Sídlo sociální demokracie, Lidový dům v centru Prahy

Sídlo sociální demokracie, Lidový dům v centru Prahy | foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

ČSSD měla ztrátu 33,2 milionů, neuvažuje o prodeji majetku kvůli Altnerovi

  • 135
Sociální demokraté hospodařili loni se ztrátou 33,2 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy o hospodaření strany za loňský rok, kterou představil ekonomický ředitel ČSSD Martin Starec. "Výsledek ovlivnil na straně výnosů především nižší výběr darů a ztráta významné části výnosů ze státního rozpočtu," uvedl Starec.

„Neuvažujeme o tom, že bychom prodávali svůj vlastní majetek řekl,“ odvětil na otázku, zda prodej majetku připadá v úvahu kvůli závazku vůči dědicům právníka Zdeňka Altnera.

Podle rozhodnutí Městského soudu v Praze z března 2016 strana musí Altnerovi, respektive jeho dědicům, protože právník mezitím zemřel, zaplatit téměř 338 milionů korun za jeho služby. Altner pomohl straně získat zpět její sídlo v centru Prahy. ČSSD ale neuznává výši částky, kterou by měla zaplatit a která narostla kvůli penále.

Starec řekl, že ČSSD stále čeká na verdikt Nejvyššího soudu, k němuž podala kvůli částce, kterou by měla zaplatit, dovolání. Kvůli tomu, aby mohla dluh splatit, kdyby s dovoláním neuspěla, uzavřela strana již dříve s bankou Fio smlouvu o úvěru ve výši 338 milionů korun, ale zatím ho nečerpala.

Připomeňte si začátek sporu advokáta Zdeňka Altnera s ČSSD:

Výše loňských příjmů ČSSD byla 133,8 milionů korun, výdaje dosáhly 167 milionů korun, z toho 41,7 milionů korun dala strana na volby do zastupitelstev obcí a do Senátu. Společnosti Cíl, kterou stoprocentně vlastní, strana dluží 144 milionů korun, přičemž dluh je splatný do konce roku 2020, vůči Fio bance má ČSSD do letošního 29. listopadu závazek 144,7 milionu korun.

Na příspěvcích od státu strana získala 84 milionů korun, členské příspěvky jí přinesly 17,9 milionu, příjmy díky nájmům činily 20,9 milionu. 

Ministr zahraničí Petříček dal své straně 212 tisíc korun

Milionové sponzory ČSSD loni podle výroční zprávy o hospodaření neměla. 400 tisíc korun jí věnoval Jan Látka, který byl do loňského roku senátorem za Domažlice. Ministr zahraničí Tomáš Petříček dal sociálním demokratům loni tři dary v celkové výši 212 tisíc korun, šéf strany a ministr vnitra Jan Hamáček mezi sponzory není. Z dalších členů vlády ještě ministr kultury Antonín Staněk věnoval straně 50 tisíc korun.

Strana má 14 nemovitostí, v nich 94 nájemců. „Průběžně nabízíme k pronájmu i prostory v budově, ale představa o tom, že seženete nájemce na tak velký areál v krátké době, není úplně jednoduchá,“ řekl Starec k pronájmu části Lidového domu.

Na straně nákladů ČSSD přesáhla plány především kvůli komunálním volbám. Regionální organizace použily peníze, které měly na účtech, což se projevilo na celkovém výsledku. „Došlo k výraznému čerpání přebytků okresů a krajů a dále k překročení čerpání mzdových prostředků,“ uvedl Starec. Na činnost a provoz dala ČSSD 63,7 milionu korun, na mzdy 54 milionů a na volební kampaň 41,7 milionu. „K dofinancování rozpočtu roku 2018 jsme potřebovali z kontokorentu pouze 6,4 milionu korun,“ dodal Starec. Svou zprávu o hospodaření ČSSD zveřejnila na internetových stránkách a zároveň ji odevzdala Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

TOP 09 měla ztrátu 9,5 milionu, STAN zisk milion korun

TOP 09 loni hospodařila se ztrátou 9,54 milionu korun. Většinu nákladů sněmovní strany tvořily výdaje na volby. Kampaň do Senátu ji stála 6,3 milionu korun, kandidáti v komunálních volbách na propagaci potřebovali 34,2 milionu.

TOP 09 uvedla, že v roce 2018 byla bez dluhů a nesplácela žádné úvěry. Strana evidovala náklady ve výši přes 65 milionů, výnosy činily zhruba 56 milionů. Největším příjmem v hospodaření byl státní příspěvek, který dosáhl na 29 milionů. Díky 785 darům TOP 09 získala 23 milionů korun, od členů vybrala na příspěvcích přes tři miliony.

Starostové a nezávislí, kteří jdou do květnových eurovoleb spolu s TOP 09 v koalici, loni hospodařili se ziskem zhruba milion korun.

Výnosy STAN dosáhly loni 50,25 milionu korun. Státní příspěvek za mandáty činil 31,6 milionu korun, druhou nejvýznamnější příjmovou položkou byly dary od partnerských hnutí, se kterými STAN v minulosti vytvořil volební koalice, nebo od firem a občanů. Mezi největší sponzory STAN patřila kolínská společnost Lučební závody Draslovka, která hnutí darovala 750 tisíc korun. Na členských příspěvcích STAN vybral 430 tisíc korun. Náklady STAN činily 49,27 milionu korun. Nejvýznamnější položkou byla kampaň pro loňské obecní volby, na které hnutí vynaložilo 25,7 milionu. Do kampaně pro senátní volby STAN vložil 6,9 milionu korun.