Dovhomilja uvedl, že nyní pracuje jako IT odborník. Soudce nicméně poukázal na skutečnost, že platí poměrně vysokou hypotéku, jejíž míra sahá až k 70 tisícům korun, k tomu údajně platí ještě výživné pro své děti.
Podnikatel tvrdil, že nebude problém navrhovaný peněžitý trest zaplatit. „Dohodl jsem se s kamarádem, který slíbil, že mi pomůže,“ uvedl před soudem.
Státní zástupce Adam Borgula navrhl pro Dovhomilju peněžitý trest jeden milion korun a zákaz působení ve statutárních orgánech společností. Soudce to ale vyhodnotil jako příliš mírné.
Dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr projedná soud samostatně![]() |
„Takový trest by neplnil svůj výchovný účel. Vysílalo by to signál, že se lze z trestné činnosti vykoupit,“ uvedl s tím, že pokuta by měla být alespoň dvakrát vyšší. Soudce také sdělil, že výši trestu bude možné ještě upravit a státní zástupce bude mít další možnost předložit nový návrh o vině a trestu.
Dovhomiljovi původně hrozilo až dvanáctileté vězení. Policie ho vinila z účasti na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku a legalizace výnosů z trestné činnosti.
Soud odmítl i Nemrahovu dohodu
Státní zástupce Adam Borgula navrhl pro Zakaríu Nemraha peněžitý trest ve výši tří milionů korun. Podle Nemraha se „špatně počítá“ jeho současný příjem. Obviněnému se podle svých slov tenčí úspory, které momentálně čítají nižší stovky tisíc korun. Přesto uvedl, že má finanční prostředky na zaplacení navrhovaného peněžitého trestu.
Soud nicméně ani jeho dohodě o vině a trestu nevyhověl. Podle soudce je největším problémem dřívější odsouzení Obvodním soudem pro Prahu 8 za lustraci vozidel. Tehdy dostal Nemrah podmínku. Vzhledem k tomu, že se dříve Nemrah osvědčil, nelze nyní navrhovat souhrnný trest.
Oba podnikatelé jsou nicméně obviněni i v hlavní větvi případu kauzy Dozimetr společně s dalšími 11 lidmi. Případ Dovhomilji Nemraha byl od hlavní části kauzy oddělen v letošním roce.
Obžalovaný je i Redl s Hlubučkem
Kauza Dozimetr začala v roce 2022. Obžaloba viní devět lidí z různých trestných činů kvůli korupci při manipulacích se zakázkami dopravního podniku. Státní zástupce Adam Borgula jim klade za vinu účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení, praní špinavých peněz a nedovolené nakládání s drogami.
Praze hrozí další ztráta. Dopravní podnik dodnes nevyčíslil škodu v kauze Dozimetr![]() |
Obžalovaný je například někdejší náměstek pražského primátora Petr Hlubuček nebo podnikatel Michal Redl.
Vyšetřovatelé tvrdí, že organizovaná skupina obsadila důležité pozice v pražském dopravním podniku tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Klíčovou postavou skupiny byl podle nich podnikatel Redl.