Chybí zákon o sociálních bytech, varovali aktivisté. Vládě ubývá čas

  12:54aktualizováno  12:54
Nová iniciativa Mít svůj domov složená z 80 neziskových organizací vyzvala vládu, aby do konce ledna přijala zákon o sociálním bydlení, který má v programovém prohlášení. Na chybějící zákon upozornil happening před Úřadem vlády, na němž vystoupili falešní obchodníci s chudobou.

Happening před Úřadem vlády v Praze k oficiálnímu zahájení kampaně Mít svůj domov za přijetí zákona o sociálním bydlení. (5. ledna 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Děkujeme vládě za nepřijetí zákona o sociálním bydlení,“ skandovala předsedkyně zbohatlíků, kteří si před Úřadem vlády uspořádali opulentní oslavu s jídlem, pitím a transparenty „Zákon o sociálním bydlení škodí byznysu s chudobou“.

Bylo to sice herecké vystoupení, brzy by se ale mohlo stát skutečností. Vláda se k přijetí zákona o sociálním bydlení zavázala v programovém prohlášení i v Koncepci sociálního bydlení z roku 2015. Na prosazení předlohy v legislativním procesu jí zbývá čas jen do konce volebního období, které vyprší na podzim letošního roku.

Fotogalerie

„Vlivem pochybných sporů a neustálého oddalování to vypadá, že se této vládě zákon přijmout nepodaří, navzdory tomu, že zákon má podporu u většiny občanů ČR,“ prohlásil jeden z organizátorů iniciativy Štěpán Ripka.

Zástupci z Mít svůj domov proto chtějí, aby vláda zákon přijala do konce ledna. K výzvě se připojilo 80 neziskových organizací a víc než tisíc signatářů petice za přijetí zákona. Mezi nimi jsou i známé osobnosti jako Janek Ledecký, Helena Třeštíková, Jiří Lábus, Magda Vašáryová nebo Petr Pithart, kteří na webu Mitsvujdomov.cz zveřejnili svou výzvu vládě pomocí videovzkazu.

K přijetí zákona se optimisticky staví ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksové (ČSSD), která se na happening přišla podívat: „Jsem pořád přesvědčená, že to stihneme. Jsem ráda, že má zákon takovou podporu. Všichni víme, že pokud nebude zákon o sociálním bydlení, tak byznys s chudobou pokvete dál.“

PŘEHLEDNĚ: Zákon o sociálním bydlení

„Je to jednou z priorit této vlády i mého ministerstva,“ dodal nedávno jmenovaný ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). Podle obou politiků by nový zákon mohl začít platit v lednu příštího roku.

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že se na ubytovnách, v azylových domech a na ulici k minulému roku nacházelo 187 000 lidí. Jejich počet narostl za posledních pět let trojnásobně.

Danou situaci lze podle iniciativy Mít svůj domov vyřešit pomocí schválení kvalitního zákona, který bude splňovat 15 zásad jako je registrace poskytovatelů sociálního bydlení, státem financovaná výstavba a nákup sociálních bytů nebo zajištění ubytování ve standardních nájemních bytech a ne v náhradních ubytovacích zařízeních. Všechny požadavky zveřejnila iniciativa na svém webu.

Zákon o sociálním bydlení má podle ministerstva práce přispět k efektivnější distribuci sociálních dávek, snížit tok finančních prostředků do nevyhovujícího bydlení a zlepšit postavení obcí v systému.

Obce budou mít zásadní roli při výběru poskytovatelů sociálních bytů a budou ovlivňovat toky sociálních dávek i dalších investic do sociálního bydlení. Zákon zamezí zneužívání státní podpory v oblasti bydlení ze strany nekorektních poskytovatelů sociálního bydlení, například v ubytovnách.

K záměru ministryně Marksové se vyjadřovala opoziční expertka pro sociální věci Lenka Kohoutová z ODS. „Musí být jasně rozděleno, pro koho a na jak dlouho je přiděleno sociální bydlení v jednotlivých typech bydlení a je důležité rozdělit jednotlivé typy tak, aby u těch nejtíživějších situací byla povinnost spolupracovat se sociálními pracovníky, kteří pomohou například s oddlužením, hledáním práce, dohledem nad posíláním dětí do školy,“ uvedla. Zkritizovala pak záměr na zřízení speciálního úřadu, který by se problematikou zabýval.


  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Rekonstruoval jsem toalety, řekl Dalík ke své práci během výkonu trestu

Lobbista Marek Dalík okomentoval v pátek pro web Neovlivní.cz aktuální zájem médií o jeho pracovní zařazení ve věznici....

Soud propustil z vazby stíhaného podnikatele, Švachula za mřížemi zůstává

Trestně stíhaný šéf společnosti Geotest Real Petr Kalášek po osmi měsících opustil vazební celu. Dnes o jeho propuštění...

Benešová prošetřuje Dalíkovu věznici. Že ho pouštěli ven, zřejmě divné není

Ministerstvo spravedlnosti v čele s ministryní Marií Benešovou prošetřuje Věznici Znojmo, kvůli informacím, které se...

Novinář Přibil nebyl seznámen s případným spisem o jeho obvinění z pomluvy

Policie údajně navrhuje obžalovat novináře Marka Přibila za pomluvu kvůli textu zveřejněnému na serveru Press Port...

Najdete na iDNES.cz