Bývalý dozorce Vondruška dostane 70 tisíc jako odškodnění za stíhání

  19:39aktualizováno  19:39
Obvodní soud pro Prahu 2 ve středu přiznal bývalému dozorci a komunistickému poslanci Josefu Vondruškovi odškodnění 70 tisíc korun za neoprávněné stíhání. Vondruška žádal více než pět milionů korun. Bývalý dozorce byl obviněn z toho, že v 80. letech jako bachař bil a týral politického vězně. Soud ho však obžaloby v roce 2013 zprostil.

Josef Vondruška (vpravo) u soudního líčení v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vondruška, který si rozhodnutí přišel vyslechnout, žádal po ministerstvu spravedlnosti 5 084 400 korun za nemajetkovou újmu, která mu trestním stíháním vznikla. Zaprvé napadl délku soudního řízení, která přesahovala sedm let. Předseda senátu Petr Veleman uznal, že „došlo k nesprávnému úřednímu postupu“, za což podle soudu Vondruškovi náleží 51 tisíc korun.

Za újmu způsobenou samotným trestním stíháním soud přiznal Vondruškovi odškodnění 70 tisíc korun. Soudce Veleman připomněl událost z března 2013, kdy Vondruškovi jakožto novému zastupiteli Libereckého kraje odmítl hejtman Martin Půta a někteří zastupitelé demonstrativně podat ruku při jeho nástupu do funkce (o protestu hejtmana čtěte zde). Soudce to označil za „bezprecedentní incident“ člověka, který by měl ctít presumpci neviny. Vondruška v té době byl pouze obviněn.

„Toto soud považuje za něco natolik nehorázného a bylo to způsobeno trestním stíháním. Pokud by trestní stíhání neprobíhalo, nebylo důvodu k takovému excesu. To soud považuje za věc, která vylučuje, aby mohlo být zadostiučinění poskytnuto jinak než v penězích,“ vysvětlil soudce Veleman, proč přiznal Vondruškovi odškodnění.

Veleman však také uvedl, že velká část újmy, která Vondruškovi vznikla, nemá spojitost s trestním stíháním. „Jedná se o postoje společnosti, která je téměř třicet let po převratu zatížená náladami, které jsou iracionální a které zatracují všechno, co je spojeno s bývalým socialistickým režimem,“ přemítal soudce.

Podle něj v tom hrají nejhorší roli média, která se „toho chytnou a využijí každou příležitost k tomu, aby mohla někoho, kdo je domněle nebo skutečně spojen s bývalým režimem, dehonestovat.“ Vondruška o svém životním příběhu vydal publikaci, v níž média kritizuje za to, že na něj pořádala hon.

09.listopadu 2016 v 19:00, příspěvek archivován: 09.listopadu 2016 v 19:01

Bývalý dozorce a poslanec KSČM Josef Vondruška vysoudil za stíhání odškodnění 70 tis. Přestože žádal 5 mil., proti verdiktu se asi neodvolá. https://t.co/ZQX6h2FQz6

Obě strany se mohou proti tomuto rozsudku odvolat k Městskému soudu v Praze. Vondruška iDNES.cz řekl, že se zřejmě neodvolá. „Jak konstatoval soudce: společnost stále není vyzrálá pro to, jak by bylo třeba se v těchto situacích chovat,“ zhodnotil středeční výrok soudu bývalý komunistický poslanec. Zástupkyně ministerstva spravedlnosti Marta Komárková nechtěla předjímat, zda se resort odvolá či neodvolá.

Vondrušku zbavil soud obvinění dvakrát

Vondruška čelil obvinění, že v 80. letech v minkovické věznici týral politického vězně Jiřího Wolfa. Svoji vinu exposlanec KSČM odmítal a tvrdil, že stíhání je účelově zaměřeno proti jeho straně. Okresní soud v Liberci poprvé rozhodl ve Vondruškův prospěch v roce 2011, kdy ho obžaloby zprostil.

Vyšší instance ale osvobozující verdikt zrušila, protože liberecký soud nevzal v potaz některé důkazy. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se kvůli případu obrátil i na Nejvyšší soud.

Během soudních líčení několik svědků hovořilo o chování Vondrušky, když působil jako dozorce. Tehdejší ředitel káznice v Minkovicích řekl, že na Vondrušku chodily stížnosti a že byl „vůči vězňům příliš iniciativní“ (více o výpovědích zde). Jeden z bývalých vězňů před soudem líčil, že Vondruška ve věznici nosil kožené rukavice a vězně bil (více zde). Exposlanec označil některé výpovědi, především bývalých vězňů, za nesmyslné.

Liberecký soud i na podruhé došel ke stejnému závěru. „Neprokázalo se, že ke skutku došlo. Vina musí být prokázána bez pochybností. Skutky jsou velmi obecně podané, mohly se stát kdykoliv. Jediným důkazem je navíc výpověď obžalovaného Wolfa a ta se liší v přípravném řízení i hlavním líčení,“ uvedl v roce 2013 předseda senátu Pavel Pachner, když zdůvodňoval rozsudek (více čtěte zde).

Josef Vondruška u soudu v roce 2013:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Krev oběti si slízal z rukou. Nebezpečný pedofil zůstane v Bohnicích

Obviněný Zdeněk Moré při policejní rekonstrukci 23. června 1989

Sedmdesátiletý pedofilní vrah Zdeněk Moré bude i nadále umístěn v Psychiatrické nemocnici v pražských Bohnicích....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Mám asi v návěsu lidi. Řidič na D1 volal policisty, našli tři migranty

Tři muži se skrývali v nízkém prostoru mezi nákladem dřevních kulatin a...

Dva nelegální migranty z Afghánistánu a jednoho z Indie objevili policisté na dálnici D1 u Jihlavy. Vezli se v malé...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Další z rubriky

Ministr kultury hoteliérem: Staňkovi moravští přátelé bydlí v Praze zadarmo

Ministr kultury Antonín Staněk.

Kritizovaný ministr kultury Antonín Staněk nechal v Praze několik měsíců proplácet hotel svému náměstku Aloisi...

Kámen s tváří Marie. Sloup pro pražské Staroměstské náměstí budí opět vášně

Sochař Petr Váňa a jeho spolupracovníci vezou do Prahy kamenné díly na obnovu...

Československu bylo několik dní a v ulicích začalo vyřizování účtů se symboly starého mocnářství. Musely zmizet...

Většina teplotních rekordů neodolala, v Řeži naměřili skoro 35 stupňů

Turisté i Pražané se chladí díky kropícímu vozu na Hradčanském náměstí v Praze...

Osmdesát procent stanic v Česku zaznamenalo v sobotu nové teplotní rekordy. Nejtepleji bylo ve středočeské Řeži, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz