Chybí zákon o sociálních bytech, varovali aktivisté. Vládě ubývá čas

  12:54aktualizováno  12:54
Nová iniciativa Mít svůj domov složená z 80 neziskových organizací vyzvala vládu, aby do konce ledna přijala zákon o sociálním bydlení, který má v programovém prohlášení. Na chybějící zákon upozornil happening před Úřadem vlády, na němž vystoupili falešní obchodníci s chudobou.

Happening před Úřadem vlády v Praze k oficiálnímu zahájení kampaně Mít svůj domov za přijetí zákona o sociálním bydlení. (5. ledna 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Děkujeme vládě za nepřijetí zákona o sociálním bydlení,“ skandovala předsedkyně zbohatlíků, kteří si před Úřadem vlády uspořádali opulentní oslavu s jídlem, pitím a transparenty „Zákon o sociálním bydlení škodí byznysu s chudobou“.

Bylo to sice herecké vystoupení, brzy by se ale mohlo stát skutečností. Vláda se k přijetí zákona o sociálním bydlení zavázala v programovém prohlášení i v Koncepci sociálního bydlení z roku 2015. Na prosazení předlohy v legislativním procesu jí zbývá čas jen do konce volebního období, které vyprší na podzim letošního roku.

Fotogalerie

„Vlivem pochybných sporů a neustálého oddalování to vypadá, že se této vládě zákon přijmout nepodaří, navzdory tomu, že zákon má podporu u většiny občanů ČR,“ prohlásil jeden z organizátorů iniciativy Štěpán Ripka.

Zástupci z Mít svůj domov proto chtějí, aby vláda zákon přijala do konce ledna. K výzvě se připojilo 80 neziskových organizací a víc než tisíc signatářů petice za přijetí zákona. Mezi nimi jsou i známé osobnosti jako Janek Ledecký, Helena Třeštíková, Jiří Lábus, Magda Vašáryová nebo Petr Pithart, kteří na webu Mitsvujdomov.cz zveřejnili svou výzvu vládě pomocí videovzkazu.

K přijetí zákona se optimisticky staví ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksové (ČSSD), která se na happening přišla podívat: „Jsem pořád přesvědčená, že to stihneme. Jsem ráda, že má zákon takovou podporu. Všichni víme, že pokud nebude zákon o sociálním bydlení, tak byznys s chudobou pokvete dál.“

PŘEHLEDNĚ: Zákon o sociálním bydlení

„Je to jednou z priorit této vlády i mého ministerstva,“ dodal nedávno jmenovaný ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). Podle obou politiků by nový zákon mohl začít platit v lednu příštího roku.

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že se na ubytovnách, v azylových domech a na ulici k minulému roku nacházelo 187 000 lidí. Jejich počet narostl za posledních pět let trojnásobně.

Danou situaci lze podle iniciativy Mít svůj domov vyřešit pomocí schválení kvalitního zákona, který bude splňovat 15 zásad jako je registrace poskytovatelů sociálního bydlení, státem financovaná výstavba a nákup sociálních bytů nebo zajištění ubytování ve standardních nájemních bytech a ne v náhradních ubytovacích zařízeních. Všechny požadavky zveřejnila iniciativa na svém webu.

Zákon o sociálním bydlení má podle ministerstva práce přispět k efektivnější distribuci sociálních dávek, snížit tok finančních prostředků do nevyhovujícího bydlení a zlepšit postavení obcí v systému.

Obce budou mít zásadní roli při výběru poskytovatelů sociálních bytů a budou ovlivňovat toky sociálních dávek i dalších investic do sociálního bydlení. Zákon zamezí zneužívání státní podpory v oblasti bydlení ze strany nekorektních poskytovatelů sociálního bydlení, například v ubytovnách.

K záměru ministryně Marksové se vyjadřovala opoziční expertka pro sociální věci Lenka Kohoutová z ODS. „Musí být jasně rozděleno, pro koho a na jak dlouho je přiděleno sociální bydlení v jednotlivých typech bydlení a je důležité rozdělit jednotlivé typy tak, aby u těch nejtíživějších situací byla povinnost spolupracovat se sociálními pracovníky, kteří pomohou například s oddlužením, hledáním práce, dohledem nad posíláním dětí do školy,“ uvedla. Zkritizovala pak záměr na zřízení speciálního úřadu, který by se problematikou zabýval.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz