Na Staroměstském náměstí v Praze a v Brně se během sobotního odpoledne konaly pietní akce, které reagovaly na smrt mladého Roma, kterého zabil muž ukrajinské národnosti.
I přesto, že cílem obou akcí bylo vyjádření jednoty, solidarity a odmítnutí kolektivní viny, z davu se v jednu chvíli začalo hromadně ozývat: „My je tady nechceme, ať jdou bojovat zpátky na Ukrajinu.“ Okamžitě však zasáhl moderátor a řekl, že událost nemá být o rozdělování společnosti.
Své rozhořčení neskrýval ani jeden z účastníků, který na brněnskou akci dorazil. „Úředníci, co pracují na sociálce, tak dali výpověď, protože to nezvládají. Takový štosy papírování. Skrz Ukrajince! A čekáme na peníze třeba čtyři měsíce, kde jsou ty peníze? Z čeho mám žít?“ ptal se rozhořčeně muž s plechovkou piva a cigaretou v rukách.
Černí, bílí, spojme síly, volal dav v Brně. V Praze aktivisté ukázali jednotu![]() |
Na to reagoval na sociálních sítích například senátor Zdeněk Hraba se slovy, že „žijeme v době, kdy si práci může najít každý.“ „Téměř každý, kdo chce. Není normální žít na dávkách, na dotacích a na jakýchkoliv jiných „benefitech“, které stát bohužel mnohdy štědře poskytuje. A je úplně jedno, zda je člověk Rom, Ukrajinec nebo Čech. Není to normální pro nikoho,“ napsal senátor na svém twitterovém účtu.
Hraba dodal, že život na dávkách nemá být standard a smyslem sociálních dávek je poskytnout lidem pomoc v případě mimořádné situace, ne zajištění pohodlného života po několik měsíců či let.
Před více jak týdnem došlo k tragické potyčce poblíž tramvajové zastávky Přístaviště v Brně, kde muž ukrajinské národnosti napadl a zranil dva lidi. Jeden z napadených pak na následky zranění zemřel v nemocnici.
Po násilné smrti mladíka se v centru Brna strhla bitka mezi Romy a Ukrajinci![]() |
V návaznosti na to se internetem začaly šířit nenávistné projevy na adresu jeho krajanů, k čemuž se přidaly také známé postavy antisystémové a dezinformační scény jako například Tomáš Vandas, Jiří Černohorský, strana PRO nebo senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.
Proti nenávistným projevům vůči Ukrajincům se postavila organizace Romea, která odmítá „uplatňování primitivního principu kolektivní viny“. S dovětkem, že právě romská komunita s tím má z minulosti značné negativní zkušenosti.