Sochu Klause z ledu u nás vystavit nesmíte, rozhodl Úřad vlády

  18:52aktualizováno  19:38
Úřad vlády zakázal vystavit jedno z děl, které mělo být součástí výstavy studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Studentka Markéta Jáchimová pro zahradu Lichtenštejnského paláce připravila bustu prezidenta Václava Klause z ledu, která se na slunci pomalu roztéká. I přes zákaz bustu přinesla.

Studentka Ateliéru sochařství Kurta Gebauera Markéta Jáchimová (na snímku) na vernisáži s bustou prezidenta Václava Klause z ledu (8. 6. 2010) | foto: ČTK

Jáchimová z Ateliéru sochařství Kurta Gebauera své dílo na dnešní vernisáž nakonec přinesla. I přes nesouhlas kurátorky a Úřadu vlády je vystavila na fontáně.

Na to, že Úřad vlády práci studentky z výstavy nazvané Veškeré úřední zvládnutí vyřadil, upozornil server Aktuálně.cz. Sama autorka své dílo vysvětluje jako reakci na názory Václava Klause na globální oteplování.

"Jsem mladá autorka a uspořádám tady happening," argumentovala Jáchimová, když ji pracovnice Úřadu vlády vykazovala ze zahrady. "Vystavte své dílo na Kampě, ale tady nemůžete," tvrdila pracovnice.

Busta nakonec zůstala na zahradní fontáně. "Volat ochranku na ni nebudeme, ale jak to panu premiérovi (Janu Fischerovi) vysvětlím, že mu tady teče pan Klaus," dodala bezradně pracovnice Úřadu vlády.

Busta prezidenta Václava Klause z ledu. (8.6. 2010)

Kurátorka výstavy a externí zaměstnankyně Úřadu vlády Adriana Primusová uvedla, že výstava nemá být prostorem pro karikatury politiků, to se podle ní pro Úřad vlády nehodí.

Chtěli zachovat neutralitu Úřadu vlády

Úřad před zahájením výstavy dostal dokumentaci ke všem dílům a právě manifestace politického názoru byla jedním z kritérií, která o vystavení či nevystavení díla rozhodovala.

"Chceme zachovat neutralitu Úřadu vlády," uvedla kurátorka s tím, že autorka busty věděla dopředu, že své dílo vystavit nesmí. "Vše teď nafukuje," dodala.

Kurt Gebauer neshledává na ledové hlavě nic urážlivého, podle něj by Klause mělo naopak těšit, že se o něj lidé zajímají. "Je celkem legrační, že to dnes ještě pořád někoho zajímá. V demokraciích je normální, že někdo dělá krajinky a někdo jiný reaguje sochami na dění v politice," řekl Gebauer iDNES.cz.

Sochař dále dodává, že "dílo bylo přímo koncipováno do té zahrady, jde totiž o určitý druh hry s živly a prostorem. Na druhou stranu Úřad vlády není žádný zvláštní 'Vatikán', je to součást státu".

"Je to práce na výbornou. Podařila se jí pěkná zkratka názoru jedné osoby a ten názor je celosvětově znám," odpověděl Gebauer na otázku, jak by práci své studentky oznámkoval.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Šéf diplomacie se pokusí v Americe vyjednat i přijetí Zemana u Trumpa

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše,...

Při své cestě do Spojených států bude ministr zahraničí Tomáš Petříček usilovat o pozvání prezidenta Miloše Zemana i...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Najdete na iDNES.cz