ČSSD měla ztrátu 33,2 milionů, neuvažuje o prodeji majetku kvůli Altnerovi

  10:11aktualizováno  16:43
Sociální demokraté hospodařili loni se ztrátou 33,2 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy o hospodaření strany za loňský rok, kterou představil ekonomický ředitel ČSSD Martin Starec. "Výsledek ovlivnil na straně výnosů především nižší výběr darů a ztráta významné části výnosů ze státního rozpočtu," uvedl Starec.

Sídlo sociální demokracie, Lidový dům v centru Prahy | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

„Neuvažujeme o tom, že bychom prodávali svůj vlastní majetek řekl,“ odvětil na otázku, zda prodej majetku připadá v úvahu kvůli závazku vůči dědicům právníka Zdeňka Altnera.

Podle rozhodnutí Městského soudu v Praze z března 2016 strana musí Altnerovi, respektive jeho dědicům, protože právník mezitím zemřel, zaplatit téměř 338 milionů korun za jeho služby. Altner pomohl straně získat zpět její sídlo v centru Prahy. ČSSD ale neuznává výši částky, kterou by měla zaplatit a která narostla kvůli penále.

Starec řekl, že ČSSD stále čeká na verdikt Nejvyššího soudu, k němuž podala kvůli částce, kterou by měla zaplatit, dovolání. Kvůli tomu, aby mohla dluh splatit, kdyby s dovoláním neuspěla, uzavřela strana již dříve s bankou Fio smlouvu o úvěru ve výši 338 milionů korun, ale zatím ho nečerpala.

Připomeňte si začátek sporu advokáta Zdeňka Altnera s ČSSD:

Výše loňských příjmů ČSSD byla 133,8 milionů korun, výdaje dosáhly 167 milionů korun, z toho 41,7 milionů korun dala strana na volby do zastupitelstev obcí a do Senátu. Společnosti Cíl, kterou stoprocentně vlastní, strana dluží 144 milionů korun, přičemž dluh je splatný do konce roku 2020, vůči Fio bance má ČSSD do letošního 29. listopadu závazek 144,7 milionu korun.

Na příspěvcích od státu strana získala 84 milionů korun, členské příspěvky jí přinesly 17,9 milionu, příjmy díky nájmům činily 20,9 milionu. 

Ministr zahraničí Petříček dal své straně 212 tisíc korun

Milionové sponzory ČSSD loni podle výroční zprávy o hospodaření neměla. 400 tisíc korun jí věnoval Jan Látka, který byl do loňského roku senátorem za Domažlice. Ministr zahraničí Tomáš Petříček dal sociálním demokratům loni tři dary v celkové výši 212 tisíc korun, šéf strany a ministr vnitra Jan Hamáček mezi sponzory není. Z dalších členů vlády ještě ministr kultury Antonín Staněk věnoval straně 50 tisíc korun.

Strana má 14 nemovitostí, v nich 94 nájemců. „Průběžně nabízíme k pronájmu i prostory v budově, ale představa o tom, že seženete nájemce na tak velký areál v krátké době, není úplně jednoduchá,“ řekl Starec k pronájmu části Lidového domu.

Na straně nákladů ČSSD přesáhla plány především kvůli komunálním volbám. Regionální organizace použily peníze, které měly na účtech, což se projevilo na celkovém výsledku. „Došlo k výraznému čerpání přebytků okresů a krajů a dále k překročení čerpání mzdových prostředků,“ uvedl Starec. Na činnost a provoz dala ČSSD 63,7 milionu korun, na mzdy 54 milionů a na volební kampaň 41,7 milionu. „K dofinancování rozpočtu roku 2018 jsme potřebovali z kontokorentu pouze 6,4 milionu korun,“ dodal Starec. Svou zprávu o hospodaření ČSSD zveřejnila na internetových stránkách a zároveň ji odevzdala Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

TOP 09 měla ztrátu 9,5 milionu, STAN zisk milion korun

TOP 09 loni hospodařila se ztrátou 9,54 milionu korun. Většinu nákladů sněmovní strany tvořily výdaje na volby. Kampaň do Senátu ji stála 6,3 milionu korun, kandidáti v komunálních volbách na propagaci potřebovali 34,2 milionu.

TOP 09 uvedla, že v roce 2018 byla bez dluhů a nesplácela žádné úvěry. Strana evidovala náklady ve výši přes 65 milionů, výnosy činily zhruba 56 milionů. Největším příjmem v hospodaření byl státní příspěvek, který dosáhl na 29 milionů. Díky 785 darům TOP 09 získala 23 milionů korun, od členů vybrala na příspěvcích přes tři miliony.

Starostové a nezávislí, kteří jdou do květnových eurovoleb spolu s TOP 09 v koalici, loni hospodařili se ziskem zhruba milion korun.

Výnosy STAN dosáhly loni 50,25 milionu korun. Státní příspěvek za mandáty činil 31,6 milionu korun, druhou nejvýznamnější příjmovou položkou byly dary od partnerských hnutí, se kterými STAN v minulosti vytvořil volební koalice, nebo od firem a občanů. Mezi největší sponzory STAN patřila kolínská společnost Lučební závody Draslovka, která hnutí darovala 750 tisíc korun. Na členských příspěvcích STAN vybral 430 tisíc korun. Náklady STAN činily 49,27 milionu korun. Nejvýznamnější položkou byla kampaň pro loňské obecní volby, na které hnutí vynaložilo 25,7 milionu. Do kampaně pro senátní volby STAN vložil 6,9 milionu korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Lidé umírají v USA kvůli THC, řekl v Rozstřelu obchodník s e-cigaretami

Prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička v diskusním pořadu...

Češi se podle prezidenta Komory elektronického kouření Roberta Hrdličky nemusí obávat zdravotních problémů spojených s...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Irák, Afghánistán nebo Golany. Stovka českých vojáků obdržela vyznamenání

Zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner (vpravo) gratuluje oceněným...

V Národním památníku na pražském Vítkově si převzalo ocenění 109 vojáků z jedenácti jednotek české armády za účast na...

Najdete na iDNES.cz