Sítě nutí politiky komunikovat zkratkovitě a odlehčeně, varuje expert

  17:05
Nepostradatelnou součástí politických kampaní se staly sociální sítě, které mimo jiné umožnily vzestup charismatických leaderů typu Trumpa, Orbána nebo Babiše. „Sítěmi nahrazují klasická média, která označí za původce všeho zla,“ vysvětluje pro iDNES.cz zakladatel Institutu politického marketingu Karel Komínek. A popisuje, proč mladí lidé nechodí k volbám.

Zakladatel Institutu politického marketingu Karel Komínek | foto: archiv Karla Komínka

Když se podíváme na nedávné volební kampaně v Česku, snaží se politici oslovit mladé voliče?
Snaží, ale vyjádřit to přesnými čísly je velmi obtížné. Historicky nejmladší voliči do 30 let zůstávali ze strategického hlediska na vedlejší koleji. Ukazovalo se, že jsou málo disciplinovaní a mnohem méně se identifikují s konkrétní politickou stranou natolik, aby k volbám přišli. Proto často zůstávali mimo zájem relevantních stran. Politici sice tvrdí, že se snaží mladé voliče oslovovat, ale jejich stratégové to s ohledem na cíle a rozpočet mírní.

Když se podíváme na voliče v Česku, asi čtvrtina lidí, kteří přijdou k volbám, jsou senioři. O výsledcích tak paradoxně rozhodují lidé, kteří budou nové uspořádání světa zažívat nejkratší dobu. U nás je to dáno i minulostí, protože za socialismu byla účast u voleb vyžadována. Ale mladí by měli mít největší důvod volit, protože benefity nebo negativa je budou ovlivňovat nejdelší dobu.

Proč tedy často nepřijdou?
Důvodů je mnoho - nemusí si ještě plně uvědomovat význam voleb. Někteří jsou ve věku, kdy mají teprve chvilku volební právo a mají jiné životní priority. Když je člověku pod třicet, mohou ho některé věci trápit, ale ještě to nemusí být dostatečně silný motiv k volební účasti. Může se to změnit například s narozením dětí. A zároveň mohou mít mladí voliči pocit, že velká část politického spektra pro ně nic nenabízí.

Nepřijde vám, že se to v kontextu nedávných voleb mění?
Třeba kampaň hnutí STAN a Danuše Nerudové cílila na mladší voliče, což jsou v tomto kontextu lidé do 35 let. Výsledek můžeme označit za strategický neúspěch, který ale nesouvisel nutně s tím, na koho cílili, ale s tím, co reálně komunikovali – z mého pohledu tam byl významný přešlap v podobě reakce na Filipa Turka.

Ten byl druhou silou, kde částečně mladší voliči mohli za dobrý výsledek a zvolení Turka do europarlamentu. Podařilo se i zvednout volební účast, sice nebyla vysoká jako u sněmovních voleb, ale i tak byla rekordní. To vše potom hraje při rozdělování mandátů roli.

Politici jdou na jistotu. Cílit na mladé se nemusí vyplatit, varuje politolog

Překvapil vás souboj mezi Nerudovou a Turkem?
Že se strana sedící ve vládě rozhodne reagovat na stranu o „dvě soutěže níže“, mě opravdu překvapilo. Jako kdyby se prvoligový tým nechal vyprovokovat někým z okresní ligy.

Starostům to nemohlo nic rozumného přinést, naopak vyzdvihli oponenta na stejnou úroveň, na jaké byli sami, a udělali z něj relevantního hráče. Fakticky Přísaze a Motoristům začal kampaň dělat STAN, protože se Turkovy příspěvky na sítích díky jejich sdílení dostaly do skupin, kam by se jinak nemohly dostat. Přesto můžeme říct, že oba jsou silní na sociálních sítích.

Je to hlavní kanál, jak se politici mohou dostat k nejmladším voličům?
Pokud byste si měl vybrat kanál, kterým oslovit zejména mladé voliče, tak určitě sociální sítě jsou tím správným místem. Pak je otázka, které konkrétní sítě a co tam chcete dělat, aby to dávalo smysl.

Prim aktuálně hraje Instagram s TikTokem, ale každá síť je trochu jiná, má trochu jiné složení a vybízí k trochu jinému obsahu. Ale má to další výzvy, u nejmladší cílové skupiny je potřeba, aby se sdělení vešla do co nejkratšího formátu.

Instagram, TikTok, Instastories jsou k tomu vyloženě přizpůsobené, zároveň se tak prohlubuje fenomén, na který si spoustu komentátorů a politických filozofů stěžuje – mixuje se instagramová zábava s důležitými a složitými tématy. Formát nenabízí prostor vysvětlit postoj do hloubky a sdělení se zkracuje do nejkratší možné podoby. Vede to k pop-politics – věci, které jsou reálně důležité, jsou komunikovány zkratkovitě a odlehčeně.

Co v tomto kontextu říkáte na tvorbu Aleny Schillerové na TikToku?
Alena Schillerová je specifický fenomén české politiky. Domnívám se, že spoustu lidí, kteří ji sledují na TikToku, o ní za žádných okolností nepřemýšlí jako o politikovi, kterého by byli ochotni v následujících letech volit.

A to je problém, protože politici z principu nabízí lidem lepší budoucnost a pocit, že jsou schopni jí dosáhnout. Když jste bývalá ministryně financí a tančíte na TikToku, je otázkou, jaký to bude mít dopad na vaši důvěryhodnost.

