Soud odročil letitý spor Svěráka s Bauhausem o „upeč třeba zeď“

  9:38aktualizováno  14:56
Soud už poněkolikáté nerozhodl ve sporu textaře Zdeňka Svěráka a sítě hobbymarketů Bauhaus. Svěrák žádá 200 tisíc korun a zadostiučinění za to, že firma bez jeho svolení neoprávněně změnila a užila část verše z jeho textu písně Dělání pro své reklamní účely.

Ani včera Krajský soud v Brně neukončil spor mezi hercem a scenáristou Zdeňkem Svěrákem a obchodním řetězcem Bauhaus o autorství textu použitého na reklamních billboardech. Jednání bylo odloženo na neurčito.

Celá kauza začala již na konci roku 2004, kdy se na více než dvou stech plakátech Bauhausu propagujících míchačku objevil slogan "Upeč... třeba zeď".

Svěrák společnost žaloval, protože se domnívá, že slogan je vytržen z jeho slavné písně Dělání, která se objevila v televizní pohádce Princové jsou na draka a od té doby zlidověla.

Svěrákův obhájce zopakoval požadavek po Bauhausu, který činí dvě stě tisíc korun a omluvu v celostátním deníku jako náhradu škody. Tak rozhodl Krajský soud v Brně již v lednu 2005. Jenže případ od té doby kvůli odvolání Bauhausu putuje po soudech dodnes.

Firma věděla, co dělá, napověděl znalci Google

"Je naprosto jasné, že se opravdu o část písně jedná, neboť i grafická podoba na billboardech napovídá, že to je jen výsek z nějakého textu," řekl nezávislý soudní znalec Bohumír Štědroň. Vypracoval posudek, na jehož základě doporučil soudu, aby dal za pravdu Svěrákovi.

Zástupce Bauhausu Bohuslav Novák však kritizoval metody, kterými Štědroň ke svému závěru došel.

Aby zjistil, nakolik je píseň v povědomí lidí, používal internetový vyhledávač Google a také anketu mezi náhodnými lidmi v Praze 6. "Z padesáti respondentů mi zhruba jednačtyřicet potvrdilo, že jim slova na plakátě připomínají píseň Dělání," řekl soudní znalec.

Obhájce Bauhausu se domnívá, že Štědroň při tvorbě posudku nevzal v úvahu důvody, pro které Nejvyšší soud roku 2007 zrušil předchozí rozsudky. Ty dávaly Svěrákovi za pravdu. Soudce Miloš Holeček tedy jednání odročil, aby se mohl Štědroň s rozhodnutím Nejvyššího soudu seznámit.

Svěrákovu píseň ani neznáme, hájí se firma

Bauhaus si přitom nechal zpracovat vlastní posudek, jehož závěry jsou naprosto odlišné od závěrů nezávislého znalce - vyplývá z něj, že slogan "Upeč... třeba zeď" byl vytvořen náhodně a jeho autoři ani píseň Dělání pořádně neznají.

"Nový posudek obhajoby nepřináší nic nového. Je to tragikomické, text v reklamě přece sám o sobě nedává smysl," řekl po jednání Svěrákův obhájce Richard Pecha a dodal, že jednání se asi povlečou donekonečna.

Včerejší jednání je již třetím kolem sporu. Případem se již dvakrát zabýval Krajský soud v Brně, dvakrát Vrchní soud v Olomouci a roku 2007 i Nejvyšší soud. Soudce Holeček si přeje, aby se další jednání odehrálo ještě letos v červenci.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Najdete na iDNES.cz