Zůstaneme ve stupni 5, řekl Hamáček. Musí rázně klesnout počet nakažených

  • 1366
Ještě nějakou dobu zůstane Česká republika v nejpřísnějším stupni 5 protiepidemických opatření, řekl ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Aby se opatření rozvolnila, musí podle něj klesnout počty nakažených mezi tisíc a dva tisíce denně a musí se snížit počet hospitalizovaných s nemocí covid-19.

Za dobrou zprávu Hamáček označil, že opatření z konce prosince zabrala a počet nakažených začal klesat. „Čísla hospitalizovaných jsou ale stále vysoká,“ řekl Hamáček. Vláda se proto také rozhodla požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu znovu o 30 dnů, až do 21. února.

V pátek začala registrace k očkování pro občany starší 80 let. Hamáček řekl, že systém by měl být vylepšen tak, aby lidé, kteří se registrovali, ale nezískali termín pro očkování, byli informováni o volném termínu a nemuseli si to hlídat sami.

Online reportáž

22:16

Vláda nadále počítá s částečným návratem dětí do škol počínaje 1. březnem. Podmínkou je distribuce testů a platnost pandemického zákona, řekl Blatný.

22:15

Studenti budou moci digitální knihovnu využívat zdarma do 30. června. Národní knihovna prodloužila smlouvy s kolektivními správci, řekl Havlíček.

22:10

Podomácky vyrobenou látkovou roušku lze nosit v ostatních budovách a venku ještě do konce února, upřesnil Blatný. Pak jen chirurgickou či respirátor.

Hamáček řekl, že se nebrání diskusi Sněmovny o očkování, jak to požaduje opozice, ale nevidí důvod, aby to poslanci řešili přednostně už v úterý.

Index protiepidemického systému PES zůstává na 70 bodech a pátý den po sobě tak signalizuje možný čtvrtý, o něco mírnější stupeň protiepidemických opatření, než pátý, který zatím v Česku platí.

Vláda chce v pondělí udělat dílčí úpravy opatření proti šíření koronaviru. Již v úterý by se tak měla otevřít papírnictví, obchody s oblečením i botami pro děti a také se spodním prádlem.

Proti­epi­de­mi­cký
systém
STUPEŇ
1
STUPEŇ
2
STUPEŇ
3
STUPEŇ
4
STUPEŇ
5
Rizikový index 0-20 21-40 41-60 61-75 76-100
Ochrana nosu a úst -
Hromadné akce ve vnitřních a venkovních prostorech -
Svatby, pohřby a bohoslužby -
Návštěvy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb -
Omezení volného pohybu osob -
Omezení provozu orgánů veřejné moci a správních úřadů -
Poskytování ubytovacích služeb -
Školství -
Sportovní soutěže -
Rekreační sporty -
Bazény, wellness centra -
Kultura -
Muzea, galerie -
Hrady a zámky, památky -
Knihovny -
Herny, kasina, sázkové kanceláře -
Provozovny stravovacích služeb -
Konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech -
Nákupní centra -
Maloobchod -
Ostatní služby s provozovnou -
Podnikatelské subjekty - výrobní a skladové provozy -
Podnikatelské subjekty - kancelářské a ostatní provozy -
Lázně -
Vězeňství -
Nezbytnost vyhlášení nouzového stavu -
Kontrola dodržování opatření -

Hamáček se ptá členů strany, jak má ČSSD kandidovat

Kvůli tomu, zda má jít ČSSD do podzimních voleb sama, či s někým v předvolební spolupráci, poslal Hamáček členům ČSSD dotazník. „Rád bych se vás zeptal, jak se na některé věci díváte vy, členové strany,“ napsal podle Práva v úvodu dotazníku s deseti otázkami.

Členové ČSSD si mohou vybírat, kdo by byl vhodným partnerem, ze stran ve Sněmovně, ale mohou označit také Zelené či levicové hnutí Budoucnost.

Mohou se vyjádřit i ke konkrétním osobám, které by podle nich měly posílit kandidátku strany. V nabídce jsou šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula, ekonomka Ilona Švihlíková, bývalý europoslanec Jan Keller, expředseda Zelených Matěj Stropnický nebo odborářka Dagmar Žitníková. Na dotazník mohou členové ČSSD reagovat do poloviny příštího týdne.

„Chceme ten projekt dotáhnout do konce co nejrychleji,“ řekl Hamáček.

Video