Sobotka chce oslovit mladší a vzdělané voliče. ČSSD chystá reformu

  10:40aktualizováno  10:40
Sociální demokraté chtějí lépe zacílit na voliče, jež zatím oslovují hůře než své voličské jádro - na mladé lidi či ty, kteří mají vysokoškolské vzdělání. Uspořádají kvůli tomu o víkendu v Praze speciální konferenci s názvem Reforma ČSSD, kde budou členové strany diskutovat o možnostech její modernizace.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se chce více zaměřit na to, aby jeho strana měla podporu i u mladších a vzdělanějších voličů. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

"Jde o posílení pozic sociální demokracie v české společnosti. Hledáme cesty, jak sociální demokracii více otevřít veřejnosti, zvýšit vliv řadových členů na rozhodování o důležitých programových a personálních otázkách, zlepšit komunikaci s našimi voliči," sdělil iDNES.cz šéf strany Bohuslav Sobotka.

Cílem je modernizace strany. Tedy slogan, jímž se zaklínal i předchozí předseda Jiří Paroubek. "Chceme úspěšněji oslovovat mladé lidi a střední vrstvy," vysvětlil Sobotka. Proč se o to sociální demokraté chtějí pokusit, je zřejmé. Loni v říjnu v předčasných volbách ČSSD volilo 1 016 829 lidí, což znamenalo volební zisk 20,45 procenta hlasů.

Ačkoli to pro stranu znamenalo těsné vítězství před hnutím ANO Andreje Babiše a Sobotkovi se podařilo sestavit středolevou vládu právě s ANO a lidovci, pro ČSSD musel být volební výsledek trochu zklamáním.

Před volbami politici sociální demokracie mluvili o tom, že chtějí na svou stranu získat třetinu voličů. Sobotka i další politici strany před volbami otevřeně mluvili o tom, že budou usilovat o jednobarevnou menšinovou vládu, která by mohla získat podporu i od komunistů. Jenže tato strategická úvaha ČSSD u voličů moc nezabrala a strana dostala menší podporu, než sama čekala. Před evropskými, komunálními a senátními volbami se proto musí rozhlížet i mezi voliči, pro něž není typická podpora varianty vlády, o níž ČSSD mluvila před volbami.

Mluvčí sociální demokracie Eva Gregorová doplnila, že sobotní konference v pražském hotelu Olšanka bude první ze série debat k reformě ČSSD, aby strana mohla úspěšně plnit lídra levicové politiky.

"Bude se jednat o tom, jak přilákat prvovoliče a mladé voliče do třiceti let, jak lépe oslovit vysokoškolsky vzdělané voliče a střední vrstvy. Jestli má ČSSD prosazovat sociální stát skandinávského typu, zda by mohla prosazovat přímou volbu starostů a hejtmanů a podobně," sdělila iDNES.cz Gregorová. Pokud se na nějakých zásadních změnách strana shodne, mohly by podle ní vést k vnitrostranickému referendu v polovině roku.

Ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady Jiří Dienstbier uvedl, že pro něj bude podstatné, aby se strana domluvila na tom, že sestavovat kandidátky budou moci všichni členové strany. "Ve stanovách máme možnost volby předsedy strany celou členskou základnou. Logické by bylo, kdyby tato možnost byla i na nižších úrovních, u šéfů krajských a okresních organizací," řekl iDNES.cz Dienstbier.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Zemřel údajný dědic miliard ve Švýcarsku známý z Ransdorfovy kauzy

Europoslanec Miloslav Ransdorf na brífinku po jednání s vedením KSČM (8....

Končí policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku. Vladimír Huněk, který je známý z kauzy...

Zeman jmenuje ministrem kultury Zaorálka, kritika koalice ČSSD s Babišem

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Najdete na iDNES.cz