Soud zamítl žalobu matky paterčat o nevyplacené statisíce ze sbírky

  • 740
Soud zamítl žalobu matky paterčat Alexandry Kiňové, která po Klubu dvojčat a vícerčat vymáhá přes 600 tisíc ze sbírky na pomoc její rodině. Klub ale částku už mezitím převedl kvůli sporům s Kiňovou na účet pražského magistrátu. Právě z toho důvodu soud žalobu označil za nedůvodnou.

Sbírka probíhala od roku 2013 do dubna 2015, kdy klub vyhověl žádosti Alexandry Kiňové a sbírku ukončil. Na vyplacení peněz se však obě strany nedohodly a nakonec pražský magistrát v roce 2016 rozhodl, že peníze budou převedeny na jeho účet.

Advokátka matky paterčat Klára Samková přichází k Obvodnímu soudu pro Prahu 5

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 Zdeněk Váňa uvedl, že musel vycházet ze stavu, který platí v době vyhlášení. Podstatné pro něj bylo, že peníze byly převedeny na magistrát. Nemohl tak žalovanému klubu nařídit, aby částku i s úroky zaplatil.

„Žaloba nemůže být úspěšná, protože magistrát rozhodl a uložil žalovanému odvést částku 616 tisíc korun na svůj účet,“ řekl Váňa.

„Souhlasím, že nebyl naplněn smysl zákona. Peníze neměly být určeny k tomu, aby byly předmětem sporu a hádek,“ uvedl soudce s tím, že zákon o veřejných sbírkách podobnou situaci neřeší a soud ho nemůže suplovat. „Jsem toho názoru, že to bylo úplně zbytečné,“ řekl k hádkám a uvedl, že magistrát jistě najde cestu, jak k paterčatům peníze dostat.

Matka paterčat k soudu nedorazila

Alexandra Kiňová do soudní síně nedorazila. Její advokátka Klára Samková sdělila, že žena nemohla přijít kvůli zdravotním potížím.

Samková na počátku líčení také uvedla, že vyplacení peněz magistrátem není podmíněno úspěchem projednávané žaloby. „Magistrát se chová velmi vstřícně. Rozhodl se prostředky věnovat klientce. Nyní probíhá legislativní kolečko potřebné ke schválení daru,“ řekla advokátka.

Režim daru a výnosu sbírky je rozdílný. Advokátka upozornila, že v případě daru může paní Kiňová přijít o sociální dávky. I proto se spolu s magistrátem snaží darovací smlouvu formulovat tak, aby bylo zřejmé, že se nejedná o svévolný dar ze strany města.

K žalobě uvedla, že k rozporu mezi Alexandrou Kiňovou a Klárou Vítkovou Rulíkovou došlo po sérii rozhovorů, které Rulíková poskytla médiím (najdete ho třeba zde). „Uvedla řadu lživých informací a řadu polopravd,“ řekla Samková s tím, že rozhovory vyvolaly řadu rasistických útoků.

Podle advokátky mohla Kiňová podat žalobu na ochranu osobnosti, ale ona nechtěla jít touto cestou. Místo toho se rozhodla, že přestane s Klubem dvojčat a vícerčat spolupracovat a nadále se nebudou stýkat. „Vypověděla poslušnost,“ uvedla.

Rozhovor s Klárou Rulíkovou najdete zde

To podle Samkové nebylo pro Rulíkovou výhodné, mimo jiné ekonomicky, protože pobírala benefity od České televize za spolupráci na seriálu o paterčatech. Klub proto dlouho odmítal sbírku ukončit. Když ji nakonec ukončil, peníze nevyplatil. Podle advokátky byla důvodem osobní msta Rulíkové.

Právní zástupkyně Kiňové poukázala, že účel sbírky nezanikl a nebyl důvod vybrané prostředky nevyplatit. „Ty děti neumřely,“ řekla Samková. Připomněla, že její klientka napsala prohlášení, že peníze použije na původní účel sbírky a magistrát prohlášení přijal jako dostačující. Přesto klub peníze nakonec předal magistrátu.

Nejednalo se o mstu či zlý úmysl, řekl advokát klubu

Zástupkyně klubu Klára Vítková Rulíková k soudu také nepřišla. Už dříve pro MF DNES prohlásila, že Kiňová peníze ze sbírky mohla už dávno mít.

„Paní Kiňová chtěla sbírku mermomocí ukončit, i když tam dál chodily příspěvky a my jsme z ní platili terénní pracovnice. Vyhověli jsme jí, jenže přes naši veškerou snahu jsme se nedohodli na znění darovací smlouvy, abychom mohli čistý výtěžek veřejné sbírky převést na rodinu paterčat. Ty peníze už mohli dávno mít,“ řekla Vítková Rulíková (více zde).

Klub předpokládal převod peněz na účet soudem stanoveného opatrovníka dětí, to ale podle Rulíkové Samková odmítla. „Kdyby to bývalo přešlo přes opatrovníka, tak by nemuseli jednak platit daň z příjmu a jednak by se jim to nezapočítalo do sociálních dávek, které jsou testované na příjem,“ řekla Rulíková (psali jsme zde).

Advokát klubu Robin Sedláček u soudu odmítl, že by peníze odmítli vyplatit ze msty či neoprávněně. Poukázal nato, že prostředky převedli na účet magistrátu na základě jeho pravomocného rozhodnutí.

Tvrdil, že klub není tím, se kterým by se matka paterčat měla soudit. „Není možné vydat věc, kterou žalovaná nedrží, ne z vlastní vůle, ale na základě pravomocného rozhodnutí magistrátu,“ uvedl. V závěrečné řeči dodal, že „žalovaná neměla ze sbírky žádný prospěch. Ve výsledku se jí fakticky vymstila“.

První česká paterčata Tereza, Alex, Martin, Michael a Daniel se narodila císařským řezem 2. června 2013 v podolské nemocnici v Praze. Děti se narodily v pořádku, na svět se všechny dostaly během pěti minut.

Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je jedna ku 48 milionům. Na celém světě žije zhruba 800 paterčat, spontánně z nich bylo počato víc než 130.

Rozzlobená Klára Vítková Rulíková v seriálu ČT Paterčata:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video