Sobotka: Uprchlíci nejsou armáda, na uzavření hranic jsme připraveni

  10:45aktualizováno  13:10
Jsme uprostřed největší migrační vlny od druhé světové války a žádná země to nemůže řešit sama, izolovaně, řekl ve čtvrtek premiér Bohuslav Sobotka poslancům. „Na eventuální uzavření hranice jsme připraveni,“ prohlásil s tím, že vláda ale preferuje celoevropské řešení. Jako záložní variantu zmínil zabránit přívalu migrantů na severní hranici Řecka.

„Uprchlíci nejsou organizovaná armáda,“ zdůraznil předseda vlády. Informaci vlády o migrační krizi si vynutila opozice spolu s vládními lidovci za pomoci poslance za ČSSD Stanislava Humla a poslankyně ANO Jany Lorencové. „Migrační krize je invaze,“ protestoval v rozpravě proti hodnocení předsedy vlády šéf poslanců opozičního Úsvitu Marek Černoch.

Sobotka také řekl, že nelze směšovat ty, kteří utíkají před válkou v Sýrii a Iráku, s ekonomickými uprchlíky. „Musíme pomáhat těm, kteří to opravdu potřebují, ale ne za cenu vlastního ohrožení,“ zdůraznil premiér. Zopakoval, že je nutné zabezpečit vnější schengenskou hranici Evropské unie. Řešením podle něj není přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivými evropskými zeměmi.

Azyl jsme loni dali 71 lidem, v detenčních zařízeních je jich 98

V roce 2015 dala Česká republika azyl 71 lidem, dalších 385 lidí dostalo doplňkovou ochranu. V průběhu roku bylo při tranzitu zadrženo 3 315 nelegálních migrantů. V detenčních zařízeních bylo letos 19. ledna 98 lidí. „Nejvíce z Iráku, Afghánistánu, Ukrajiny,“ vyjmenoval premiér.

V rámci relokací uprchlíků čeká podle něj Česko to, že přijme 2 691 migrantů, z toho 1 591 „nuceně“, když byla ČR přehlasována spolu se Slovenskem, Maďarskem, Rumunskem a Finskem ostatními zeměmi Evropské unie.

„Kdo žádá o azyl, musí dodržovat zákony a pravidla,“ řekl předseda vlády. Za klíčovou označil roli Turecka, kterému Evropská unie slíbila tři miliardy eur, pokud pomůže migrační vlnu výrazně změkčit.

„Jestli věříte tomu, co tady říkáte o Turecku, tak je to tragédie,“ komentoval tuto část premiérova vystoupení komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. „To nebyla zpráva vlády o řešení migrační krize. To byla zpráva o tom, jak řešíme následky. A v projevu jsem úplně postrádal slova o příčinách,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Slyšeli jsme data, ale ne aktuální názory vlády, divil se Fiala

Bývalý předseda TOP 09, exministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozpravě před poslanci uvedl, že mu v Sobotkově vystoupení chybělo, jak se bude ČR chovat vůči těm migrantům, kteří v naší zemi zůstanou. „Jak je budeme vychovávat a učit česky,“ podotkl Schwarzenberg.

„Byla to celá řada dat, fakt, informací, ale chybělo mi, jak bude vláda postupovat v aktuální situaci. Neslyšeli jsme názory vlády na věci, které se teď budou projednávat v Evropské unii,“ vytkl vládě šéf ODS Petr Fiala.

Debatu kvůli pauze na oběd poslanci nedokončili. Přerušili ji do příštího týdne do úterý odpoledne, kdy budou v diskusi o migranční krizi pokračovat.

„V Evropě nemohou zůstat ti, kteří nebudou dodržovat naše zákony a kteří nepřijmou naše zvyklosti,“ řekla ještě před Sobotkovým vystoupením na tiskové konferenci TOP 09 místopředsedkyně strany Helena Langšádlová. „Přístup k ženám, k rodině, k menšinám,“ vysvětlovala iDNES.cz, co má přesně na mysli tím, že migranti musí dodržovat české zvyklosti . „Stavěči plotů na našich hranicích si neuvědomují, jakou by to znamenalo ekonomickou katastrofu,“ prohlásil lídr TOP 09 Miroslav Kalousek.

Bude se Evropa bránit až na severní hranici Řecka?

