Soud řeší rasistický útok v tramvaji. Nic jsme neviděli, tvrdí obžalovaní

  13:44aktualizováno  16:48
Obvodní soud pro Prahu 10 řeší případ rasově motivovaného útoku v pražské tramvaji. Trojice fanoušků fotbalové Olomouce napadla podle obžaloby mladého muže kvůli jeho barvě pleti. Vulgárně mu nadávali a vymačkali mu na hlavu citron, poté ho začali bít a kopat. Obžalovaní se hájí, že na nikoho neútočili ani nic neviděli.

Na snímku obžalovaní Tomáš Satora (vlevo) a Josef Richard Uhlík (vpravo) na chodbě soudu. | foto: ČTK

Poškozený, který před soudem vystupoval pod změněným jménem a využil možnosti vypovídat ve výslechové místnosti přes mikrofon, uvedl, že seděl v tramvaji asi tři nebo čtyři sedadla za řidičem. Na zastávce I. P. Pavlova pak přistoupila skupina fanoušků fotbalové Olomouce, která ho po chvíli začala nejprve slovně a poté fyzicky napadat.

„Říkali mi špinavý negře, nemáš tu co dělat, jdi zpátky do Afriky,“ popsal mladý muž začátek incidentu z loňského listopadu. „Pak skandovali, že černoši a Židi mají jít do plynu.“

Fotogalerie

„Najednou vyletěl z dálky jeden citron, který mě trefil do hlavy. Neviděl jsem, kdo to hodil, a nereagoval jsem. Měl jsem obrovský strach,“ uvedl dále poškozený s tím, že se pak ze skupiny oddělila trojice obžalovaných a začala útoky na něj stupňovat. „Najednou mě jeden z nich mě kopal do lýtek a kotníků. Nereagoval jsem. Poté mě někdo strčil do ramene.“

Jeden ze skupiny chuligánů se ho pak pokusil zvednout, proto jej chytil za bundu a schoval se za něj. Ostatní ho mezitím začali bít do hlavy, hrudníku a břicha. Pak ho vytáhli ze sedadla na schody a poté na plošinu, při tom jej stále bili a kopali do něj. „Když jsem ležel na zemi, kopali dál. Tramvaj mezitím zastavila. Dveře se otevřely a oni vystoupili. Napadlo mě chytit jednoho z nich za nohu.“

„Nejsem nacista. Moje sestřenice si vzala Roma“

Podle obžaloby se činu dopustili student Štěpán Černín a dva učni Tomáš Satora a Josef Richard Uhlík. Nejstaršímu z nich je dvacet jedna let.

Uhlík u soudu vypověděl, že si konfliktu nevšiml, ale slyšel, že někdo drží kamaráda, když vystupoval. Do tramvaje se ale znovu podívat nešel.

Obžaloba pak poukázala na skutečnost, že byl Uhlík již dříve obviněn z napadení. V přestupkovém řízení byl tehdy zproštěn viny, policie jej však vyhodnotila jako rizikového. Uhlík má na těle vytetované nacistické symboly, před soudem tvrdil, že netuší, co znamenají. Stejně tak prý neznal význam ultrapravicových příspěvků, které zveřejňoval na Facebooku.

Uhlík se dále bránil, že nemůže být nacista, protože jeho sestřenice si vzala za manžela Roma. Na dotaz, proč si nechal narůst vlasy, když v době napadení měl úplně vyholenou hlavu, odpověděl, že sestřihy průběžně mění.

Černín u soudu odmítl, že patří k olomouckým ultras. Útok ale prý neviděl. Tramvaj byla podle něj během jízdy plná lidí, kteří zpívali, skákali a křičeli. Rasistická hesla neslyšel, sám prý celou dobu seděl na nejvyšším schodu u předních dveří. Až při vystupování si všiml, že jeden ze skupiny nevystoupil, protože ho držel „nějaký černoch“.

„Všimnul jsem si, že tam drží jednoho kámoše, kterého jsem neznal. Pár lidí se tam vrátilo a snažilo se ho vyprostit z té tramvaje,“ uvedl Černín. Poškozený pak podle něj vyběhl z tramvaje, ale následně se do ní vrátil.

Na otázku, jak si vysvětluje, že ho poškozený při policejní rekognici označil za možného pachatele, neodpověděl, protože jeho obhájci přišel dotaz nevhodný. Soudkyně Ivana Hynková námitku uznala.

Podobně vypovídal i další obžalovaný Satora. Přijel do Prahy s dalšími fanoušky na fotbalový zápas. Cestu neznal, tak se držel davu. Po cestě se zastavili v restauraci, kde si dal nealkoholický nápoj. Na I. P. Pavlova nastoupil společně s ostatními do tramvaje. Seděl u předních dveří. Poškozeného si všiml, seděl blíž prostředních dveří, ale nezaznamenal žádné rasistické výroky.

„Viděl jsem pána tmavé pleti, jak drží v kravatě (kamaráda). Přistoupil jsem tam a tahal jsem ho jednou rukou za bundu, abych ho vyprostil, pak mě někdo odstrčil,“ řekl u soudu Satora, který byl již dříve trestán pokutou za rasistické výroky. Policie jej považuje za osobu s násilnickými sklony. Satora však odmítá, že by byl členem fotbalových ultras.

Ostatní cestující nezasáhli, většina ani nechtěla svědčit

Když útočníci odešli, tramvaj pokračovala v jízdě. Napadený si všiml nouzového tlačítka, které stiskl a tramvaj se zastavila. Poté k němu přišla řidička. Poprosil jí tedy, aby zavolala sanitku a policii. „Odpověděla mi, proč ona. Proto jsem zopakoval svoji žádost a ona je zavolala.“

Muž pak procházel tramvají a ptal se lidí, jestli by celý incident nedosvědčili. Většina odmítla, až na tři cestující.

Napadený musel být po útoku chirurgicky ošetřen. Kromě fyzických zranění utrpěl také posttraumatickou stresovou poruchu, kvůli níž bude muset do konce života navštěvovat psychiatra. Proto požaduje po obžalovaný 300 tisíc korun za způsobenou újmu a 304 tisíc korun jako náhradu ušlé mzdy.

Trojice fotbalových fanoušků je obžalovaná z ublížení na zdraví, hanobení rasy, národa nebo jiné etnické skupiny a výtržnictví. Za to jim v případě odsouzení hrozí až osm let vězení.

Hlavní líčení bude pokračovat v listopadu výslechem svědků. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Ťok hájil před svým opozičním předchůdcem Stanjurou postup oprav na D1

Dan Ťok se Zbyňkem Stanjurou v Partii

Ministr dopravy Ťok hájil před exministrem Zbyňkem Stanjurou pomalé opravy dálnice D1. „Zkolabovala nám tam firma,...

Čína očima Zemanova tlumočníka. V Rozstřelu bude odpovídat Vít Vojta

Sinolog a právník Vít Vojta (4. prosince 2018)

Pokud jede prezident Miloš Zeman do Číny na jednání s tamními politiky, doprovází ho na cestě tlumočník Vít Vojta....

VIDEA TÝDNE: Letící kus ledu, podezřelí ve vazbě a zavřené Richtrovky

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Nejpopulárnějším videem tohoto týdne se na iDNES.tv stal dramatický záběr z palubní kamery, který zachytil letící kus...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz