Soud otevřel cestu k odmítané spalovně, změnil územní plán Rybitví

  16:36aktualizováno  17:37
Nejvyšší správní soud zrušil část územního plánu Rybitví u Pardubic. V něm se říkalo, že spalovna společnosti AVE CZ nemůže být v budoucnu přestavěna pro likvidaci nebezpečného odpadu. Soud ale vyhověl firmě a tuto část plánu zrušil. Cesta ke spalovně je tak volná, i když může být ještě dlouhá.

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Územní plán v části napadené návrhem byl zrušen, protože nebyly respektovány postupy pro sestavování územního plánu stanovené judikaturou Nejvyššího správního soudu," řekla iDNES.cz ve zkratce kancléřka soudu Petra Lavická.

Podrobné zdůvodnění by měl soud zveřejnit v pátek. Podle soudce Jaroslava Hubáčka NSS chápe obavy obce z další ekologické zátěže, ale Rybitví zvolilo špatnou cestu. Územní plán byl nepřezkoumatelný a nedostatečně odůvodněný.

Rozsudek je podle Lavické definitivní, nicméně neznamená, že spalovna se teď automaticky může stavět. Firma musí získat ještě řadu dalších povolení a rozhodnutí a obec i kraj jí mohou stavět do cesty další překážky. Znovu jí ale svitla naděje na úspěch.

Historie spalovny

Spalovnu v Rybitví od roku 1995 provozovala společnost Synthesia, o devět let později však skončila, protože nebyla schopna dodržovat emisní limity.
Chemička v roce 2006 objekty prodala AVE CZ. Firma AVE CZ plánuje modernizaci za několik set milionů korun. Podle jedné z variant rekonstrukce by se spalovna stala dokonce největším zařízením svého druhu v ČR.

Firma územní plán opakovaně napadla s argumentem, že vedení obce při jeho tvorbě překročilo zákonné mantinely a zasáhlo do práv majitele nemovitosti. Zástupci obce Rybitví plán naopak hájili tvrzením, že chtějí chránit obec před další ekologickou zátěží.

Starostu Radima Voltra rozhodnutí soudu zklamalo. Obává se kromě exhalací také nárůstu dopravy kvůli transportu nebezpečného odpadu. "Nejsme dostatečně obeznámeni s tím, co se tam vlastně bude spalovat, jaké exhaláty z toho půjdou ven," řekl Voltr.

Předvolební boj o přízeň voličů?

Podle advokátky firmy Lucie Matějkové představitelé Rybitví upravili územní plán v neprospěch spalovny proto, že chtěli zavděčit veřejnému mínění před komunálními volbami.

"Teď budeme muset požádat o územní rozhodnutí pro tu modernizaci, protože se jedná o změnu existující stavby. Toto rozhodnutí by nemohlo být vydáno, kdyby to územní plán zakazoval," konstatovala po verdiktu soudu Matějková.

Současně prý společnost opět požádá o takzvané integrované povolení, které řeší otázky dopadu na životní prostředí. To už kraj jednou nevydal právě kvůli rozporu s územním plánem, podpořilo ho i ministerstvo životního prostředí (více čtěte zde)

Areál spalovny je nyní nefunkční. Firma AVE CZ ho ale koupila s tím, že ho zmodernizuje za několik set milionů korun. Chtěla by tam likvidovat tisíce tun nebezpečného odpadu ročně. Proti tomu se však zvedly protesty jak ve vedení Rybitví, tak mezi obyvateli Pardubic a dalších okolních obcí. Zapojilo se do nich na 50 tisíc lidí. (více o odporu čtěte zde)

Zástupci obce při třech jednáních u Nejvyššího správního soudu hájili s tím, že chtějí dosáhnout zlepšení životních podmínek v obci, už tak silně zasažené chemickým průmyslem.

"Obec měla racionální důvody, proč omezila tento typ činnosti," zdůraznil advokát Rybitví Vítězslav Dohnal. Odborníci často upozorňují na zdravotní rizika takového provozu. Zpravidla se spalovny nebezpečného odpadu v zahraničí stavějí mnohem dál od bytové zástavby.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Najdete na iDNES.cz