Soud s Kajínkem oblehla policie

  15:55aktualizováno  15:55
Jiří Kajínek potvrdil, že je mediální hvězdou se vším všudy. Proces, který začal u Krajského soudu v Plzni, přitáhl velkou pozornost médií i veřejnosti. Ale také policie. Desítky jejích mužů musely kvůli němu okolí justiční budovy bedlivě střežit.

Jiří Kajínek se před soud vrátil po šesti letech. Soudce Tomáš Bouček rozhodne, zda existuje dost důkazů, aby mohl případ znovu otevřít. - více zde

Kajínkův obhájce Kolja Kubíček tvrdí, že má k dispozici důkazy o klientově nevině.

Kubíček současně požádal soudce, aby jednání zahájil s vyloučením veřejnosti.

"Bude se mluvit o skutečnostech, které se týkají policistů i jeho osobnosti, což by mu mohlo způsobit nebezpečí na životě, popřípadě na zdraví," odůvodnil Kajínkův advokát, proč nechce veřejnost při výslechu svědka Jaroslava Ďurči.

Bouček ale neshledal důvody, aby novinářům zakázal přístup k procesu. Několik z nich bude dokonce vypovídat.

Svědek odmítl Kajínkovu vinu
První svědek Jan Oros vypověděl, že Kajínek není vrahem, který zastřelil dva muže a jednoho zranil. Dříve prý nevypovídal, protože měl strach z policie. V době vražd byl Oros ve věznici na Borech a vše údajně viděl z okna.

"Od března do prosince 1993 jsem byl ve vazbě. Koncem května jsem byl na Borech. Zrovna jsme byli ve sprchách, když jsem zaslechl střelbu. Myslel jsem, že zase někdo střílí holuby. Přiběhl jsem k oknu a viděl jsem člověka, jak střílel do auta," řekl soudu.

Střelec podle něj pak přeběhl silnici a utíkal k přehradě. Za chvíli se ale k autu vrátil. "Viděl jsem ho, jak třikrát vystřelil do auta. Na koupelně nás tenkrát bylo sedm, nebo osm a viděli jsem to, jak tam střílí. Dneska už je to okno zazděný, ale tenkrát jsme to viděli napřímo," pokračoval v líčení jedenáct let staré události.

"Já jsem na to koukal celou dobu, než tam přijely sanitky. Pak tam přiletěl i vrtulník. Pak do umývárky přišel někdo z vězeňské služby a řekl, abychom vypadli," doplnil.

Nikomu z dozorců podle něj nikdo nic neřekl. "My jsme mysleli, že to ví," hájil se.

U rozstřílené mazdy pak podle něj zastavila dvě auta a autobus. Do deseti minut přijela policie. "Pak jsem viděl něco o tom v televizi, zvlášť jak tam vypovídali svědci. Byly to nesmysly. Hodně se tenkrát mluvilo o tom, že si policajti mezi sebou vyřizují účty. Bál jsem se," zdůvodnil své dlouholeté mlčení.

"Já jsem byl několikrát trestanej, asi patnáctkrát. Ale mně vadí, že jestli je měl Kajínek zabít a pak podle výpovědí utíkat úplně na druhou stranu do parku, tak Kajínek střílet nemohl. Když si představím, že někdo dostal doživotí, že nic neudělal, to přece nejde," vysvětlil Oros, proč se rozhodl promluvit.

Druhý svědek změnil výpověď
Další svědek, Jaroslav Ďurči, vypověděl, že Kajínek v době vraždy vůbec nebyl v Plzni, ale u něho v Praze.

Změnil tak svou předešlou výpověď, k té ho prý donutila policie. Policisté mu údajně vyhrožovali, že do dvojnásobné vraždy zapletou i jeho tehdejšího přítele.

"Bylo mi sděleno, že jsem spolupachatelem z trojnásobné vraždy. Policisté na mě tlačili. Snažil jsem se jim vysvětlit, že to tak není. Využili mé sexuální orientace, to byl důvod, proč jsem nyní chtěl, aby byla vyloučena veřejnost," vrátil se ke starým událostem.

Dodal, že tehdy policisté tvrdili, že zatknou i jeho přítele a dají je do cely s Kajínkem, který je zabije.

"Tehdy jsme byli s Jirkou v Praze u mě doma. Do Plzně jsem ho nikdy nevezl," řekl Ďurči, který si v současné době odpykává dvanáctiletý trest.

Kajínek na to reagoval, že si to přesně nepamatuje, ale že je to možné. "Tehdy jsme se často navštěvovali," uvedl.

Soudní líčení bude pokračovat zítra výslechem dalších svědků. 

Policie má poplach
Případ provázejí mimořádná bezpečnostní opatření: policie se neobává jen atentátu na Kajínka, ale také možného útěku doživotního vězně.

Okolí Krajského soudu v Plzni hlídaly desítky ozbrojenců. Policie uzavřela některé ulice, na jednání se dostali pouze lidé, kteří si v předstihu pořídili vstupenky.

"Nedostali jsme se tam, čekám tu už od rána, tady v budově by se určitě našla větší místnost," nevěřícně kroutila hlavou žena středního věku.

Policisté hlídkují během procesu s Jiřím Kajínkem u Krajského soudu v Plzni. Ten rozhodne, zda existuje dost důkazů, aby mohl být případ znovu otevřen. (24. května 2004)

Policisté hlídkují během procesu s Jiřím Kajínkem u Krajského soudu v Plzni. Ten rozhodne, zda existuje dost důkazů, aby mohl být případ znovu otevřen. (24. května 2004)

Policisté hlídkují během procesu s Jiřím Kajínkem u Krajského soudu v Plzni. Ten rozhodne, zda existuje dost důkazů, aby mohl být případ znovu otevřen. (24. května 2004)

Policejní eskorta přivádí Jiřího Kajínka před Krajský soud v Plzni, který rozhodne, zda bude znovu otevřen jeho případ. (24. května 2004)

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Roztálo sněhové pole Mapa republiky, o dva měsíce později než loni

Mapa republiky nad Modrým dolem se tvoří v prohlubni, kde se během zimy usazuje...

V Krkonoších v pondělí odtálo sněhové pole Mapa republiky nad Modrým dolem na úbočí Studniční hory. Stalo se tak téměř...

Odsouzené vražedkyni nepomůže těhotenství, rodit má napříště ve věznici

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Případ odsouzené vražedkyně z Jilemnice Petry Janákové, která se dostala na svobodu jen díky tomu, že dokázala ve...

Čtyři roky po vlakové tragédii chybí ve Studénce podjezd i objížďka

Ve Studénce na Novojičínsku se srazilo pendolino s nákladním autem. Při nehodě...

Objezd pro kamiony schází, podjezd pro pěší a osobní dopravu také zůstává jen v plánech. Železniční přejezd ve Studénce...

Najdete na iDNES.cz