Sobotka: Pokud mi Zeman odmítne ministra, osiřelý resort povedu sám

  13:26aktualizováno  17:16
Bohuslav Sobotka má plán, jak při sestavování vlády čelit Zemanovi. Pokud mu prezident odmítne některého kandidáta na ministra, resort by dočasně vedl on sám. Kandidát na premiéra to řekl v České televizi. Předseda ČSSD také již chystá personální změny ve vedení Úřadu vlády.

Sobotka se v diskusním pořadu otázky Václava Moravce nechal slyšet, že jeho záskok za odmítnutého ministra je možný. Odmítnutí jmenování kandidáta není důvod, aby nebyla jmenována celá vláda, uvedl pravděpodobný budoucí premiér.

V případě odmítnutí některého kandidáta by Sobotka navrhoval jiného nominanta jen v případě, pokud by k tomu Zemana vedly závažné zákonné nebo ústavní důvody. Prezident nemůže podle Sobotky odmítnout jmenovat kandidáta na ministra například jen kvůli názorovým rozdílům.

"Pevně věřím, že k takovým komplikacím nedojde," zdůraznil ale Sobotka, který v případě sporů už dříve zmiňoval možnost kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu.

Hovoří se o tom, že by Zeman mohl mít i kvůli osobním neshodám problém jmenovat například Lubomíra Zaorálka (zahraničí) a Jiřího Dienstbiera (ministr bez portfeje). Sám se také nechal slyšet, že do funkce ministra obrany by nejmenoval Martina Stropnického, kterého navrhuje hnutí ANO.

Sobotka chystá změny na Úřadu vlády

Pravděpodobný budoucí premiér již chystá personální změny ve vedení Úřadu vlády. Na jeho ředitele má dva kandidáty. Jména říct nechtěl, s dosavadním šéfem úřadu Radkem Augustinem (SPOZ) nepočítá.

Sobotka udeřil na Haška

Sobotka trvá na tom, že by se hejtmani, primátoři či jejich náměstkové zvolení do Sněmovny měli jedné ze svých funkcí vzdát. Dva měsíce po volbách se funkce hejtmana hodlá vzdát pouze Milan Chovanec, který by se měl v nové vládě stát ministrem vnitra. Ostatní čtyři hejtmani z ČSSD rozhodný krok zatím neučinili.

Sobotka svoji kritiku cílí především na jihomoravského hejtmana Michala Haška, který ho chtěl krátce po volbách sesadit z předsednické funkce."Michal Hašek měl jednu z nejhorších docházek a účastí na hlasování jak poslaneckého klubu, tak i celé Poslanecké sněmovny. Voliči i novináři na to oprávněně kriticky poukazovali," uvedl Sobotka na adresu svého stranického rivala.

Hašek se proti Sobotkově kritice ohradil. "Dělat takové zbrklé soudy a odsudky hejtmanů-poslanců, jako dnes předvedl předseda ČSSD, přisuzuji jeho únavě z maratónu náročných povolebních vyjednávaní. Jinak by se jistě zmínil o tom, že na rozhodnutí jsou ještě čtyři měsíce a že se usnesení ÚVV týká i primátorů a starostů," uvedl Hašek na svém facebookovém profilu.

Chce i nového státního tajemníka pro evropské záležitosti, kterým se má stát někdejší Sobotkův náměstek na ministerstvu financí Tomáš Prouza. Nyní je evropským tajemníkem Vojtěch Belling.

"Mám v tuto chvíli dva vážné kandidáty pro tuto pozici," uvedl Sobotka ve věci vedoucího úřadu vlády. Ani jeden z nich podle něho nemá bezpečnostní prověrku. Sobotka ale soudí, že by s jejím získáním neměl být ani u jednoho problém.

Sobotka taky potvrdil, že kandidátem na ministra práce a sociálních věcí je nynější radní Vysočiny Petr Krčál. V sociálních záležitostech má zkušenosti a podle Sobotky by to mohl být dobrý krizový manažer. Ministerstvo se nyní potýká s výpadky systému výplaty sociálních dávek.

Mezi kandidáty na ministry práce byl taky expremiér a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla a stínový ministr Roman Sklenák. Sklenák chtěl zůstat šéfem sociálně demokratických poslanců. Se Špidlou by mohl mít údajně problém prezident Miloš Zeman; Špidla ho nepodpořil do funkce hlavy státu.

Sobotka uvedl, že Špidla nebyl na seznamu kandidátů na ministerské funkce, který v pátek odvedl Zemanovi do Lán. Špidla bude vést Sobotkovi poradce, pokud se šéf ČSSD stane předsedou vlády. Sobotka řekl, že chce mít poradce pro všechny resorty. Premiér totiž podle něho nemá kapacitu na to, aby prostudoval všechny materiály pro vládu. "Nebude to znamenat, že budeme navyšovat rozpočet Úřadu vlády," zdůraznil Sobotka.

Pro to, že Zeman ještě nejmenoval předsedu vlády, neexistuje podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska žádný zveřejnitelný důvod. Tím podle Kalouska je, "že se mu nechce". Zeman se snaží "velmi intervenovat" a dělat vše proto, aby mohl personální složení vlády co nejvíce ovlivnit, řekl Kalousek v Partii televize Prima.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Najdete na iDNES.cz