Soud odmítl vrátit šlechticům majetek

  13:45aktualizováno  13:45
Krajský soud v Pardubicích zamítl tři žaloby potomků šlechtických rodů, které se táhly několik let. Berthold Thun-Hohenstein se domáhal navrácení zámku v Cholticích na Pardubicku. František Oldřich Kinský chtěl zpět několik pozemků na Chrudimsku.
Advokáti Kinského a Thun-Hohensteina

Advokáti Kinského a Thun-Hohensteina - Právník hraběte Thun-Hohensteina Miroslav Pytlík (vpravo) se zdraví s právním zástupcem hraběte Kinského Jaroslav Čapek. (31. března 2005) | foto: Michal KlímaMF DNES

Restituce šlechtického majetku najdete zde

Soud se nezabýval oprávněností konfiskace, posuzoval jen platnost příslušné vyhlášky.

"Obecné soudy, mezi něž patří okresní a krajské soudy, se nemohou podle platného právního řádu konfiskacemi zabývat. Nemůžeme se vyjadřovat k tomu, zda podmínky pro konfiskaci byly splněny či ne. Můžeme jen zkoumat, zda konfiskační vyhlášky nebyly nulitní," uvedl soudce Jaroslav Chmelík.

"Z nepřímých důkazů jsme vyvodili, že vyhláška, která se vztahovala na dědictví po otci Bertholda Thun-Hohensteina, nabyla řádně právní moci a majetek přešel v roce 1945 na stát," zdůvodnil verdikt Chmelík.

Spor o Choltický zámek přitom trvá již třináct let a za tuto dobu o něm několikrát rozhodoval okresní soud v Pardubicích i krajský soud.

Loni v září okresní soud šlechticovu žalobu zamítl. Podle soudce stát majetek řádně zkonfiskoval po druhé světové válce šlechticovu otci. Soudce poukázal i na to, že Benešovy dekrety jsou součástí českého právního řádu. - více zde

Krajský soud nakonec verdikt potvrdil. Proti jeho rozhodnutí už není možné odvolání, lze ale využít mimořádný opravný prostředek.

"Samozřejmě můj klient využije možnosti dovolání u Nejvyššího soudu v Brně. V případě dalšího neúspěchu jsme připraveni i na další varianty, kdy bychom se obrátili na český ústavní soud a na evropský soud ve Štrasburku," řekl šlechticův advokát Miroslav Pytlík.

Odvolání vzalo zpět Kinského majetek
V zásadě stejný verdikt padl i ve dvou dalších žalobách, v nichž šlo o majetek z bývalého panství heřmanoměstecké větve rodu Kinských.

Podle původního rozsudku okresního soudu měly Kinskému připadnout v Čankovicích dva pozemky o rozloze šesti tisíc metrů čtverečních, patřící Jiřímu Řeháčkovi. Ten je dostal v devadesátých letech od Pozemkového fondu jako náhradu.

Chrudimský soud dospěl k závěru, že pozemky nebyly řádně konfiskovány a nový vlastník je nevydržel. Proto by měly připadnout Kinskému. - více zde

Senát krajského soudu, k němuž se restituent odvolal, ale Kinského žalobu zamítl.

"Krajský soud nesouhlasí s výrokem okresního soudu, že stát mohl majetek vydržet. Pokud se stát má chovat jako stát, pak musí jeho orgány vydávat vyhlášky, které jsou nenapadnutelné a vydržení proto nepřichází v úvahu. Obecný soud se ale nemůže zabývat přímo konfiskacemi. Předpokládáme, že stát v roce 1945 věděl komu a co konfiskuje," řekl předseda senátu Bořivoj Hájek.

Jaroslav Čapek, advokát Františka Oldřicha Kinského, argumentoval tím, že vyhlášky se měly původně týkat otce jeho klienta, protože je na nich uvedené jméno O. F. Kinský. Oldřich Ferdinand Kinský ale zemřel ještě před druhou světovou válkou.

"Podle názoru krajského soudu se ale jedná o dostatečné vymezení osoby, na kterou se konfiskace vztahuje a tou je skutečně František Oldřich Kinský. Jen chybou tehdejších státních orgánů došlo k přehození iniciál křestních jmen," uvedl při zdůvodnění verdiktu Hájek.

"Zatím nevím, jaké další kroky podnikneme. Počkám, až dostanu písemné vyhotovení rozsudku," uvedl po jednání advokát Čapek.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Školství dostane ještě miliardu, peníze půjdou například na nové učitele

Ilustrační snímek

Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na zajištění nových...

Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky vymohl zlomek

Ilustrační snímek

Téměř miliardovou škodu způsobili státu v posledních pěti letech svými chybami úředníci a politici. Přestože zákon...

Babiš nepřesvědčil Hamáčka, aby přinesl jiné jméno místo Šmardy

Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček dorazili do Lán na setkání s...

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš nepřesvědčil šéfa ČSSD Jana Hamáčka, aby mu přinesl jiné jméno kandidáta na post...

Najdete na iDNES.cz