Soud poslal Nagyovou do vazby, té unikl jen zpravodajec Kovanda

  8:31aktualizováno  19:04
Šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová zůstane za mřížemi. Stejně rozhodl ostravský soud i v případě exministra Ivana Fuksy, někdejšího poslance Petra Tluchoře, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, náměstka ministrů dopravy a zemědělství Romana Bočka a pracovníka Vojenského zpravodajství Jana Pohůnka. Jediným propuštěným je současný šéf vojenské tajné služby Milan Kovanda.

Šestice, kterou soud poslal do vazby, bude nyní umístěna vše věznicích v Olomouci, Ostravě a Brně. Mluvčí ostravského soudu Alexandr Dadam uvedl, že někteří z obviněných podle budou umístěni v jedné věznici. "Vězeňská služba je připravená i na takovéto eventuality a není to poprvé, kdy v rámci jedné věznice jsou obvinění v jedné trestní věci, kteří mají koluzní důvod. Prostě se nepotkají," uvedl Dadam.

Jediným ze sedmi obviněných, který se vazbě vyhne, je šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda. Ostravský soud o jeho propuštění informoval po čtvrté hodině odpoledne. Vazbě se vyhne kvůli tomu, že se před soudem doznal. Žalobce proto ani na vazbě netrval.

Kovanda opustil budovu soudu postranním vchodem. Verdikt na radu svého právního zástupce Jiřího Matznera odmítl komentovat. "Sám jsem mu to doporučil, protože případné vyjadřování a možné ovlivňování svědků by mohlo být důvodem k případnému uvalení vazby," sdělil novinářům Matzner.

Poslední předstoupil před soud člen Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek. A z úst soudce si vyslechl stejný rozsudek, jako většina z obviněných - zůstane ve vazbě. Pohůnek se jako jediný vzdal možnosti odvolání, rozhodnutí je tedy pravomocné.

Zároveň dorazila na soud žádost na uvalení vazby na exposlance Marka Šnajdra. O ní se bude rozhodovat v neděli odpoledne. Informoval o tom mluvčí ostravského soudu Alexandr Dadam.

Soudce se bojí ovlivňování svědků

Rozhodnutí soudu ohledně Jany Nagyové potvrdil před 14. hodinou její obhájce Eduard Bruna. "Podali jsme proti němu stížnost," řekl. Nagyová, které hrozí až pět let vězení, zatím zůstává ve vazbě v Ostravě.

Od čtvrtku čelí obvinění z organizování zneužití pravomoci úřední osoby. Podle policie si u šéfů Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a jeho nástupce Milana Kovandy zadala sledování tří lidí. Mimo jiné i Nečasovy manželky Radky. S ní se premiér rozvádí. Měla rovněž podplácet. (kdo je Nagyová čtěte zde).

Obvinění

Šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová, bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda, příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, exposlanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr. Mezi obviněnými je také někdejší náměstek ministrů Roman Boček.

Podle Bruny se Nagyová hájí, že u některých svých kroků nesprávně vyhodnotila jejich dopad. Prý to ale nedělala záměrně a premiér o jejích krocích v žádném případě nevěděl. Radku Nečasovou prý nechala sledovat, protože došla k závěru, že je nutné "zjistit určité záležitosti". Za nesmysl označil to, že by jeho klientka nutila premiéra k rozvodu.

Na otázku, zda Nečas netušil, že Nagyová dělá něco za jeho zády, Bruna odpověděl: "Řeknu to jinak. Možná někteří lidé, neříkám že ona, v rámci toho, že chtěli pro někoho udělat dobrou službu a překvapit informacemi, tak se možná takhle chovali."

Šéfka kabinetu premiéra, která s ním má podle policie zřejmě poměr, snáší situaci zatím poměrně dobře a podle Bruny mluvila před soudem velmi racionálně. "Mám spoustu zkušeností s lidmi, kteří narychlo skončili ve vězení, a můžu říci, že má klientka je na tom psychicky lépe než na tom mnohdy bývají chlapi," tvrdí Bruna a dodal, že Nagyová je připravená dál podrobně vypovídat.

Vazba pro nejbližší spolupracovnici premiéra nejspíš bude mít dopad na jeho politickou kariéru i existenci vlády.  TOP 09 a LIDEM požadují koaliční jednání (více čtěte zde).

Po Nagyové soud posla do vazby také bývalého šéfa Vojenského zpravodajství a současného předsedu Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka. "Nesouhlasí s obviněním ani vazbou, ale bere to jako fakt," uvedl advokát Jiří Novák. Proti rozhodnutí o vazbě podal stížnost.

Páleník a jeho nástupce Kovanda Nečasovou podle policie nechali sledovat a jsou podezřelí ze zneužití pravomocí úřední osoby. "Můj klient si myslel, že jedná v zájmu České republiky. Jako voják si myslel, že dělá to, co dělat musí," řekl Kovandův obhájce Jiří Matzner.

Celu neopustí také exposlanec Petr Tluchoř. Rozhodnutí potvrdil před 13. hodinou jeho obhájce Marek Nespala. Důvodem je obavou z možného ovlivňování svědků. Advokát pro iDNES.cz uvedl, že proti rozhodnutí podal stížnost.

"Stále nerozumí předmětu obvinění. S obžalobou se liší v názoru, co je a co není normální v české politice," řekl Nespala. Podle něj bylo jednání velice zdlouhavé a Tluchoř je po něm unavený.

Politik čelí obvinění z korupčního jednání, protože měl údajně po odchodu ze Sněmovny získat funkci v polostátní firmě. Spekulovalo se o ČEZ. Mluvčí firmy Ladislav Kříž ale zdůraznil, že Tluchoř není a nikdy ani nebyl v ČEZu zaměstnaný.

Policejní razie na politiky a lobbisty

Někdejší poslanec a současný člen správní rady VZP Tluchoř byl třetím v pořadí, o kom soud v sobotu rozhodl. Před tím poslal do vazby také exministra Ivana Fuksu a jeho někdejšího náměstka Romana Bočka.

Další až tři měsíce času na výslech svědků

"Soud uvalil takzvanou koluzní vazbu, to jest, že by mohl ovlivňovat svědky nebo jinak mařit objasňování důležitých záležitostí pro trestní řízení," řekl iDNES.cz Fuksův obhájce Tomáš Gřivna. Koluzní vazba může podle něj trvat maximálně tři měsíce. "V této lhůtě by měl státní zástupce vyslechnout ty osoby, jejichž ovlivňování přichází do úvahy," tvrdí Gřivna.

Někdejšího ministra zemědělství Fuksu policisté obvinili z úplatkářství. Trestný čin souvisí s přijetím funkce vrchního ředitele Českého aeroholdingu poté, co se vzdal poslaneckého mandátu a tím umožnil prohlasovat vládní balíček úspor. "Pan inženýr Fuksa se necítí vinen," podotkl Gřivna. Na dotaz, jak poltitik situaci prožívá, odpověděl, že je v dobré kondici.

Advokát doplnil, že již podal stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání. "Odůvodníme ji ve lhůtě sedmi dnů," upřesnil. "Pokud jde o stížnosti ohledně vazby, ponechali jsme si lhůtu," dodal Gřivna.

Šnajdr zatím na verdikt čeká

Do vazby soud poslal také bývalého Fuksova náměstka Bočka.  Podle jeho advokáta Filipa Seiferta je důvodem obava z ovlivňování svědků a spoluobviněných. Boček s obviněním nesouhlasí. Tvrdí, že dělal pouze politickou práci. Boček se měl podílet na korumpování poslanců Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře.

"Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsme podali stížnost, kterou budeme odůvodňovat stejně tak jsme podali stížnost proti vzetí do vazby," cituje Česká televize Seiferta.

Roman Boček v letech 2009 až 2010 působil jako vrchní ředitel a náměstek ministra dopravy Gustáva Slamečky, poté byl náměstek ministra zemědělství (za ministrů Ivana Fuksy a Petra Bendla). Po odchodu z vedení resortu zamířil do představenstva Českých drah.

Fotogalerie

Jednání soudu následuje po zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.Ten zadržel devět lidí. V tuto chvíli je osm z nich obviněno.

Zatím posledním je exposlanec Marek Šnajdr. V pátek se vrátil ze zahraničí a přihlásil se na policii.

Premiér Petr Nečas k tomu ve čtvrtek a pátek uvedl, že za Nagyovou stojí. Výměna odchodu Tluchoře, Šnajdra a Fuksy ze Sněmovny za místa označil za standardní politický nástroj. Složit mandát odmítá. Stejně jako odejít z čela ODS.

Opozice již požádala o svolání jednání Sněmovny kvůli vyslovení nedůvěře vládě. Konat se bude nejspíš v úterý. TOP 09 zatím za Nečasem stojí, strana LIDEM je opatrnější.

Vyšetřování případu trvalo rok a půl. Dozoruje jej Vrchní státní zastupitelství v Olomouci namísto Prahy. To kvůli podezření, že se na trestné činnosti podílel i bývalý náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek.

Policisté při zásahu mimo jiné vycházeli z odposlechů telefonátů nebo schůzek v hotelu Ventana v centru Prahy, kde úřadoval lobbista Ivo Rittig. Kromě něj policisté vyházeli také z monitorování jiného "politického podnikatele" Romana Janouška. Vyšetřování se údajně týká také exšéfa investic pražského magistrátu Jiřího Tomana.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Najdete na iDNES.cz