Čechy v zahraničí v nouzi nenecháme na holičkách, prohlásil Zaorálek

  10:01aktualizováno  18:32
Česká republika má aktivní místo v mezinárodní koalici v boji s Islámským státem, zdůraznil premiér Bohuslav Sobotka v projevu před českými velvyslanci. Prioritou naší země podle něj je, aby Evropa bylo bezpečné místo. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek zase chce, aby každý Čech, který se ocitne v nouzi v zahraničí, věděl, že ho stát v tom nenechá.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se setkal s českými velvyslanci. (28. srpna 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle ministra zahraničí je důležité, že lidé už více berou ministerstvo, které vede, jako servis a službu občanům.

„Američan, když se ocitne v nouzi, tak ví, že ho v tom stát nenechá. To bych si přál aby to tak bylo i v Česku, aby každý Čech octne v nouzi, tak je za ním stát, který ho v tom nikdy nenechá a který zasahuje rychle, efektivně a nehledí na okolnosti, které mohou být velmi komplikované,“ řekl Zaorálek po bilanční schůzce se Sobotkou k činnosti ministerstva zahraničí.

„Jsem rád, že ministerstvo dokázalo zasáhnout v některých případech, ať to byl pan Jašek v Súdánu a další, a dokázali jsme našim občanům pomoci. Věřím, že to veřejnost zaregistrovala,“ uvedl šéf české diplomacie.

Sobotka si pochvaloval českou pomoc proti teroristům

Ještě před tím si premiér Sobotka pochvaloval, jak Česko pomáhá v boji proti teroristům z takzvaného muslimského státu. „Ukázali jsme se jako odpovědný člen mezinárodního společenství,“ prohlásil. Zmínil dodávky munice a letadel L-159 do Iráku a výcvik iráckých pilotů a policistů. O víkendu také Irák navštívil.

Fotogalerie

Prioritou Evropské unie musí být podle předsedy vlády bezpečnost. „Evropa jako místo bezpečné pro občany,“ to je podle Sobotky prioritou České republiky při diskusi o reformě Evropské unie. Jako tu druhou zmínil zvyšování životní úrovně a snižování rozdílů mezi starými a novými členskými zeměmi.

Kdo ovšem čekal, že končící premiér Sobotka více rozvine svou myšlenku, jak má vypadat reforma Evropy, aby byla pro občany jednotlivých zemí více bezpečná, musel být zklamán. Premiér zůstal na úrovni obecných frází. Silnější obranný pilíř EU nemá být podle něj konkurencí pro NATO.

Přicházejí o území, ale neztrácejí možnost útočit v Evropě

„Za budoucnost musíme převzít více vlastní odpovědnosti,“ byl jen o málo konkrétnější ministr Zaorálek. „Co se ukazuje, že i když někdo přijde o území, ještě nepřichází o možnost dělat operace v Evropě,“ řekl v narážce na teroristický útok islamistických radikálů v centru Barcelony.

Sobotka mluvil i o tom, že pro Českou republiku je důležitá také zahraniční rozvojová pomoc. „Patříme k zemím, jimž nejsou lhostejné poměry v uprchlických táborech,“ uvedl. Ať už jde o tábory v Turecku či Jordánsku.

„Naše země, která patří spolu s dalšími zeměmi Visegrádu k ostrým kritikům evropských kvót rozdělujících migranty do Evropy, patří k největším finančním přispěvatelům pro libyjskou pobřežní stráž, která má zachytávat co největší množství migrantů z Afriky do Evropy,“ dodal.

Evropa se nebezpečně štěpí, varoval Zaorálek

Podle ministra Zaorálka se Evropa nebezpečně štěpí mezi východ a západ, ale také mezi jih a sever. Označil EU za technokraticko-byrokratický projekt, který není postavený na hledání kompromisů. „My se je musíme naučit dělat. Odstředivé síly jsou poměrně silné, proto myslím, že má cenu angažovat se v budování důvěry a hledání kompromisů,“ řekl Zaorálek.

K zasypávání příkopů mezi jihem a severem i východem a západem Evropy by podle něj mohla přispět i česká střízlivost, prohlásil šéf diplomacie. V našem zájmu je podle něj jednotná Evropa, to podle něj platila v době Jiřího z Poděbrad, Jana Amose Komenského, Tomáše Garrigue Masaryka i dnes. „Sousedské vztahy jsou první prioritou České republiky,“ řekl v projevu před velvyslanci.

Máme být co nejblíže jádru Evropské unie, tvrdí Sobotka

Premiér Sobotka po schůzce se Zaorálkem, kde se věnovali jeho působení v čele ministerstva zahraničí řekl, že ambicí Česka je co nejtěsnější spolupráce s Evropskou unií. „Chceme být co nejblíže jádru Evropské unie,“ řekl Sobotka.

Země, které neplatí eurem, by mohly mít podle Česka pozorovatelský status při jednání ministrů financí eurozóny. Mezi zeměmi, které euro mají a které ne, by podle něj neměly vznikat příkopy.

Podle Sobotky je zřejmé, že eurozóna bude v pohybu. „Francie či Německo budou usilovat o větší integraci, posílenou spolupráci eurozóny v celé řadě oblastí,“ uvedl. Česko podle něj nesmí dopustit, aby v eurozóně vznikala rozhodnutí, která na naši zemi budou mít dopad, zatímco je země nebude mít možnost ovlivnit.

Kriticky hodnotí výkony české diplomacie v posledních letech předseda opoziční pravicové ODS Petr Fiala. „Prestiž České republiky v Evropské unii za poslední roky klesla. Česká vláda neprosadila nic, co chtěla, byla přehlasována v otázce kvót. Česká zahraniční politika je nečitelná, ustupujeme od dlouhodobých hodnot, ale novou vizi jejího směrování nikdo nepředstavil. Jestliže nemá Lubomír Zaorálek vizi na ministerstvu zahraničí, jak ji může mít jako volební lídr pro celou zemi?“ uvedl Fiala.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Žena začala kolabovat v tunelu Blanka. Řidič taxíku jí zachránil život

Řidič Uberu Jan Hajn zachránil život své pasažérce. V kritickém stavu ji dovezl...

Dramatickou situaci za volantem musel řešit na konci června řidič Uberu Jan Hajn. Při cestě tunelem Blanka s tříčlennou...

Šéf Svazu průmyslu se pyšní diplomem z „Oxfordu“. Nedorozumění, hájí se

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák čelí dalším problémům. Po osočení protestujících studentů při stávce...

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz