Soud odmítl vrátit šlechticům majetek

  13:45aktualizováno  13:45
Krajský soud v Pardubicích zamítl tři žaloby potomků šlechtických rodů, které se táhly několik let. Berthold Thun-Hohenstein se domáhal navrácení zámku v Cholticích na Pardubicku. František Oldřich Kinský chtěl zpět několik pozemků na Chrudimsku.
Advokáti Kinského a Thun-Hohensteina

Advokáti Kinského a Thun-Hohensteina - Právník hraběte Thun-Hohensteina Miroslav Pytlík (vpravo) se zdraví s právním zástupcem hraběte Kinského Jaroslav Čapek. (31. března 2005) | foto: Michal KlímaMF DNES

Restituce šlechtického majetku najdete zde

Soud se nezabýval oprávněností konfiskace, posuzoval jen platnost příslušné vyhlášky.

"Obecné soudy, mezi něž patří okresní a krajské soudy, se nemohou podle platného právního řádu konfiskacemi zabývat. Nemůžeme se vyjadřovat k tomu, zda podmínky pro konfiskaci byly splněny či ne. Můžeme jen zkoumat, zda konfiskační vyhlášky nebyly nulitní," uvedl soudce Jaroslav Chmelík.

"Z nepřímých důkazů jsme vyvodili, že vyhláška, která se vztahovala na dědictví po otci Bertholda Thun-Hohensteina, nabyla řádně právní moci a majetek přešel v roce 1945 na stát," zdůvodnil verdikt Chmelík.

Spor o Choltický zámek přitom trvá již třináct let a za tuto dobu o něm několikrát rozhodoval okresní soud v Pardubicích i krajský soud.

Loni v září okresní soud šlechticovu žalobu zamítl. Podle soudce stát majetek řádně zkonfiskoval po druhé světové válce šlechticovu otci. Soudce poukázal i na to, že Benešovy dekrety jsou součástí českého právního řádu. - více zde

Krajský soud nakonec verdikt potvrdil. Proti jeho rozhodnutí už není možné odvolání, lze ale využít mimořádný opravný prostředek.

"Samozřejmě můj klient využije možnosti dovolání u Nejvyššího soudu v Brně. V případě dalšího neúspěchu jsme připraveni i na další varianty, kdy bychom se obrátili na český ústavní soud a na evropský soud ve Štrasburku," řekl šlechticův advokát Miroslav Pytlík.

Odvolání vzalo zpět Kinského majetek
V zásadě stejný verdikt padl i ve dvou dalších žalobách, v nichž šlo o majetek z bývalého panství heřmanoměstecké větve rodu Kinských.

Podle původního rozsudku okresního soudu měly Kinskému připadnout v Čankovicích dva pozemky o rozloze šesti tisíc metrů čtverečních, patřící Jiřímu Řeháčkovi. Ten je dostal v devadesátých letech od Pozemkového fondu jako náhradu.

Chrudimský soud dospěl k závěru, že pozemky nebyly řádně konfiskovány a nový vlastník je nevydržel. Proto by měly připadnout Kinskému. - více zde

Senát krajského soudu, k němuž se restituent odvolal, ale Kinského žalobu zamítl.

"Krajský soud nesouhlasí s výrokem okresního soudu, že stát mohl majetek vydržet. Pokud se stát má chovat jako stát, pak musí jeho orgány vydávat vyhlášky, které jsou nenapadnutelné a vydržení proto nepřichází v úvahu. Obecný soud se ale nemůže zabývat přímo konfiskacemi. Předpokládáme, že stát v roce 1945 věděl komu a co konfiskuje," řekl předseda senátu Bořivoj Hájek.

Jaroslav Čapek, advokát Františka Oldřicha Kinského, argumentoval tím, že vyhlášky se měly původně týkat otce jeho klienta, protože je na nich uvedené jméno O. F. Kinský. Oldřich Ferdinand Kinský ale zemřel ještě před druhou světovou válkou.

"Podle názoru krajského soudu se ale jedná o dostatečné vymezení osoby, na kterou se konfiskace vztahuje a tou je skutečně František Oldřich Kinský. Jen chybou tehdejších státních orgánů došlo k přehození iniciál křestních jmen," uvedl při zdůvodnění verdiktu Hájek.

"Zatím nevím, jaké další kroky podnikneme. Počkám, až dostanu písemné vyhotovení rozsudku," uvedl po jednání advokát Čapek.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vinobraní zalilo slunce, do Znojma dorazilo 85 tisíc lidí

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském...

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském vinobraní, si užívali lidé na slavnostech...

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Najdete na iDNES.cz