Případ unesené holčičky: o pětiletou Sofii vedou rodiče drsný spor

  0:01aktualizováno  0:01
Babička s pětiletou vnučkou v náruči v úterý hodinu po poledni vyšla před dům v pražské Uhříněvsi. Mířily na asistovanou schůzku, kde holčička měla pod dohledem úředníků vidět hodinu svou matku, která s ní má soudem zakázaný styk. Když vyšly na parkoviště za bránu, která se otevírá jedině dálkovým ovladačem či čipem, přiběhli dva muži a dívenku ženě vytrhli.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Naskočili do stříbrného terénního volva a jedinou příjezdovou cestou mezi domy z ulice Vlasty Průchové zmizeli. Policie nyní hledá dívku i její matku, na kterou je vydán zatykač.

Matka unesené holčičky, dvaačtyřicetiletá Z. A. M., na kterou policisté vydali...

Matka unesené holčičky, dvaačtyřicetiletá Z. A. M., na kterou policisté vydali zatykač.

O malou blonďatou dívku se už dva roky přetahují u soudu rodiče, poslední tři měsíce ji měla v péči babička. Matka – dvaačtyřicetiletá Z. A. M. Š. – obvinila svého bývalého manžela a otce dívky fotografa V. M., že dívku zneužíval. Ten zase tvrdí, že jeho bývalá partnerka má poruchu osobnosti a může být nebezpečná. Soudně měla matka styk s dítětem zakázaný. Stejně tak několik měsíců, kdy byl v podezření ze zneužívání, i otec. 

„Ve středu měl být další soud. Upozorňoval jsem soudní znalce a varoval je, že žena je nevyzpytatelná a nebezpečná, až to takto dopadlo. Mám obavu, že ji zavleče do zahraničí a bude složité ji odtud dostat. Zároveň se bojím, že by jí v nějakém emočním afektu mohla i ublížit,“ řekl MF DNES otec unesené dívky.

Matka ve sporu argumentovala, že „zdravou holčičku násilím odebrali matce“, před rokem dokonce uspořádala petici o navrácení dítěte do její péče, otec zase založil web ligaotcu.cz, kde „bojoval za rovnocenná práva dětí na oba rodiče“.

Dva muži měli únos dokonale připravený. Věděli, že babička půjde s dívkou na autobus a pojedou na schůzku s matkou. Stačilo si počkat.

Dva muži vytrhli babičce z náruče pětiletou dívku, odjeli zřejmě do Německa

Únos dítěte viděl svědek, který dokázal popsat typ automobilu, barvu i jeho espézetku. Policie tak ví, že pátrá po stříbrném Volvu XC90 s poznávací značkou 8S2 0469. Babička se Sofií mířily za otcem na Háje, odkud měli společně odjet do centra, kde se měla dívka setkat s matkou.

„Okamžitě jsme upozornili policisty napříč celou republikou a zároveň i kolegy v zahraničí, ve státech, které s námi sousedí. Co si pamatuji ze dvou podobných případů, kdy byly unesené děti nalezeny v zahraničí, tak byly neprodleně navráceny do České republiky,“ říká mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policie pracuje s verzí, že je možné, že dívka skončí v zahraničí proto, že přítel matky pracuje právě v Německu. Oficiálně zatím nevyloučila ani náhodný únos. Každopádně sousedé jsou přesvědčeni, že únos dítěte si objednal někdo z rodičů.

„To byl velmi složitý spor o dítě, babička, která měla malou v péči, se o ni starala vzorně, ale rodiče se obviňovali navzájem. Vzhledem k tomu, že nejde o náhodný únos z ulice, ale muselo být vše důkladně naplánováno, myslím si, že za tím bude jeden z rodičů,“ říká jedna ze sousedek.

Pětiletá dívenka byla oblečena do růžové bundy s bílou podšívkou. Dále měla modré džíny s černými kvítky a růžové boty. Na hlavě měla růžovou čepici. Dívka je 120 až 130 centimetrů vysoká, hubené postavy, má kulatý obličej a zelenošedé oči. Vlasy má blond, dlouhé přibližně do poloviny zad, spojené gumičkami do dvou culíků.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Na zdanění náhrad církvím si stěžuje 42 senátorů, mezi nimi i tři z ČSSD

Zástupci KDU-ČSL a ODS na tiskové konferenci k ústavní stížnosti na zákon o...

Senátoři se rozhodli podat ústavní stížnost na zákon o zdanění finančních náhrad církvím. „Pod stížností je nyní 42...

Pec pod Sněžkou může regulovat stavby pomocí bublin, rozhodl Ústavní soud

Pec pod Snězkou (ilustrační snímek)

Územní plán Pece pod Sněžkou na Trutnovsku smí nadále využívat princip takzvaných regulačních bublin. Ústavní soud...

Turecko je důležitý partner, ale dnes do EU nepatří, řekla Charanzová

Dita Charanzová hovoří na tiskové konferenci při zahájení kampaně hnutí ANO...

Hnutí ANO vstupuje do evropských voleb v čele s europoslankyní Ditou Charanzovou a heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz