Sobotka pojede osobně řešit, aby skončil obviněný hejtman Rozbořil

  11:23aktualizováno  19:39
Premiér Bohuslav Sobotka bude v pátek v Olomouci řešit, aby ve všech veřejných funkcích i v ČSSD skončil obviněný olomoucký hejtman Jiří Rozbořil. Pojede tam hned po summitu Evropské unie v Bruselu. Rozbořil totiž ve čtvrtek odmítl rychle rezignovat, jako ho vyzval Sobotka. V pátek bude kauzu řešit olomoucká krajská ČSSD.

„Vyšetřování Jiřího Rozbořila je plně v kompetenci Policie České republiky. Sociální demokracie nemá ke kauze žádné podrobnější informace. Žijeme v právním státě, platí presumpce neviny a o případném provinění Jiřího Rozbořila musí rozhodnout policie, státní zastupitelství a eventuálně soud,“ napsal premiér Sobotka ve čtvrtek dopoledne v písemném prohlášení.

Korupční kauza VIDKUN

„Očekávám, v souladu s politickou kulturou, kterou prosazuje ČSSD, jeho rychlou rezignaci na veřejné a stranické funkce,“ uvedl po obvinění Rozbořila Sobotka. „Jeho vyjádření rozumím. Já bych rád celou věc projednal v krajském výkonném výboru,“ reagoval na tiskové konferenci v Olomouci Rozbořil. Krajský výbor se sejde v pátek. Sobotku vyzval obviněný hejtman k osobnímu setkání, kde by mu rád kauzu vysvětlil ze svého pohledu (více o tiskové konferenci Rozbořila najdete zde).

Sobotka na setkání kývl, ale názor na nutnost jeho odchodu změnit nehodlá. „Nemůžu to změnit můj pohled. My takto postupujeme i v jiných kauzách,“ uvedl předseda vlády v Bruselu, kam zamířil na summit Evropské unie. „Situaci kolem obvinění hejtmana Rozbořila budu řešit zítra po návratu z Bruselu. V Olomouci se sejdu s hejtmanem i s vedením krajské organizace ČSSD,“ napsal premiér v průběhu bruselského summitu špiček Evropské unie na svém Twitteru.

15.října 2015 v 19:00, příspěvek archivován: 15.října 2015 v 19:12

Situaci kolem obvinění hejtmana Rozbořila budu řešit zítra po návratu z Bruselu.V Olomouci se sejdu s hejtmanem i s vedením krajské org.ČSSD

Od šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Bílka bude chtít premiér Sobotka vysvětlení k olomoucké korupční kauze. Inspekce ji totiž už dříve vyšetřovala.

Babiš: Proč to šetří protimafiánský útvar?

Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO trvá na tom, že se olomouckou korupční kauzou má zabývat bezpečnostní rada státu. Chce vysvětlení, co se v Olomouci vlastně dělo.

„Byl jsem překvapen, jak vysoce postavení lidé od policie byli vyšetřováni. To není dobrá zpráva,“ řekl. Babiše také zajímá, proč případ neřeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Jaký je úkol GIBS? Proč to řeší protimafiánský útvar a ne GIBS? Je to nezvyklá situace,“ míní vicepremiér. Předpokládá, že se bližší informace dozví v pondělí na zasedání vlády.

Detektivové tvrdí, že Rozbořil nabídl úplatek vlivnému policistovi za to, že zařídí odložení vyšetřování údajného dotačního podvodu. „Vyšetřovatel Útvaru odhalování organizovaného zločinu obvinil čtyři zadržené osoby. Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták (více o obvinění čtěte zde).

„Má vyjádření ke kauze Vidkun se nemění. Policie musí ve vyšetřování důsledně pokračovat bez ohledu na to, koho se týká. Pokud je obviněný aktivní politik, měl by funkci opustit. V tomto případě platí padni komu padni. V případě, že se politik očistí, může se samozřejmě do politiky vrátit. Chci však zatím požádat o obezřetnost, protože dokud není kdokoli odsouzený, platí presumpce neviny,“ sdělil iDNES.cz Chovanec.

Pro odchodu Rozbořila ze stranických i veřejných funkcí, když se potvrdí jeho obvinění, se vyjádřil také předseda Sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček.

„Oznámené policejní obvinění hejtmana Jiřího Rozbořila je pro mne i ostatní kolegy z Asociace krajů ČR šok. Neměli jsme dosud možnost osobně slyšet stanovisko Jiřího Rozbořila k celé věci. Žijeme v právním státě, ctíme presumpci neviny. Jsme si jisti, že Jiří Rozbořil zvažuje politickou a mediální zátěž Olomouckého kraje i Asociace krajů ČR nynější trestní kauzou. Musí dostat prostor se hájit a možnost vyvrátit vznesené obvinění. Pokud prokáže svoji nevinu, věříme, že dostane šanci k rehabilitaci svého jména i místa v politice,“ uvedl v reakci hejtmanů, kterou zveřejnil na Facebooku, šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

V kraji nebyl žádný exces, vše funguje, tvrdil Rozbořil

Rozbořil byl hejtmanem Olomouckého kraje zvolen v listopadu 2012, ve funkci vystřídal Martina Tesaříka, který se stal senátorem. Letos v září Rozbořil oznámil, že hodlá obhájit své místo i v nadcházejících krajských volbách.

„V kraji nebyl za tu dobu žádný exces, vše funguje, spousta věcí je však potřeba ještě dodělat. Čtyři roky je na to krátká doba,“ řekl ke své kandidatuře. Nyní se to jeví tak, že slova o tom, že nebyl žádný exces, byla hodně nadsazená. A ČSSD bude muset místo Rozbořila, který je ve straně od roku 1995, hledat do čela krajské kandidátky někoho jiného.

Rozbořil zatím také stojí v čele správního orgánu Regionálního operačního programu Střední Morava, přes který proudí do Olomouckého kraje miliardové dotace. V letech 2007 až 2011 byl členem představenstva Dopravního podniku města Olomouce. Od března 2011 je rovněž členem představenstva Technických služeb města. I tyto funkce musí podle premiéra opustit.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

Výrobce Perunu jde do boje. Vojskové zkoušky byly nestandardní, zlobí se

vozidlo Perun 4x4

Výrobce pancéřovaných vozidel SVOS Přelouč se ostře ohradil proti konstatování ministerstva obrany, že nové bojové...

Zeman nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády, řekl šéf Pirátů Bartoš

Šéf Pirátů Ivan Bartoš a mluvčí strany Karolína Sadílková po jednání u...

Prezident Miloš Zeman podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády či předčasným...

Najdete na iDNES.cz