Šéf ČSSD před jednáním Ústředního výkonného výboru sociální demokracie.

Šéf ČSSD před jednáním Ústředního výkonného výboru sociální demokracie. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

ČSSD schválila vládu. Sobotka teď zvažuje i ministra pro lidská práva

  • 285
Bohuslav Sobotka obhájil při jednání širšího vedení ČSSD vládu s ANO a lidovci. Ústřední výkonný výbor sociální demokracie ji jednomyslně schválil. Sobotka teď zvažuje, že by ve vládě, kterou chce sestavit s hnutím ANO a s lidovci, byl i ministr bez portfeje pro lidská práva, a slibuje velkorysost při jednání o ministrech.

Širší vedení ČSSD v sobotu koalici s ANO a lidovci schválilo i bez vnitrostranického referenda, které původně Sobotka zvažoval. "Celá Česká republika by musela čekat, až ČSSD uspořádá vnitrostranické referendum. Je to dobrý nástroj, ale nejsem si jist, že je to teď ta správná chvíle," uvedl k tomu Sobotka už při příchodu na sobotní jednání. 

"Už je na čase, aby vznikla vláda, která má mandát z demokratických voleb, neměli bychom dávat žádné záminky, aby se současné provizorium protahovalo," dodal.

Je rád, že ČSSD do koaliční smlouvy prosadila zrušení poplatků ve zdravotnictví, až na poplatek 90 korun na pohotovosti, který zůstane zachován, a také to, že by finanční úřad mohl vyzvat k prokázání původu majetku.

Při jednání zaznělo, že má strana získat ministra zdravotnictví

Jednání o personálním složení vlády budou pokračovat příští týden po návratu předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka z USA. Už v neděli budou také lidovci hlasovat o vyjednané koaliční smlouvě, do níž ještě není zakomponována dohoda o křeslech pro strany a jejich obsazení. ANO schvaluje koaliční smlouvu příští týden.

Sobotka řekl, že na jednání sociální demokracie zazněl požadavek, aby se strana pokusila získat zdravotnictví či dopravu. S Bělobrádkem a šéfem ANO Andrejem Babišem bude chtít mluvit nejen o křeslech, ale i o konkrétních kandidátech koaličních partnerů do vlády.

Sám uvažuje o tom, že by ve vládě byl ministr pro lidská práva. "Je to jedna z možností, uvažuji o tom," řekl iDNES.cz Sobotka. "Sociální demokracie k té druhé fázi vyjednávání, která začne po neděli a bude se týkat rozdělení resortů, bude přistupovat s nadhledem, velkoryse a ne úzkoprse. Pokládal jsem za mnohem důležitější dohodu o programu. Kdo sedí na kterém ministerstvu, je spíše podružná záležitost. Respektuji, že pro koaliční strany je to důležitá věc," řekl šéf ČSSD.

Zatím počítá s tím, že vláda bude mít 17 členů, současný kabinet Jiřího Rusnoka jich má včetně premiéra jen 15. Kromě pozice vicepremiéra pro ekonomika, který může a nemusí být spojen s funkcí ministra financí pro hnutí ANO, by tak ve vládě určitě mělo být ještě další křeslo bez ministerstva.

A právě to představuje možnost, že by ve vládě znovu byl také ministr bez portfeje odpovědný za lidská práva. Naposledy byli ministři pro lidská práva Michael Kocáb a před ním Džamila Stehlíková za Stranu zelených. Kocáb byl ministrem i ve vládě Jana Fischera. V kabinetu Petra Nečase ministr pro lidská práva nebyl.

Sobotka zatím ANO a lidovcům navrhl, aby měla vláda 17 členů rozdělených v poměru 8 pro ČSSD, 7 pro ANO a 2 pro lidovce. Lidovci to hned odmítli, chtějí tři křesla a nelíbí se jim ani Sobotkova nabídka, že by vedli zdravotnictví a kulturu.

Odložili jsme problém financování výdajů, přiznal šéf ČSSD

Sobotka přiznal, že dohoda o budoucí vládě s ANO a lidovci obsahuje jeden závažný problém. "Koalice odložila problém financování veřejných výdajů v příštích letech tak, aby se nezvyšoval deficit veřejných rozpočtů," připustil.

Volby stranu stály 87 milionů

Za volby ČSSD utratila 87 milionů korun, řekl místopředseda strany Martin Starec. Původně strana plánovala, že neutratí více než 90 milionů korun. Příští rok bude hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, s příjmy i výdaji 212 milionů korun. Třetinu této částky, tedy okolo 70 milionů korun, plánuje dát na kampaň na evropské, senátní a komunální volby.

"Jsem velmi rád, že jsme se dohodli, že nebudeme škrtat v platech, ani škrtat v investicích státu a nebudeme zvyšovat DPH. Budeme ale potřebovat finanční prostředky na valorizaci penzí nebo stabilizaci zdravotnictví a tady si budeme muset znovu sednout a říci si, jestli budou úspory stačit, nebo se vrátit k myšlence zavedení sektorové daně," prohlásil kandidát na premiéra.

S ANO a lidovci se ČSSD shodla jen na tom, že strany "zváží zavedení sektorové daně pro regulovaná odvětví", což by mohlo podle koaliční smlouvy přinést čtyři miliardy korun. Speciální druhé pásmo daně pro firmy například z oboru bankovnictví měla ČSSD v programu, ale ANO a KDU-ČSL byly proti, a tak je tato možnost ve smlouvě zmíněna nakonec jen obecně v souvislosti s tím, že by strany rády od roku 2015 snížily DPH na léky, knihy, pleny a dětskou výživu. (více zde)

O prvních dnech nemocenské chtějí jednat se zaměstnavateli

Sociální demokracii se zatím nepodařilo prosadit, aby byla lidem znovu vyplácena nemocenská v prvních třech dnech nemoci. "Vrátíme se k tomu v koalici, až se k tomu při jednání tripartity vyjádří zástupci odborů a zaměstnavatelů," prohlásil kandidát na premiéra Sobotka.

"Samozřejmě v této fázi jednání byla nejviditelnější témata ekonomická. Byl bych rád, kdyby se teď podařilo sestavit vládu, která zlepší obraz země. Důležité bude obnovení fungujícího státu, se kterým se lidé identifikují. Abychom dali občanům důvod, aby se přestali stydět," řekl po jednání ústředního výkonného výboru ČSSD místopředseda strany Lubomír Zaorálek.