Soud: nemovitost patří Růžičkovým

  14:29aktualizováno  14:29
Praha - Bývalí emigranti manželé Růžičkovi vyhráli u pražského městského soudu proces, ve kterém se domáhali vrácení rodinného domku v Praze 5-Třebonicích a přilehlých pozemků. Růžičkovi, kteří v roce 1982 emigrovali do Švédska, vedou už deset let spor s operním režisérem Martinem Otavou. Podle rozsudku musí Otava dům i pozemky Růžičkovým vrátit, protože jeho rodiče nemovitosti v roce 1984 získali způsobem, který odporoval tehdy platným předpisům.

Od Obvodního podniku bytového hospodářství je totiž koupili za mnohem nižší cenu, než stanovovala tehdejší cenová vyhláška ministerstva financí.

Na manželích Růžičkových byla po vyhlášení rozsudku patrná radost a dojetí nad tím, že jejich desetileté úsilí bylo korunováno  úspěchem. Jejich známí a přátelé, kteří přelíčení sledovali, přijali rozsudek hlasitým potleskem. Přerušil ho až předseda soudního senátu Robert Waltr upozorněním, aby si přítomní nepletli soudní jednání s divadelním představením.

Právní zástupkyně protistrany Taťjána Vojtová neskrývala zklamání a novinářům řekla, že se ještě obrátí na Nejvyšší soud v Brně s dovoláním. "Rozsudek považujeme za nesprávný, já se domnívám, že soud neměl právo rozhodnout tímto způsobem," prohlásila.

Deset let trvající spor
Růžičkovi v roce 1982 emigrovali. O rok později byli odsouzeni pro trestný čin opuštění republiky k odnětí svobody na dva roky nepodmíněně a jejich majetek propadl státu. Dům převzal finanční odbor Obvodního národního výboru Praha 5. Na základě hospodářské smlouvy ho pak předal Obvodnímu podniku bytového hospodářství Prahy 5, který nemovitost v roce 1984 prodal rodičům Martina Otavy. Ten trvá na tom, že mu po právu patří. Růžičkovi, kteří žijí ve Švédsku, byli v roce 1990 rehabilitováni. V roce 1992 proto požádali o vrácení domu.

Touto restituční kauzou se nejprve zabýval Obvodní soud pro Prahu 5, který v roce 1998 rozhodl, že Otava má Růžičkovým vrátit stavbu, ale stavební parcelu a přilehlé pozemky si může ponechat. Proti tomu se k městskému soudu odvolali jak Růžičkovi, tak Otava.

Odvolací soud poté v roce 2000 celé soudní řízení zastavil s odůvodněním, že žaloba, kterou Růžičkovi podali, byla formulována nesrozumitelně a nelogicky, a je tedy ze soudního hlediska nepřezkoumatelná. Emigranti se s tím ale nesmířili a obrátili se na Nejvyšší soud v Brně, který začátkem letošního roku rozhodnutí městského soudu zrušil. Zároveň mu nařídil, aby případ projednal a případné nejasnosti v žalobě po dohodě s žalobcem sám odstranil.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Americká písničkářka Joan Baezová v roce 1989 z pódia zdravila disidenty

Americká písničkářka Joan Baezová a exprezident Václav Havel při oslavě výročí...

Pádu komunistického režimu v listopadu 1989 předcházela řada nenápadných akcí a opozičních aktivit a jejich pronikání...

Bouřky dorazily na Moravu, hasiči na Olomoucku hlásí desítky výjezdů

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Vlnu veder přerušily o víkendu silné bouřky, které na některých místech způsobily výpadky proudu, dopravní komplikace...

Dívka se narodila s poškozeným mozkem. Lékaři chybovali, rodiče se soudí

Nemocná Lucie se svou maminkou (20. 5. 2018)

Desetiletá Lucie je po komplikovaném porodu vážně postižená. Je ochrnutá, téměř neslyší a má poruchu zraku. Nepolyká...

Najdete na iDNES.cz