Premiér Sobotka také ve čtvrtek před poslanci zopakoval plán „B“ pro zvládání migrační krize, o němž mluvil už v úterý před novináři, když prozradil, že by mohl vzniknout „záložní hraniční systém“ na linii Bulharsko a Makedonie, pokud by dál nefungoval schengenský systém v Řecku a dohodu s EU o zachytávání migrantů nedodrželo Turecko (více zde).

Zeman: Současný návrh stráže je spíš karikaturou

Evropská pohraniční stráž v současně navrhované podobě je podle prezidenta Miloše Zemana jen karikaturou pohraniční stráže. Hlava státu to řekla serveru Parlamentní listy. Podle Zemana by bylo lepší, kdyby hranice Evropské unie proti možnému přílivu migrantů chránila Severoatlantická aliance. Předpokládá také, že české hranice brzy bude muset hlídat armáda.

Návrh Evropské komise ke zpřísnění ochrany hranic, který zahrnuje i zapojení minimálně 1 500 členů nově zřízené pohraniční stráže, podporuje česká vláda. Zeman si ale představuje jiné řešení. „Jsem pro to, aby podobně jako v Afghánistánu i v jiných zemích existovalo společné velitelství NATO, které by chránilo hranice EU,“ uvedl.

Proti současně navrhované podobě hovoří podle něj velikost stráže. „To, co se navrhuje dnes, tedy stráž v síle 1 500 mužů, je karikatura pohraniční stráže, která by měla smysl pouze tehdy, kdybychom dospěli k názoru, že armády evropských členských zemí NATO mají pouze 1 500 mužů,“ řekl Zeman.

Prezident se v rozhovoru také vyslovil pro rázné omezení počtu migrantů přicházejících do ČR. „Já bych nedramatizoval přijetí tří syrských rodin s nemocnými dětmi. Nedramatizoval bych ani přijetí několika desítek iráckých křesťanů, kteří jsou pronásledováni tamními muslimy. Ale říkám jasně: A dost. Toto je všechno,“ uvedl.

Zeman také očekává, že se do ochrany českých hranic brzy bude muset zapojit armáda. „A to v okamžiku, kdy se povodňová vlna začne z Rakouska přelévat k nám.“ Odmítá ale konání „referenda o migrantech“. „Migranti by měli být vraceni z našich hranic bez jakéhokoliv referenda, protože podle dublinských dohod migrant má požádat o azyl v první bezpečné zemi, a to Česká republika není,“ prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK

„Dohoda musí být dodržována z obou stran,“ zdůraznil ve čtvrtek ve Sněmovně premiér, že není jisté, že Turecko miliardy eur dostane. Teprve, když nezafunguje dohoda s Tureckem, ani evropská obrana na severní hranici Řecka na hranicích Makedonie a Bulharska, začnou podle Sobotky své hranice zavírat jednotlivé země EU a je na to připravena i Česká republika.

„Nemáme více než dva měsíce, abychom to dostali pod kontrolu,“ řekl už také předseda Evropské rady, Polák Donald Tusk.

TOP 09 je pro mimořádný summit Evropské unie

Podle opoziční TOP 09 je třeba urychleně svolat mimořádný summit Evropské unie. „Udržení schengenského prostoru musí být naše jasná priorita,“ řekl první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Evropa musí udělat vše pro ochranu vnějších hranic Evropské unie, aby jejím občanům zůstala možnost v rámci schengenského prostoru volně cestovat, bez omezení pracovat v různých evropských zemích. Strana podporuje urychlené vytvoření pohraniční a pobřežní stráže Evropské unie.

Podle opozičního Úsvitu nedělá česká vláda dost, aby ochránila české občany. „Žádáme vládu České republiky o stálou ochranu ČR před přílivem migrantů, terorismem a dalšími bezpečnostními riziky po vzoru jiných států,“ píše se v petici, pod níž strana začala sbírat podpisy.

Ačkoli přímo do České republiky prakticky migranti nemíří, situace se vyhrotila v sousedním Německu, kam naopak většina migrantů směřuje. A to kvůli sexuálnímu obtěžování tamních žen ze strany běženců a poté, co o tom tamní média zpočátku mlčela. Sexuální napadání evidují nejen v Kolíně nad Rýnem, ale i dalších velkých městech v Německu a dalších evropských městech.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Další z rubriky

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Bojovníci za práva zvířat procházejí Prahou. Připojili se ke globální akci

Praha. Ilustrační foto

Praha se v sobotu v poledne poprvé připojila k Londýnu, New Yorku a desítkám dalších měst po celém světě, v nichž...

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz