšími částkami se přihlásily i některé veřejné instituce, například Česká televize nebo Státní fond kinematografie.

Obhájce WBM Europe LTD Michal Šalomoun však zastává názor, že společnost se ničeho nedopustila. Podle něj porušuje autorská práva pouze ten, kdo filmy na internet nahrává, zatímco sdílení odkazů na ně postižitelné není. „Co dělala obviněná společnost, bylo jenom to, že hledala odkazy, v tomto případě to hledal robot, a ty odkazy se pak řadily,“ argumentoval Šalomoun.

Odkaz je, nebo není zločin?

Obhájce poukazuje na právní názor, že sdílení odkazu nelze chápat jako užití díla. „Odkaz není zločin ani v případě, že odkazuje na obsah, který tam někdo předtím nezákonně uložil,“ řekl.

Šalomoun rovněž zkritizoval požadované „přemrštěné“ odškodnění a dokonce i to, kdo se o něj přihlásil. Tvrdí, že podle autorského zákona náleží práva na dílo pouze autorům a licencionářům. „Všechny ty společnosti, které se tu četly, které jsou údajně poškozeny, jsou distributoři cédéček. To nejsou žádní autoři,“ prohlásil s tím, že sami autoři či držitelé licencí se o nic nepřihlásili.

Stránka podle Šalomouna nabízela pro autory možnost upozornit na nelegální obsah a konkrétní odkaz po takovém upozornění společnost vždy z webu smazala. Tuto cestu ale Česká protipirátská unie nevyužila. Advokát má také výhrady k tomu, že spor o autorská práva řeší trestní, nikoli specializovaný civilní soud. Neúspěšně rovněž namítal podjatost předsedkyně senátu. Ta nakonec hlavní líčení odročila na září.

Obhájce WBM Europe LTD se během své řeči několikrát odkázal na případ České pirátské strany, která provozovala jiný web - SledujuSerialy.cz - fungující na téměř stejném principu. Piráti kvůli tomu byli policií stíháni (psali jsme zde), na počátku letošního roku ale Obvodní soud pro Prahu 4 s odkazem na judikáty Soudního dvora EU stíhání nepravomocně zastavil. Pirátská strana však stránku neprovozovala kvůli zisku, k čemuž je podle rozsudku zmíněného soudu nutné přihlížet.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Ukrajina má zprávy o sovětských únosech. Česko chce archiv digitalizovat

Stavby bývalého sovětského gulagu Pevek na východní Sibiři

Sověti po druhé světové válce odvlekli z Československa tisíce lidí. Dodnes čeští badatelé nemají informace o osudech...

Být světlem pro jiné. Proti režimu se upalovali mniši, studenti i komunisté

Hořící vietnamský mnich Thích Quang Duc. Snímek byl oceněn World Press Photo a...

V roce 1963 se upálil buddhistický mnich Thich Quang Duc. Chtěl tak přimět jihovietnamský režim, aby zastavil perzekuci...

KVÍZ: Rozumíte českým slovům, která se často nepoužívají?

Ilustrační snímek

Kvíz, který jsme pro vás připravili, je důkazem bohatosti a krásy češtiny. Celkem sto slov, která se nepoužívají tak...

Najdete na iDNES.cz