Premiér přitvrzuje kritiku ministra dopravy Prachaře za hnutí ANO

  12:46aktualizováno  12:46
Pozice ministra dopravy za hnutí ANO Antonína Prachaře slábne. Kriticky o něm mluví i jindy opatrný premiér Bohuslav Sobotka. V rozhovoru pro Týden dokonce řekl, že se dozvěděl, že by se ANO ministerstva dopravy chtělo zbavit. Šéf ANO Andrej Babiš opáčil, ať se radši zajímá o resort zdravotnictví, který řídí sociální demokrat Svatopluk Němeček.

Ministr dopravy za hnutí ANO Antonín Prachař | foto: Tomáš Frait, MF DNES

„Nás všechny mrzí a určitě i partnery z ANO a z KDU, že se zatím nepodařilo personálně stabilizovat Ředitelství silnic a dálnic. Vyvíjíme všichni, včetně pana Babiše a Bělobrádka, tlak na pana ministra, aby dořešil otázku řádného vedení ŘSD, aby to nebrzdilo další rozvoj dopravní infrastruktury,“ uvedl v pondělí pro iDNES.cz předseda vlády.

„Co je trošku problém, jsou kontroverzní vyjádření pana ministra z posledních týdnů, kdy zpochybnil vedení trasy D3 kolem Českých Budějovic, dálnici na Vídeň, nebo obchvat kolem města Znojma. Ty výroky jsou v rozporu s tím, jak postupuje ŘSD, jaký rozpočet má fond dopravy, jaká jsou územní rozhodnutí a stanoviska jednotlivých měst a krajů. Čili tady by měl pan ministr více přemýšlet, než něco řekne. Představitel vlády musí vystupovat seriózně,“ prohlásil premiér.

Prachař si proti sobě popudil například starosty z jižní Moravy, když jim předložil jinou verzi obchvatu Znojma, dál od města a delší asi o tři kilometry. „Současnou situaci přisuzuji hlavně hysterii kolem voleb, kdy se najednou všichni snaží řešit dlouhodobě odkládané problémy,“ komentoval to pak Prachař (více zde).

Politici TOP 09 a ODS dokonce chtěli ve Sněmovně probírat počínání Prachaře v mimořádném bodu a když ho neprosadili, mluvili o mimořádné schůzi Sněmovny, kterou se pokusí vyvolat.

V rozhovoru pro aktuální vydání Týdne dokonce Sobotka řekl, že Prachař má hodně skvělých nápadů, ale reálných výsledků má málo. Redakce iDNES.cz se proto premiéra zeptala, nakolik je pozice ministra dopravy ve vládě silná. „Je pevná tak, jak je pevné jeho postavení v hnutí ANO a jak bude hnutí ANO spokojeno s tím, jak vykonává funkci ministra dopravy,“ opáčil Sobotka.

Babiš: Premiér by se měl radši zabývat resortem zdravotnictví

Premiér zdůraznil, že respektuje právo koaličních stran navrhovat ministry i jejich odvolání a že za ním zatím ani šéf hnutí ANO Andrej Babiš ani předseda lidovců Pavel Bělobrádek s takovou žádostí nepřišel.

„Určitě se dopravy zbavit nechceme. Neměl by naslouchat kuloárům. Pan premiér by se měl radši zabývat resortem zdravotnictví. Tam jsou největší možné úspory, a je nejmenší transparentnost,“ reagoval na ostrá vyjádření Sobotky ministr financí a předseda ANO Babiš.

O Prachařovi, který kandiduje v senátních volbách za ANO na Přerovsku, se přitom poměrně kriticky minulý týden v rozhovoru pro MF DNES vyjádřil i předseda ANO. „Jemu se nepovedlo dodat dobrý management do ŘSD ani do ČD Cargo. Asi ani do Českých drah, na to jsou ale různé názory,“ uvedl v rozhovoru Babiš. Na přímou otázku MF DNES, zda Prachaře vymění, odvětil: „Myslím, že velice intenzivně pracuje. Doufám, že to zvládne.“ (více o Babišově rozhovoru zde)

Sobotka v pondělí, čtyři dny před volbami začal mluvit o tom, co po nich bude prioritou vlády, aby se zrychlila výstavba dopravní infrastruktury. Mluvil o zákonu o liniových stavbách, sjednocení stavebního a územního řízení s procesem EIA do jednoho řízení, či o tom, že prioritou jeho vlády bude výstavba přímého železničního spojení centra Prahy s letiště Václava Havla v Ruzyni (více o tom najdete zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V těhotenství lze očkovat, lékaři doporučují proti černému kašli a chřipce

Ilustrační snímek

Navzdory mýtům, že v těhotenství se nedá očkovat, opak je pravdou. Vakcinace nastávající matky proti černému kašli může...

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Najdete na iDNES.cz