Soud opět rozhodl, že Jonák je nevinen

aktualizováno 
P r a h a - 7. září - Slzy dojetí vyhrkly do očí Ivana Jonáka v momentu, kdy předseda senátu městkého soudu Jiří Horký přečetl verdikt soudu: "...a pan Jonák se zprošťuje obžaloby." Spolu s Jonákem, kterého obžaloba viní ze zosnování vraždy své manželky Ludviky byli osvobozeni i Tomáš Jeřábek a Miroslav Königsmark, kteří se podle policie na vraždě také podíleli.


Soud Jonáka osvobodil i přesto, že existují dvě svědecké výpovědi, které jeho vinu dokazují. Josef Vrabec i Jiří Tokár, kteří Ludviku Jonákovou v dubnu 1994 zastřelili a odpykávají si za to trest, totiž potvrdili, že si je Jonák najal. "Tito svědci měnili výpověď tak, jak se jim to právě hodilo a za peníze jsou schopni udělat všechno. Proto jejich výpověď nemůžeme brát jako usvědčující důkaz. Nic dalšího žaloba nepředložila a tak i když stále trvá velké podezření na pana Jonáka, museli jsem jej osvobodit," řekl předseda senátu Horký, který Jonáka a spol. osvobodil už podruhé. Z prvním zprošťujícím verdiktem totiž nesouhlasil vrchní soud a tak mu případ vrátil zpět.
"Podle našeho názoru soudce Horký nesprávně zhodnotil předložené důkazy. Posuzoval je tak, že to bylo vždy ve prospěch Jonáka, Jeřábka a Königsmarka a naopak v neprospěch šesti mužů, kteří už byli v této cause odsouzeni," řekla soudkyně Vrchní soudu v Praze Jaroslava Maternová, která byla rozhodnutím soudce Horkého viditelně zaskočena. "Opravdu je osvobodil? Všechny tři? Vždyť tam byli dva svědci, kteří svědčili proti němu. Ti hoši byli odsouzeni, neměli tedy co ztratit a navíc jim za křivou výpověď hrozila sankce. Podle mého názoru tedy říkali pravdu," dodala soudkyně, která Jonákovu causu dostane opět na stůl, protože státní zástupce Jiří Bednář se okamžitě proti včerejšímu verdiktu odvolal. "Já jsem přesvědčen, že to Jonák udělal. Nikdo jiný neměl motiv. Jonákovi spolu nežili měli se rozvádět a byla to paní Ludvika, na kterou byl napsán Discoland Sylvia. Jonák taky těžko nesl, že žila s jiným mužem. Argument o nedostatku důkazů odmítám. Málo kterého případu jich máme tolik," řekl státní zástupce, který v případě, že odvolací soud opět případ vrátí městskému soudu, hodlá požádat o změnu senátu. "Soudce Horký už podle mého názoru není schopen  tuto věc objektivně rozhdnout," řekl. Jaroslava Maternová je však jiného názoru. "Já bych to raději nedělala, pan Horký by pak totiž vystupoval jako mučedník," vysvětlila.
Sám Jonák by změnu na soudcovské stolici také neuvítal: "Jsem rád, že v České republice jsou soudci, kteří rozhodují nezávisle a kteří se nenechají zastrašit. Soudce Horký byl vystaven velkému nátlaku, aby vynesl přísný rozsudek," vykřikoval Jonák, když ho eskorta vší silou táhla ven ze soudní síně.
Jonák a další dva obžalovaní Tomáš Jeřábek a Miroslav totiž zůstávají i přes osvobozující rozsudek ve vazbě, protože policie všechny tři stíhá pro podezření z dalšího trestného činu: příprava vraždy milence Ludviky Jonákové. "Vyšetřovatel už spis uzavřel a poslal mi ho k prostudování," potvrdil žalobce Bednář.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

S bouřkami přijde krátké ochlazení, tropy nastoupí znovu po víkendu

Bouřka nad Beskydy z 13. června 2019

Dusnou sobotu by měly zakončit bouřky s kroupami a silným větrem, neděle pak bude ojedinělým ochlazením současných...

Dycky Most? Chanov dál ničí bída. Jezdili sem jak do zoo, říká obyvatelka

Počet obyvatel mosteckého sídliště Chanov je 1 150, nezaměstnanost 80 procent....

Sláva seriálu opadla, politici sem už nejezdí. A místní žijí dál v úděsném ghettu. „Je to pořád dokolečka. Tohle je...

Jak se ztrácí peníze z karet: pozor na čínské e-shopy i platby v cizině

ilustrační snímek

Typická situace před létem, když si lidé vybírají, kam pojedou na dovolenou. Člověk si předem rezervuje ubytování či...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz