Sofres-Factum: Podpora ODS stále roste

  23:56aktualizováno  23:56
- Největší a stále rostoucí podporu voličů má nyní podle agentury Sofres-Factum nejsilnější opoziční strana - ODS. Vládní ČSSD naopak ztrácí a dotahuje ji KSČM. Vyplývá to z ve středu zveřejněných výsledků výzkumu veřejného mínění, který agentura provedla v posledních květnových dnech.

ODS koncem května dávalo přednost 24,3 procenta voličů a ve volbách by podle prognózy volebního výsledku zvítězila se ziskem 30,1 procenta hlasů. Počátkem dubna přitom ODS preferovalo 22,3 procenta respondentů a v hypotetických volbách do Poslanecké sněmovny by ji volilo 28,9 procenta voličů. ODS dávají přednost lidé mladší 44 let, občané s maturitou a vysokoškolským vzděláním, podnikatelé, živnostníci a skupiny s měsíčním příjmem nad 25.000 korun.

Preference ČSSD, která v loňských volbách zvítězila, se koncem května snížily na 16,1 procenta hlasů oproti dubnovým 19 procentům a předpovídané volební výsledky na 19,4 procenta z dubnových 22,6 procenta. ČSSD má podporu vyváženou ve všech sociodemografických skupinách.

O pouhá 2,6 procenta za vládní stranou se s preferencemi 13,5 procenta umístila KSČM. V případných parlamentních volbách by komunisté podle agentury Sofres-Factum získali 17 procent hlasů a za ČSSD by zaostali jen o 2,4 procenta. Komunisty by volili lidé starší než 44 let. Přednost by jim dali lidé se základním vzděláním, důchodci, obyvatelé venkova a Moravané.

Unii svobody koncem května preferovalo 10,6 procenta voličů s prognózou volebních výsledků 12 procent a nejmenší avšak nejstabilnější preference 8,3 procenta má z parlamentních stran KDU-ČSL s prognózou 10,3 procenta.

Z mimoparlamentních stran si stále nejlépe vedou Strana zelených, Strana za životní jistoty, Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa a Demokratická unie. Žádná z nich se však ani preferencemi ani v prognóze neblíží pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny.

K volbám by v druhé polovině května přišlo 75,7 procenta oprávněných voličů. Podíl lidí, kteří nevylučují, že využijí své volební právo, se již po řadu měsíců pohybuje mezi 70 a 75 procenty.

ODS dávají přednost lidé mladší 44 let, občané s maturitou a vysokoškolským vzděláním, podnikatelé, živnostníci a skupiny s měsíčním příjmem nad 25.000 korun. ČSSD má podporu vyváženou ve všech sociodemografických skupinách.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Najdete na iDNES.cz