„Je to nesmysl,“ tvrdí o obžalobě 70letý Nevečeřal. Podle ní před dvěma lety nabízel, že zajistí pronájem nebytových prostor na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích Janě a Petru Zháňalovým. Odměna za uzavření smlouvy byla dohodnuta na 1,5 milionu korun, půl milionu bylo vyplaceno předem jako záloha.
Nevečeřal a ani druhý obviněný Pavel Stránský však neměli k nemovitosti žádný vztah a smlouvu poškozeným nikdy nenabídli. Inkasovaných 500 tisíc korun slibovali vrátit, ale dosud tak neučinili.
Zháňal ve středu u soudu řekl, že požadovaných 1,5 milionu mu bylo odůvodněno jako administrativní a zprostředkovatelský poplatek. Ten chtěl vyplatit až po uzavření smlouvy a do té doby nechat peníze v úschově. Nakonec se dohodlo, že půl milionu zaplatí předem.
Soud potvrdil podmínku důstojníkovi StB za zbití mladíka v roce 1989 |
Zháňal uvedl, že teď působí jako „naivní blbec“. Vysvětlil, že žil dlouhou dobu v Kanadě a bral předložené údaje jako fakta. V to, že by peníze někdy dostal zpátky, nevěří.
Nevečeřal nestanul před soudem poprvé. V lednu 2014 ho Obvodní soud pro Prahu 6 uznal vinným v případu, který se také týkal nemovitostí. Převodem bytu na manželku poškodil věřitele, kterému dlužil 660 tisíc korun. Soud ho potrestal roční podmínkou se zkušební lhůtou na tři roky.
„Za StB se nestydím“
Nevečeřal se stal příslušníkem ministerstva vnitra na počátku října 1966. V září 1969 byl přijat do KSČ a jeho kariéra rychle stoupala. V letech 1972 až 1975 absolvoval s vyznamenáním vysokou školu KGB F. E. Dzeržinského v Moskvě. Poté byl postupně náčelníkem několika odborů na desáté správě federálního ministerstva vnitra, tedy na Správě kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu nepříteli.
V roce 1983 se stal náčelníkem krajské správy StB v Plzni a v témže roce získal titul JUDr. na fakultě StB na Vysoké škole SNB. O rok později mu byl udělen titul kandidáta právních věd.
S Nevečeřalem v kauze podle obžaloby „spolupracovala“ firma Eurovisor. Její jednatelka působila u soudu zmateně:
Na základě nabídky šéfa StB Alojze Lorence odešel v roce 1988 do Prahy, kde se stal nejprve zástupcem náčelníka fakulty StB a od 1. října 1989 přímo náčelníkem. Na počátku listopadu 1989 byl povýšen na plukovníka.
U soudu Nevečeřal redaktorovi iDNES.cz řekl, že se o minulosti v StB nechce bavit. Na dotaz, zda se za to stydí, uvedl, že vůbec ne.
Odměna za zadržení disidentů
Nevečeřal podle Archivu bezpečnostních složek dostal odměny za akce Delta, Charta 77, Blesk, Narcis, Karpaty a Infekce. Při akci Delta bylo například zadrženo obytné auto, kterým do Československa putovaly tiskoviny a další materiály z exilu. Zatčena a poté třináct měsíců vězněna byla mimo jiné socioložka Jiřina Šiklová.
Za svou činnost byl Nevečeřal vyznamenán medailemi Za službu vlasti (1974), Za zásluhy o obranu vlasti (1977), Za upevňování přátelství ve zbrani II. stupně (1980), SNB (1981) a Za zásluhy o ochranu hranic ČSSR (1985). Po listopadu 1989 byl spolu s Miloušem Krásou obviněn kvůli skartaci diplomových prací StB. Státní zástupce ale rozhodl, že oba jen plnili Lorencovy rozkazy a stíhání zastavil.
O Nevečeřalovi psal před několika lety i časopis Týden v rámci seriálu o vysokých důstojnících StB. K jeho jménu se dostal náhodou - novinářům ho řekli jiní bývalí estébáci. „Jestli hledáte opravdovou svini, jděte do toho žlutého baráku za Nevečeřalem,“ citoval je týdeník.