Budoucnost politických kampaní? Na TikToku a s influencery, míní experti

K čemu potom jsou její videa dobrá?
Hnutí ANO se posunulo od středopravicového hnutí pro podnikatele do určité verze sociální demokracie, teď chytají národnostní prvky a už moc nemají, kam dál expandovat. Mohou sebrat hlasy SPD a poté už potenciálně zůstávají jen mladší voliči a skutečný politický extrém.

Pokusy paní Schillerové jsou lakmusovým papírkem, který ukazuje, jak by se to mohlo dělat. Reálné hlasy to ale aktuálně hnutí nepřináší, výsledek voleb by byl pravděpodobně stejný i bez toho.

Jak důležitou součástí politických kampaní jsou sociální sítě obecně?
Velmi důležitou ze dvou různých důvodů. Tím prvním je změna vztahu mezi politikem a jeho voličem. Dříve se vyjádření politika mohlo dostat k voličům jen přes média a uprostřed tak stál novinář. Dnes politici využívají sítě, aby nemuseli být závislí na novinářích, kteří by je mohli omezovat či vystavovat nepříjemným otázkám.

Dalším důvodem je znásobení efektu politického sdělení. Jakákoliv kampaň ve fyzické realitě zasáhne jen omezené množství lidí, ale když si z meetingu natočíte krásné video, přidáte detaily ze zákulisí, máte hromadu obsahu, který i díky placené propagaci může vidět násobně více lidí, klidně miliony. Zvlášť důležité jsou sítě pro charismatické lídry typu Roberta Fica, Andreje Babiše, Viktora Orbána nebo Donalda Trumpa.

V čem konkrétně?
Díky sítím mohou nahrazovat klasická média, která typicky označí za původce všeho zla, a za pravdivou nazývají jen jejich přímou komunikaci s voliči. Tak mohou destruovat původní status quo a házet špínu na klasické elity včetně novinářských. Sociální sítě proto umožňují vzestup charismatických leaderů, a navíc jsou úžasnou zbraní politických stran s malými rozpočty nebo specifickými cílovými skupinami.

Boj za klima, bydlení a sexuální menšiny. Jací budou čeští politici zítřka

Budou se v budoucnu do kampaní více zapojovat influenceři?
Určitá cesta to je, ale je otázkou, jestli budou nutně ovlivňovat nejmladší voliče. Při pohledu na některé české influencery bych řekl, že oslovují spíše skupinu, která byla mezi prvovoliči v nultých letech a dnes jim je okolo čtyřicítky. Dříve se slovo influencer nepoužívalo, byla to celebrita, a dneska má celebrita Instagram a je z ní influencer.

Ptáte se, jestli generace Z bude mít časem větší vliv na výsledky voleb? Souvisí to s volební matematikou. Zatímco globálně je tato generace nejpočetnější na světě, u nás to neplatí. A to prostě nebude číselně vycházet, v porovnání třeba s počtem seniorů nad 60 let. Přesto věřím, že se budou lidé generace Z čím dál více zapojovat do politiky, a spoustu věcí se díky tomu změní. Protože mají úplně odlišný náhled na politiku.

V čem konkrétně je odlišný?
Jsou mnohem otevřenější, mají větší respekt k nestandardním jevům, chováním, uspořádání života. Podle hesla „žít a nechat žít“ v nejliberálnějším slova smyslu. Přiklání se k tématům ohledně globálního oteplování, jsou jazykově vybavenější, což jim umožňuje přístup k informacím ze zahraničí a nadále tak prohlubuje jejich otevřenější mentalitu. Tohle se do politiky pomalu dostává, ale prozatím to díky zmiňované volební matematice úplně nevychází a převládají témata cílená na seniory.

Autor:

Lidé budou odcházet do penze nejpozději v 67 letech, chce nově vláda

  • Nejčtenější

Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec

Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští politici a přátelé, ale také evropští státníci. Do Hluboké nad Vltavou dorazil slovenský premiér Robert...

28. září 2024,  aktualizováno  18:50

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

Nesehnal kola pro děti, tak je začal sám vyrábět. Dnes prodává do celého světa

Tak dlouho se na českém trhu sháněl po kvalitním sportovním vybavením pro děti, až se rozhodl vzít záležitost do vlastních rukou. Na sklonku devadesátých let Roman Blažek vyrobil první snowboardy a...

6. října 2024

České Airbnb je už pro cizince na tahu drahé, říká šéf asociace pronajímatelů

Premium

Nejčastějšími hosty v Airbnb jsou dnes rodiny s dětmi a ty příliš hlasité hlídají měřiče hluku, říká šéf Asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí Matěj Koutný. Jak velký reálně trh s...

6. října 2024

„USA nás zrazovaly.“ Izraelce trápí malá podpora Západu a ztratili víru v dohodu

Premium

Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Co mě nejvíce zklamalo? To, že USA i Evropa celý rok víc brzdily napadený Izrael než teroristy, říká mi asi 45letý Ido, Telavivan pohybující se v mezinárodním obchodu. Do rezerv jako námořník...

6. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

V ledovém sevření. Wim Hof podle reportáže týral svou ženu a děti

Má kolem sebe aureolu lásky, dokonalosti, je ikonou vnitřního rozvoje. Nyní vyvstává docela jiný obraz. Portrét muže...