Sobotka nechce napodobit pád ODS. Sází na referenda a hlasy celé ČSSD

  11:30aktualizováno  16:09
Propad ODS v loňských volbách byl varováním i pro sociální demokraty, ačkoli volby těsně vyhráli a sestavili vládu. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nechce, aby jeho strana následovala osud ODS. Do Prahy svolal v sobotu debatu na téma reforma ČSSD. Do rozhodování chce vtáhnout celou členskou základnu a využít institut referend.

Sociální demokraté se v sobotu sešli v pražském hotelu Olšanka k diskusi o reformě strany. Podle předsedy Bohuslava Sobotky je třeba ji změnit, aby byla přitažlivější pro mladší a vzdělané voliče. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

"Jsem přesvědčen, že otevřená diskuse ve straně a přeneseně v celé společnosti vzroste, když umožníme rozhodovat o podobě kandidátek všem členům ČSSD," přesvědčen Sobotka.

Ještě do poloviny roku vypíše strana referendum, v němž se zeptá všech členů sociální demokracie, kdo má ovlivnit kandidátku - zda jen členové užšího vedení v krajích, nebo všichni členové. Podobných otázek by mělo být více. Výsledek referenda by ještě musel potvrdit sjezd, který má právo změnit stanovy. Ten má strana naplánovaný až na příští rok.

Namísto regionálních bossů by o pořadí na kandidátkách tedy rozhodovalo asi 23 tisíc členů ČSSD. To považuje za klíčové i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. "Jde o to, aby nerozhodovalo jen několik vlivných členů," říká.

Zaorálek: Musíme ukázat, že naše témata jsou silná i po volbách

Důvodem plánovaných změn je to, že ČSSD sice loni vyhrála parlamentní volby, ale s podstatně slabším výsledkem, než sama čekala. Podpořilo ji 20,45 procenta voličů, jen zhruba o dvě procenta více než hnutí ANO Andreje Babiše.

"Musíme ukázat, že naše silná témata před volbami jsou silná témata i po volbách," řekl ministr zahraničí a místopředseda strany Lubomír Zaorálek. Sobotka mezi tématy, která bude strana řešit při úpravách programu, zmínil rovné příležitosti pro muže a ženy, či to, jak skloubit hospodářskou politiku a ochranu životního prostředí.

"Chceme úspěšněji oslovovat mladé lidi a střední vrstvy. Hledáme cesty, jak sociální demokracii více otevřít veřejnosti," říká Sobotka. Straně před volbami nevyšla sázka na čistě levicovou vládu, na jednobarevný kabinet ČSSD tolerovaný komunisty. Lidé sice ve volbách hlasovali tak, že poslali pravicové, dosud vládní strany ODS a TOP 09 do opozice, ale dali velkou podporu novým uskupením - jako je Babišovo ANO a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

"Velkou výzvou je třeba schopnost nových hnutí oslovovat nezávislé osobnosti a integrovat je. To je věc, která se standardním politickým stranám vůbec nedaří. My máme sice vybudovanou strukturu, ale ta není schopna integrovat zajímavé osobnosti, které do té doby nedělaly politiku a sociální demokracie je tolik nepřitahuje," řekl tento týden v rozhovoru pro MF DNES Sobotka.

Otevřít se nezávislým osobnostem chtějí i občanští demokraté

O otevření kandidátek nezávislým osobnostem mluvil v pátek při setkání se starosty také předseda ODS Petr Fiala. (více zde) I občanští demokraté, kteří loni zaznamenali velký pád a ve Sněmovně teď mají jen 15 poslanců, se pokoušejí změnit v tom smyslu, aby se otevřeli nestraníkům.

Sám Fiala, než se stal předsedou ODS, vedl jihomoravskou kandidátku jako nestraník. A na kandidátku pro eurovolby umístila ODS na třetí místo Evu Zamrazilovou, která byla ještě nedávno členkou bankovní rady ČNB.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Přesun Koněvovy sochy smlouvu s Ruskem neporuší, tvrdí ministr Petříček

K soše Koněva na pražském náměstí Interbrigadistů se v pondělí v podvečer...

Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí svým závazkům ze...

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Poslanci chtějí osekat daňový balíček a zabránit zdražení vytápění plynem

Šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá, která byla jednat na ministerstvu...

Zabránit zdražení vytápění stovek tisíc domácností se snaží poslanci. Rozpočtový výbor schválil návrh komunistky...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR CATIA SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz