Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česká Afrika. Dětem z ghett hrozí podobně krátký život jako v Burundi

  0:10
Ve vyloučených lokalitách, těch nejchudších a nejzanedbanějších oblastech Česka, mají novorozenci naději na podobně dlouhý život jako jejich vrstevníci v zaostalých afrických zemích Burundi nebo Guinea-Bissau. Lépe na tom jsou i Indové nebo Keňané. Vyplývá to z údajů Agentury pro sociální začleňování.

Sociální byty z bývalého prasečáku obývá několik místních romských rodin (4. 6. 2015). | foto:  František Vlček, MAFRA

Tuzemské ekonomice se daří. Roste HDP, klesá nezaměstnanost a čísla ukazují, že většině lidí se i postupně zvyšují platy. Přesto v České republice najdete místa, která jsou v některých ohledech na úrovni velmi chudých afrických zemí. V těchto oblastech navíc podle posledních statistik žije něco přes sto tisíc obyvatel a jejich počet nadále stoupá. Za posledních deset let se zvýšil o polovinu (o nárůstu obyvatel vyloučených lokalit čtěte více zde).

Právě údaje o jejich zdravotním stavu velmi podrobně vypovídají o míře vyloučení z většinové společnosti. Naděje na dožití obyvatel sociálně vyloučených lokalit je totiž až o 18 let nižší než český průměr (celosvětové srovnání najdete na webu Světové zdravotnické organizace). .

Sociálně vyloučená lokalita

  • V České republice je jich na šest set a žije v nich 95 až 115 tisíc lidí. Před deseti lety to bylo 60 až 80 tisíc v 310 lokalitách.
  • Její obyvatelé jsou izolováni od zbytku společnosti ať už kvůli špatné infrastruktuře a nedostupnosti potřebných služeb, či kvůli nízkému vzdělání a uzavřenosti vlastní společnosti.
  • Čelí velké chudobě, závislosti na sociálních dávkách a těžko řešitelné dlouhodobé nezaměstnanosti.
  • Potýkají se s vysokou zadlužeností kvůli půjčkám u lichvářů či vysokému nájmu placenému za velmi špatné bytové podmínky.
  • Kromě Romů, kteří zde stále tvoří většinu, v nich přibývá také seniorů z většinové populace.

Není to ale jen údaj o délce života, kterým se tamní obyvatelé úplně vymykají. Vyrovnávat se musí také s dvakrát vyšší porodní úmrtností u novorozenců či s tím, že děti do 18 měsíců věku musí navštěvovat lékaře kvůli zdravotním problémům dvakrát častěji než malé děti ve zbytku republiky.

Závislosti, nevzdělanost, bydlení

Za tristní situaci mohou podle expertů jak sami obyvatelé těchto lokalit, tak obecně systém, který jim patřičnou péči nedokáže zajistit.

„Místní lidé mají mezery v prevenci,“ říká Zuzana Marhoulová z neziskové organizace Drom, jež se zabývá mimo jiné právě zlepšováním zdravotní péče pro lidi ze sociálně vyloučených lokalit.

Základním problémem vyloučených lokalit je fakt, že tři čtvrtiny zdejších obyvatel v produktivním věku nemají vyšší než základní vzdělání. Starají se tedy hůř o sebe a potom i o své děti. Dalším faktorem je život v mnohem horších podmínkách pro bydlení, než má většinová populace.

„Někdy tak zdraví začnou řešit až ve chvíli, kdy mají vážnější problém,“ popisuje další problém Daniela Pěničková, která se problematice zdravotní péče věnuje v rámci Agentury pro sociální začleňování.

Důsledkem toho je nevhodné složení stravy, nedostatek pohybu a především nejrůznější druhy závislostí. Problematické je hlavně kouření, kdy pravidelně kouří 65 % dospělých mužů a 57 % žen.

Jsme Romové, odmítají nás

S nedostatečnou prevencí souvisí podle Marhoulové také neochota některých zdravotníků starat se o lidi ze sociálně vyloučených lokalit. Většina jejich obyvatel je romského původu a jsou přesvědčeni, že je odmítají právě kvůli tomu. „Stalo se nám například, že Roma odmítli z důvodu naplněné kapacity, ale když tam pak zavolá někdo s neromským příjmením, problém není,“ popisuje Marhoulová, jejíž organizace má zkušenosti z Jihomoravského a z Moravskoslezského kraje.

Co hrozí obyvatelům

  • Naděje na dožití při narození u mužů v sociálně vyloučených lokalitách je okolo 57 let, u žen 65 let. To je až o 18 let méně než celorepublikový průměr.
  • Dvakrát vyšší úmrtnost u novorozenců.
  • Dvakrát vyšší frekvence hospitalizace u dětí do 18. měsíce věku.
  • Šestkrát častější duševní poruchy jiné než deprese.
  • Skoro třikrát častější deprese.
  • Dvakrát častější onemocnění bronchitidou a nemocemi plic.
  • Dvaapůlkrát častější onemocnění srdce a cév.

Situace je o to horší, že české zdravotnictví se potýká s tím, že lékaři v odlehlých koutech České republiky uzavírají své ordinace, zatímco náhrada se za ně hledá opravdu těžko. „Starší lékaři odcházejí a mladých je poskrovnu,“ říká praktický lékař Hugo Přibyl ze Slezské Ostravy.

Kolega, se kterým sdílí ordinaci, navíc ve svém důchodovém věku plánuje už brzy skončit. Aktivně prý proto oslovil asi 40 až 50 pediatrů s nabídkou, jestli mají o převzetí ordinace zájem. Úspěch se však nedostavil, a tak jeho kolega svolil k tomu, že v oboru přece jen ještě nějakou dobu zůstane.

Na Ostravsku dokonce stížnosti, že lékaři odmítají pacienty z vyloučených lokalit, letos řešili i vládní úředníci na několika jednáních jak se zástupci kraje, tak s místními organizacemi a lékaři.

Z výsledků jednání nakonec vyplynuly i hlavní důvody despektu lékařů k sociálně vyloučeným. Nejde prý jen o jejich liknavost při zdravotní prevenci. Stěžují si třeba také na to, že rodiče s dětmi nepřicházejí na pravidelná očkování, což stojí ordinaci zbytečné peníze.

Řešení neutěšeného zdravotního stavu obyvatel sociálně vyloučených lokalit a jejich příčin se snaží najít také vláda. Základním opatřením by mělo být zavedení takzvaných romských zdravotních mediátorů. Projekt je součástí nedávno vládou schválené Strategie pro boj se sociálním vyloučením.

Mediátoři by měli fungovat jako spojka narovnávající neshody mezi lékaři a sociálně vyloučenými rodinami. Těm by měli pomáhat při vyhledávání potřebné péče i při potřebné osvětě ve zdravotnické oblasti. Naopak lékařům by měli zase vysvětlovat kulturní rozdíly, kvůli nimž například romští pacienti nechodí tak často k lékaři nebo nejsou tak důslední při očkování svých potomků.

Redaktoři MF DNES šli před dvěma lety s politiky do ústeckého ghetta:

18. října 2013

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší

Premium

Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské firmy k rekonstrukcím starších domů. Ty po opravě buď rozprodají na jednotlivé byty, nebo pronajímají.

8. října 2024

ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem

Premium

Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské komunity v Berlíně David Roberts vzpomíná, jak už krátce poté, kdy Izrael přikročil k odvetě, se...

8. října 2024

Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané

Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma nebo jako pokrm na školní sportovní dny, pikniky anebo dlouhé cesty vlakem. Rýžové pyramidky či...

8. října 2024

Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky

Premium

Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase zvedne kvůli zavedené valorizaci. Při obměně auta o ni lidé ale přicházejí a musejí kupovat známku...

8. října 2024

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...