Soud poprvé zakázal krajské lékárně, aby odpouštěla poplatky

  15:06aktualizováno  16:33
Odpouštění poplatků poprvé narazilo. Moravskoslezský kraj nesmí platit za lidi, kteří chodí do lékárny v opavské Slezské nemocnici. Krajský soud vyhověl soukromé konkurenci, která označuje postup zavedený ČSSD za nekalou soutěž, a lékárně v předběžném nařízení zakázal uzavírat trojstranné dohody umožňující neplacení poplatků.

Opavská krajská lékárna už poplatky od rána znovu vybírá. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Od února v nemocničních lékárnách, jejichž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, neplatí pacienti regulační poplatky za položku na receptu. Soukromá konkurenční lékárna U Salvatora, která je členem Grémia majitelů lékáren, proti tomu podala žalobu.

Rozhodnutí soudu má podobu předběžného opatření, které žádala žaloba. "Zatím to nebudeme komentovat. Nemáme potvrzení, že vyrozumění o rozhodnutí došlo všem zúčastněným stranám," řekla MF DNES mluvčí krajského soudu Barbora Plchotová.

Podle Marka Hampla, který je předsedou představenstva Grémia majitelů lékáren a zároveň jednatelem lékárny U Salvatora, soud Slezské nemocnici nařídil, aby se zdržela jakéhokoliv jiného jednání vedoucího k placení regulačních poplatků za pacienty ve své lékárně.

"Soud se zcela ztotožnil s argumentací žalobce. Toto usnesení nám dává za pravdu v tom smyslu, že aktivity kraje naplnily znaky nekalé hospodářské soutěže, které vedou k poškození soukromých lékáren," dodal Marek Hampel.

Lavina dalších žalob? Nechceme předjímat, říká kraj

Přeběžné opatření

Předběžné opatření není konečným rozhodnutím soudu, ale jen nařízení před začátkem samotného řízení.

Závazné je od doby doručení tomu, komu ukládá povinnost. Má omezenou dobu platnosti, soud ho ale může i odvolat, nebo prodloužit.  

Kdy samotné řízení o poplatky v opavské lékárně začne a padne konečný verdikt, zatím krajský soud neuvedl.

"Rozhodnutí soudu plně respektujeme," řekla iDNES.cz tisková mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. "V současné době musí lidé v lékárně ve Slezské nemocnici poplatky platit."

Grémium majitelů lékáren očekává, že první úspěch strhne lavinu dalších. "Domnívám se, že to je jasný signál pro další soukromé lékárny, které se cítí poškozené, aby se obrátily na soud," řekl iDNES.cz šéf grémia Hampel.

Moravskoslezský kraj zatím bude toto riziko řešit na zítřejším jednání krajské rady. "To bychom zatím nechtěli předjímat," odpověděla Vlčková na otázku, jestli se kraj, řízený ČSSD, neobává vlny žalob, která by mohla narušit politiku vracení poplatků.

Lékárna už znovu vybírá poplatky

Vedoucí lékárny Slezské nemocnice v Opavě Marie Zajícová obdržela rozhodnutí soudu v pondělí odpoledne. "Od dnešního rána proto vybíráme regulační poplatky tak jako dříve a žádné trojstranné dohody s pacienty nesepisujeme," říká Zajícová. Lékárna informuje občany o situaci vyvěšením letáků.

"Někteří lidé jsou naštvaní, protože k nám přišli jen proto, aby ušetřili za poplatky. Když zjistili situaci, asi třetina se otočila a odešla," dodala s tím, že někteří lidé dávají pracovnicím lékárny najevo nevoli nad zmatky, které provázejí placení a neplacení regulačních poplatků.

"Všude platí jiná pravidla, lidé v tom mají zmatek, ale nevědí, kam by si mohli jít stěžovat, tak si to často odskáčeme my, i když za to vůbec nemůžeme. Zákazníky chápu, ale my si to nevymýšlíme," vysvětluje Zajícová.

Soukromé lékárny si stěžují, že vracení poplatků v krajských lékárnách je připravilo o zákazníky a s tím až o dvě třetiny příjmů. Ministryně zdravotnictví se domluvila se šéfy zdravotních pojišťoven, že s krajskými lékárnami zahájí kvůli nevybírání poplatků správní řízení. Řetězec soukromých lékáren Dr. Max naopak podal stížnost k Evropské komisi. - čtěte Odpouštění poplatků připravilo okolní lékárny až o dvě třetiny příjmů

"Proplácení poplatků naši lékárnu existenčně ohrožovalo," říká Hampel. "Od února, kdy začal kraj poplatky proplácet, klesl počet vydaných léků o čtyřicet procent. To se logicky projevilo na hospodaření lékárny. Zatím jsme nemuseli propouštět, ale pokud by to takto pokračovalo dál, musel bych přejít k propouštění zaměstnanců."

Předběžné opatření soudu uvítal krajský zastupitel za ODS Pavel Drobil. "Rozhodnutí soudu potvrzuje naše stanovisko, že postup kraje byl ideologický a protiprávní. Myslím, že z takového rozhodnutí soudu by měl náměstek pro zdravotnictví vyvodit osobní důsledky a odstoupit z funkce," řekl MF DNES.

Autoři: , ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Komunisté pěstovali víc brambor, tepe KSČM. Za nacistů jich rostlo ještě víc

V roce 1989 chodili Češi častěji do kina, střežilo je víc vojáků a brambory rostly na 115 tisících hektarech polí, v...

Ivana Gottová poděkovala prezidentu Zemanovi za pohřeb manžela Karla

Ivana Gottová v dopise adresovaném prezidentu Miloši Zemanovi děkuje za organizaci pohřbu se státními poctami jejího...

Z organizovaného silvestra zbylo pár hodin, půlnoc v Brně bude neřízená

Z plánu slavit letos v centru Brna silvestra bez petard, za to s velkolepou organizovanou show, zbyl jenom krátký test....

Stávkovat budeme, dokud rektor Zima neodstoupí, řekli studenti v Rozstřelu

Školní stávky za klima se přelily i do univerzitního prostředí. Studenti z iniciativy Univerzity za klima protestují...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz