Nejdřív pacht, pak vychrtlé krávy. Dcera statkáře popsala nucené vysídlení

  18:55aktualizováno  18:55
Dcera rakovnického statkáře Karla Horáčka u středečního stání popsala, jak v 50. letech probíhalo nucené vystěhování její rodiny. Když už režim nevěděl, jak statkáře přinutit ke spolupráci, vyměnili mu prý zdravé krávy za vychrtlé kusy. Rakovnický soud případ řeší kvůli obvinění bývalého předsedy národního výboru Rudolfa Pavlíčka, který tehdy rozhodnutí o vystěhování rodiny se třemi nezletilými dcerami podepsal.

Pavlíček podle obžaloby zneužil posvěcením rozkazu k vysídlení svou pravomoc. Nejvyšší soud již dříve uvedl, že jeho vina nemusí být promlčena. Ve středu útrapy statkářovy rodiny po vystěhování ze Třtic v roce 1952 soudu popsala Horáčkova dcera Pavla Šebková. Tehdy jí bylo deset let, okamžiky, které výrazně ovlivnily její život, si však prý bude pamatovat do smrti.

Na Horáčkův statek nejprve funkcionáři uvalili nucený pacht, protože prý sedlák neplnil předepsané dodávky mléka, masa a vajec. „Můj tatínek plnil všechny dodávky, a když nevěděli, jak na něj, tak přivezli hubené krávy z pohraničí, a ty naše odvezli. Rodiče byli na poli, doma jsme byly jen my děti, a celá obec se chodila na ty krávy dívat,“ vzpomínala žena na šikanu své rodiny, která vyústila v nucené vysídlení.

Jen pár měsíců po pachtu, v listopadu 1952, dostala totiž rodina další špatnou zprávu - výměr o vystěhování. Podepsal ho tehdy dvaadvacetiletý předseda národního výboru Rudolf Pavlíček, který za to teď čelí trestnímu stíhání.

Domů nesměli přijet ani na návštěvu

Na vystěhování z domu, kde rodina žila po celé generace, dostali Horáčkovi tři dny. S sebou si směli vzít jen osobní věci. „Pamatuji se, že nechali tatínka svézt celou úrodu do stodoly. Druhý den přišli a sebrali všechno. Ukradli i husy a slepice, které patřily dědovi, vejminkáři. Odvezlo to JZD (jednotné zemědělské družstvo, pozn. red.),“ popsala Šebková.

Karel Horáček s manželkou a třemi dcerami museli odjet do Želkovic, kde ve dvou místnostech v ovčíně strávili dalších deset let. Jejich staří rodiče zůstali v Třticích, kde se o ně neměl kdo postarat. Horáčkovi je nemohli ani navštěvovat, protože dostali zákaz vstupovat do obce. „Když byla babička po mozkové mrtvici a jeli jí s maminkou navštívit, tak potom tatínka vzala kriminálka a celý den ho vyslýchala v Neumětelích. Nemohl ani mluvit, když se večer vrátil,“ řekla poškozená.

Její rodiče prý celý život toužili po tom, aby se mohli vrátit do rodné obce. Soudu s Pavlíčkem se nedožili. Také jedna z jejich tří dcer je již po smrti. Pavlíček žije v Novém Strašecí. U soudu již při minulém jednání vysvětloval, že výměr o vystěhování podepsat musel, i když sám byl proti (více o jeho výpovědi zde). „Já bych nepodepsal něco, o čem bych nebyl přesvědčený. Chtěl si na vystěhovávání udělat kariéru,“ domnívá se ale další svědek a příbuzný poškozené rodiny, Karel Horáček.

Rakovnický případ není jediný

Pavlíček z místního národního výboru ve Třticích povýšil, stal se tajemníkem na okrese a nakonec působil i na kraji. Kolem roku 1989 odešel do penze. Dnes je mu 85 let a o době, kdy byl předsedou ve Třticích, říká, že tehdy byl život celkově drsný.

Jeho případ už soudy řešily v minulosti, vyslechl si nepravomocný rozsudek. Poté ale odvolací instance prohlásila jeho čin za promlčený. Toto rozhodnutí však zrušil Nejvyšší soud a případ se vrátil znovu do Rakovníka, kde ho řeší jiná soudkyně, Michaela Hruboňová. Hodlá vyslechnout ještě další svědky.

České soudy řeší několik případů násilné kolektivizace, rozhodují v nich nejednotně. Na některé případy se podle nich vztahuje promlčecí doba nebo amnestie prezidenta Novotného vydaná v roce 1960.

Obžalovaný bývalý komunistický funkcionář Rudolf Pavlíček s novináři nemluví (prosinec 2015):

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Prezident jmenuje ministrem kultury Zaorálka. Už se hledá jen termín

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz