Dcery mají zkažené zuby kvůli zanedbané péči, žaluje matka lékařku

  0:05aktualizováno  0:05
Obvodní soud pro Prahu 3 řeší nevšední spor mezi několika členy jedné rodiny a zubní lékařkou. Dvě mladé ženy mají po letech pravidelné stomatologické péče zkažený chrup – podle matky kvůli pochybení zubařky, podle zubařky kvůli špatné hygieně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Zubařka Irena Petříková čelí před soudem dvěma žalobám. První z nich podala Marcela Šedivková za svoji mladší dceru, druhou podala samostatně její starší dcera Kateřina Linhartová. V obou případech je nařčení stejné – zkažený chrup v důsledku zanedbání lékařské péče.

K zubařce Petříkové přitom chodila celá rodina řadu let. „S její péčí jsme byli spokojení. Problém byl jenom s dítětem, kterému se stále kazily zuby a pořád se vrtalo. Paní zubařka neustále říkala, že si zuby špatně čistí. Tak jsem si s ní zuby čistila, ale stejně byl vždycky nějaký problém. Když bylo dceři sedmnáct, říkala, že si čistí zuby tak, že už nemůže mít žádný kaz. Přišly jsme k paní doktorce a ta jí našla tři kazy,“ popsala trápení Šedivková.

Rozhodla se tedy hledat pomoc jinde a objednala dceru na dentální hygienu, kde jí doporučili změnit zubaře. Nová zubařka se nad zuby mladé dívky zhrozila – našla jí zhruba dvacet kazů pod plombami, které byly podle ní špatně provedené. Vedle některých byly mezery, jimiž se pod výplně mohly dostávat zbytky jídla.

Šedivková raději poslala na kontrolu i starší dceru. „Pod plombami jí našli nespočet kazů, asi u dvou zubů měla uhnilé kořeny. Bude potřebovat dva až tři implantáty. V jednom zubu jí také našli zapomenutý kousek nástroje,“ popsala výsledek prohlídky Šedivková.

Dívka zanedbávala ústní hygienu, brání se zubařka

„Ona to nedochodila. Měla přijít na panoramatický rentgen, měla tam ještě kaz, ale ona už nepřišla,“ namítá Petříková s tím, že dříve nechtěla tak mladou pacientku zatěžovat radiací, ale při chystaném rentgenu by si případných kazů všimla a spravila je. Že měla dívka tolik zkažených zubů, přičítá lékařka zanedbávané ústní hygieně i přes opakovaná upozornění z její strany.

Na otázku, jak si vysvětluje, že nový zubař u mladší dcery konstatoval špatně udělané výplně, Petříková odpověděla, že každá plomba má určitou životnost.

Nová zubařka jí našla devět kazů, bude to stát tisíce. Jak se může bránit?

Šedivková si později nechala vypracovat znalecký posudek a se stížností se obrátila nejprve na Českou stomatologickou komoru. Oborová organizace však dala v závěrečném stanovisku částečně za pravdu Petříkové a uznala její námitku, že pacientka nedorazila na plánované pořízení rentgenového snímku, který mohl případné kazy odhalit. Znalecký posudek dodaný Šedivkovou navíc nevycházel z přímého vyšetření pacientky, které mezitím spravila zuby nová lékařka, ale jen z dokumentace dodané původní zubařkou. Nebylo tedy možné rozhodnout, zda za zkažený chrup může pochybení lékařky, nebo špatná hygiena pacientky.

Tresty pro zubaře

Stomatologická komora může potrestat zubaře udělením peněžitého trestu do výše 25 tisíc korun. Případně může zubaře podmíněně či nepodmíněně vyloučit z komory,  což v praxi znamená, že zubař nemůže vykonávat svoji profesi. Za posledních deset let udělila komora tyto tresty:

  • 90 důtek
  • 65 pokut
  • 3 podmíněná vyloučení
  • 2 nepodmíněná vyloučení

Zdroj: Statistiky České stomatologické komory

„Uznání viny je samo trestem“

U stomatologické komory naopak uspěla se stížností starší dcera Kateřina Linhartová. V jejím případě ostatně určité pochybení připustila i sama Petříková – zuby se ženě kazily více, protože v minulosti užívala drogy, a tak měla častěji pořizovat rentgenové snímky. „Bylo to moje pochybení, přiznávám, že ten rentgen jsem udělat měla,“ uznala zubařka.

Nad dalším argumentem, totiž že zanedbala řádnou péči také v případě, kdy zbyl pacientce pod výplní kus zubařského náčiní, však mávla rukou. „To se občas stává, nejedná se o pochybení.“

Linhartovou ovšem nepotěšil závěr stomatologické komory, který konstatuje disciplinární provinění na straně Petříkové, ale nenavrhuje žádnou sankci. 

„Podle našich řádů je uznání viny i bez dalšího trestu potrestáním lékaře. Může přinést další konsekvence a přirovnal bych to k podmíněnému trestu v trestním zákoně,“ odpověděl na dotaz iDNES.cz prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Najdete na iDNES.cz