Soud otevřel cestu k odmítané spalovně, změnil územní plán Rybitví

  16:36aktualizováno  17:37
Nejvyšší správní soud zrušil část územního plánu Rybitví u Pardubic. V něm se říkalo, že spalovna společnosti AVE CZ nemůže být v budoucnu přestavěna pro likvidaci nebezpečného odpadu. Soud ale vyhověl firmě a tuto část plánu zrušil. Cesta ke spalovně je tak volná, i když může být ještě dlouhá.

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Územní plán v části napadené návrhem byl zrušen, protože nebyly respektovány postupy pro sestavování územního plánu stanovené judikaturou Nejvyššího správního soudu," řekla iDNES.cz ve zkratce kancléřka soudu Petra Lavická.

Podrobné zdůvodnění by měl soud zveřejnit v pátek. Podle soudce Jaroslava Hubáčka NSS chápe obavy obce z další ekologické zátěže, ale Rybitví zvolilo špatnou cestu. Územní plán byl nepřezkoumatelný a nedostatečně odůvodněný.

Rozsudek je podle Lavické definitivní, nicméně neznamená, že spalovna se teď automaticky může stavět. Firma musí získat ještě řadu dalších povolení a rozhodnutí a obec i kraj jí mohou stavět do cesty další překážky. Znovu jí ale svitla naděje na úspěch.

Historie spalovny

Spalovnu v Rybitví od roku 1995 provozovala společnost Synthesia, o devět let později však skončila, protože nebyla schopna dodržovat emisní limity.
Chemička v roce 2006 objekty prodala AVE CZ. Firma AVE CZ plánuje modernizaci za několik set milionů korun. Podle jedné z variant rekonstrukce by se spalovna stala dokonce největším zařízením svého druhu v ČR.

Firma územní plán opakovaně napadla s argumentem, že vedení obce při jeho tvorbě překročilo zákonné mantinely a zasáhlo do práv majitele nemovitosti. Zástupci obce Rybitví plán naopak hájili tvrzením, že chtějí chránit obec před další ekologickou zátěží.

Starostu Radima Voltra rozhodnutí soudu zklamalo. Obává se kromě exhalací také nárůstu dopravy kvůli transportu nebezpečného odpadu. "Nejsme dostatečně obeznámeni s tím, co se tam vlastně bude spalovat, jaké exhaláty z toho půjdou ven," řekl Voltr.

Předvolební boj o přízeň voličů?

Podle advokátky firmy Lucie Matějkové představitelé Rybitví upravili územní plán v neprospěch spalovny proto, že chtěli zavděčit veřejnému mínění před komunálními volbami.

"Teď budeme muset požádat o územní rozhodnutí pro tu modernizaci, protože se jedná o změnu existující stavby. Toto rozhodnutí by nemohlo být vydáno, kdyby to územní plán zakazoval," konstatovala po verdiktu soudu Matějková.

Současně prý společnost opět požádá o takzvané integrované povolení, které řeší otázky dopadu na životní prostředí. To už kraj jednou nevydal právě kvůli rozporu s územním plánem, podpořilo ho i ministerstvo životního prostředí (více čtěte zde)

Areál spalovny je nyní nefunkční. Firma AVE CZ ho ale koupila s tím, že ho zmodernizuje za několik set milionů korun. Chtěla by tam likvidovat tisíce tun nebezpečného odpadu ročně. Proti tomu se však zvedly protesty jak ve vedení Rybitví, tak mezi obyvateli Pardubic a dalších okolních obcí. Zapojilo se do nich na 50 tisíc lidí. (více o odporu čtěte zde)

Zástupci obce při třech jednáních u Nejvyššího správního soudu hájili s tím, že chtějí dosáhnout zlepšení životních podmínek v obci, už tak silně zasažené chemickým průmyslem.

"Obec měla racionální důvody, proč omezila tento typ činnosti," zdůraznil advokát Rybitví Vítězslav Dohnal. Odborníci často upozorňují na zdravotní rizika takového provozu. Zpravidla se spalovny nebezpečného odpadu v zahraničí stavějí mnohem dál od bytové zástavby.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Čeští europoslanci jsou druhou nejvlivnější národní skupinou, tvrdí analýza

Jednací sál Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku

Čeští europoslanci se v právě končícím složení europarlamentu neztratili. Bruselský portál VoteWatch ve středu...

Jsou to lži a výmysly, řekl Rittig před soudem. Praní špinavých peněz popřel

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Lobbista Ivo Rittig u soudu uvedl, že obžaloba v kauze tunelování pražského dopravního podniku (DPP) je plná lží a...

Už ne tak předražená data. Slova ministryně o wi-fi rozhýbala nový zákon

Ilustrační snímek

Pomoci srazit předraženou cenu mobilních dat má změna zákona o elektronických komunikacích. Začali ji schvalovat...

Najdete na iDNES.cz