„Týmy budou obsahovat desítky lidí, kraje je obsadí pracovníky z dalších částí republiky,“ slíbil včera ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Dávka je určena na odstranění následků povodní, ale třeba i na vybavení domácnosti nebo nákup oblečení. Další forma dávky mimořádné okamžité pomoci, takzvaný jednorázový výdaj, slouží i na pokrytí výdajů za ztrátu dokladů nebo náhradní ubytování. Pro přidělení těchto dávek je potřeba doložit nájemní smlouvu nebo kontakt na majitele nemovitosti. Dále snímky následků povodní, účtenky a prohlášení o sociálních a majetkových poměrech.
Pokud však poškození dokumentaci mít nebudou, mobilní týmy jejich situaci prošetřovat nebudou. „Lidé v takových případech udělají čestné prohlášení a nadiktují do protokolu, že nemají žádné finanční prostředky a jsou v krajní nouzi,“ upřesnila ředitelka ministerské sekce dávek Iva Merhautová (KDU-ČSL).
Auto po povodni zaplatí jen některé pojistky. Hlavně neuklízejte a neopravujte |
V některých oblastech již starostové jednají s úřady práce, kam mobilní tým poslat. „Když to bude probíhat ve spolupráci s obcemi, tak si myslím, že nebude možné tuto dávku zneužít. Zejména v těch menších každý zná každého,“ řekl MF DNES starosta Chrudimi František Pilný (ANO).
Dávka mimořádné okamžité pomoci je vyplácena vždy jednomu zástupci domácnosti. V odůvodněných případech ji lze podle Jurečky poskytnout i opakovaně. „Nachystána je dále pomoc postiženým obcím, které budou moci využít veřejně prospěšné práce ve speciálním povodňovém režimu na odklízení škod,“ uvedl mluvčí Úřadu práce ČR Martin Bušo.
Neplacené volno, ošetřovné a náhrada mzdy
Rodiče dětí do deseti let se zavřenými školami nebo školkami kvůli povodním mohou žádat o ošetřovné. Stačí to nahlásit zaměstnavateli a žádost doručit až následně. Pokud se lidé nedostanou do práce kvůli povodni, zajištění svého domova či odklízení škod, mají nárok na neplacené volno. Zaměstnavatel ale není povinen poskytnout náhradu mzdy.
V případech, že je překážka na straně zaměstnavatele, protože je například firma zatopená, mají lidé nárok na 60 procent průměrného výdělku. „U firem, které nejsou zatopeny, ale je tam problém v rámci dodavatelského řetězce, ať už jde o dodávku surovin, zdrojů energie, či tepla, jde o překážku z důvodu prostoje. Zaměstnancům pak náleží 80 procent průměrného výdělku,“ uvedla ředitelka sekce legislativy Dana Roučková. Nárok na kompenzace mají také „dohodáři“.
Voda opadla, vztek zůstal. Na pozadí apokalypsy se lidé hádají, pijí i grilují |
Podporu chystá i ministerstvo pro místní rozvoj – do tří týdnů od konce stavu nebezpečí předloží vládě strategii obnovy zasažených území. Vycházet bude z údajů o škodách od krajů. Resort už má na opravy poškozených cest nebo škol připravené stovky milionů v programu Živel, ale připouští, že stačit nebudou.
„Hledám cesty, jak zajistit další financování. Jednal jsem s ministrem financí nebo šéfem Národní rozvojové banky a budeme usilovat o peníze z Fondu solidarity a dalších evropských zdrojů,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Zemědělci a chovatelé se mají o pomoc obracet na Státní zemědělský intervenční fond.