Sokol vznikl díky Němcům, tvrdí sudetoněmecká organizace

  13:32aktualizováno  15:47
List rakouského sudetoněmeckého landsmanšaftu přišel s tvrzením, že za založením české tělovýchovné organizace Sokol stáli Němci. Sudetenpost se dotkl citlivého tématu. Nejstarší tělocvičná organizace v Česku je od svých počátků považována za český vlastenecký spolek. Podle historiků není informace listu nová, jen vytržená z kontextu.

Ilustrační foto. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Sudetenpost podle Lidových novin tvrdí, že kdyby nebylo "německého ducha", nebylo by ani českého Sokola. "Češi jako v mnoha jiných případech tak vlastně vděčí německé vynalézavosti za vznik svého ultranacionalistického spolku," stojí v listu.

Sudetenpost k tomuto závěru došel po rozboru životopisů zakladatelů Sokola - Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Podle autora článku Josefa Weikerta byl hlavní zakladatel tělovýchovného spolku Tyrš mnohem více Němcem než Čechem. Česky uměl prý proto, že vyrůstal v české rodině svého strýce.

"Ve skutečnosti se jmenoval Friedrich Emanuel Tirsch a narodil se v Děčíně do dobře situované německé rodiny. Ještě při promoci na Karlově univerzitě v roce 1860 se podepisoval jako Friedrich Tirsch, teprve o dva roky později se začal psát jako Bedřich a později Miroslav Tyrš," citují Weikerta Lidové noviny.

sudetští němci

Sudetoněmecký landsmanšaft je politické a zájmové sdružení sudetských Němců.

Organizace žádá mimo jiné nahrazení škod vzniklých odsunem sudetských Němců po druhé světové válce.

Za počeštěného Němce označil Weikert také dalšího ze spoluzakladatelů Sokola Jindřicha Fügnera. Podle listu se ve skutečnosti jmenoval Heinrich. "Na rozdíl od Tyrše ale uměl česky velmi špatně," píše Sudetenpost. Fügner pocházel z rodiny pražských německých obchodníků, sám byl úspěšným podnikatelem, mimo jiné vedl první hypoteční banku v Praze.

Podle historiků i České obce sokolské (ČOS) fakt, že u zrodu Sokola stáli lidé pocházející z německy mluvícího prostředí, není nový. Německá jména obou cituje například i česká verze wikipedie.

"V té době většina příslušníků vyšší, dobře situované vrstvy mluvila německy," řekla LN Květa Volková ze vzdělavatelského odboru ČOS. Tyrš i Fügner, vyrůstající v německy mluvících rodinách, ale podle ní byli každopádně uchváceni myšlenkou českého národovectví. "Proto se také stali spoluzakladateli Sokola," uvedla Volková.

V 19. století se mluvilo německy běžně

Podle historičky Magdaleny Pokorné není takové odhalení nové, jen vytržené z kontextu. "Společnost v českých zemích byla v průběhu 19. století česká, německá, židovská. Byla multikulturní a vzájemně se v ní Češi, Němci a Židé prolínali. Vytrhávat to v kontextu je nehistorické," řekla iDNES.cz Pokorná.

"Národnostní kategorie měly v 19. století jiné hranice, jiný obsah než mají dnes. To máte jako byste se dnes například ptali u Gustava Mahlera, zda to byl Němec nebo Moravan. Tyrš a Fügner cítili svoji příslušnost k zemi, národu, nějakému jazyku v různých obdobích života různě. Jejich vztah k nim se vyvíjel," upozornil historik Petr Svobodný.

Podle Pokorné doba, do které se oba zakladatelé Sokola narodili, byla v českých zemích bilingvní. To znamená, že lidé užívali jak němčinu, tak češtinu. "Proto oba zakladatelé Sokola mluvili německy a teprve se učili česky, nebylo to nic výjimečného a nelze z toho dnes vyvozovat historické závěry," dodala historička.


stručná historie sokola


Sokol byl založen 16. února 1862. Okolnosti jeho vzniku jsou spjaty s uvolněním poměrů v Rakousku-Uhersku, které následovalo po odvolání národem nenáviděného ministra Alexandra Bacha. Už v době svého vzniku byl Sokol považovaný za vlastenecký spolek bojující za české národní uvědomění.

Prvním starostou byl Jindřich Fügner, místostarostou a později náčelníkem Miroslav Tyrš. Prapor a skicu prvních krojů namaloval Josef Mánes. Dalšími osobnostmi, které nový spolek podporovaly, byli například J. E. Purkyně či Jan Neruda. Sokol funguje dodnes pod názvem Česká obec sokolská.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Najdete na iDNES.cz