Sobotka nechce nikoho z Rusnokovy vlády. Stojí naopak o Zaorálka

  15:30aktualizováno  15:30
Bohuslav Sobotka nepočítá s tím, že by se v nové vládě, kterou sestavují ČSSD, ANO a KDU-ČSL, mohl objevit kdokoli ze členů dosavadní vlády Jiřího Rusnoka. Fakticky tak škrtl možnost, že by se v pozici ministra obrany mohl udržet Vlastimil Picek, nebo na životním prostředí lidovec Tomáš Podivínský.

Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek přicházejí do Poslanecké sněmovny na setkání nově zvolených poslanců ČSSD. (29. října 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Vláda by měla být novým začátkem pro Českou republiku. Nemyslím si, že by některý ze současných členů Rusnokovy vlády měl v nové vládě sedět, i když řada z nich nepochybně neodvádí špatnou práci," řekl Sobotka.

Zejména o Pickovi se začalo spekulovat, že by mohl ve vládě vydržet, protože kandidát ČSSD na ministra obrany Jan Hamáček dal přednost křeslu šéfa Poslanecké sněmovny, do nějž byl ve středu zvolen. Podivínský je zase v Rusnokově vládě za KDU-ČSL, s níž Sobotka stejně jako s ANO o vládě jedná.

Sobotka zdůraznil, že on sestavuje vládu s politickým mandátem odvozeným od výsledku voleb, zatímco Rusnokova vláda je jen překlenovací a dočasná. "Ze strany pana prezidenta jsem nezaznamenal žádné snahy zasahovat do personálního složení vlády," odmítl Sobotka, že by mu do složení vlády mohl mluvit prezident Miloš Zeman.

K Zemanovi má blízko Marie Benešová, současná ministryně spravedlnosti. Stínovým ministrem spravedlnosti však je senátor Jiří Dienstbier, který má zase blízko k Sobotkovi, ale zase ho nemá rád Zeman. Dienstbier proti němu kandidoval v lednové prezidentské volbě. "Já bych byl rád, kdyby tam přišli noví lidé, kteří nejsou spojeni se současnou vládou a je poznamenána neúspěchem SPOZ. Vliv SPOZ při jejím formování je vidět," řekl Sobotka.

Zaorálka chce mít v týmu. Na Zemanovi nechá, zda Babiše jmenuje

Předseda ČSSD ve středu potvrdil, že by rád do nové vlády dostal dosavadního místopředsedu Sněmovny a stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ten už do vedení dolní komory parlamentu nekandidoval. "S Lubomírem Zaorálkem bych rád do vládního týmu počítal," řekl Sobotka. Hnutí ANO může na post ministra zahraničí nabídnout herce a diplomata Martina Stropnického.

Pokud jde o šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, Sobotka je připraven ho do vlády navrhnout, i když nebude mít vyřešeno lustrační osvědčení. "Pokud se dohodneme, že hnutí ANO nominuje pana Babiše do vlády, tak já pana Babiše navrhnu panu prezidentovi ke jmenování, to vyplývá z připravované koaliční smlouvy, že bych to měl učinit," řekl ve středu kandidát na premiéra.

"Pak bude záležet na panu prezidentovi, zda ho jmenuje, či nikoliv. Bude záležet na tom, k jakému výkladu lustračního zákona se přikloní. Zatím informace, které já mám k dispozici, jsou takové, že se pan prezident přiklání ke striktnějšímu výkladu lustračního zákona a že tento striktnější výklad mu neumožní, aby pana Babiše do vlády jmenoval. Ale tady jenom cituji postoj pana prezidenta," prohlásil Sobotka.

Babiš nemůže čisté lustrační osvědčení dodat, protože podle slovenského Ústavu paměti národa spolupracoval s komunistickou tajnou policií StB. Babiš to popírá a soudí se kvůli tomu. Jenže soud bude pokračovat až v lednu a Sobotka chce navrhnout prezidentovi kompletní složení vlády ještě do konce roku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Kauza Perun míří do právní bitvy. Česká armáda vozidla nedostane

vozidlo Perun 4x4

Výrobce bojového vozidla Perun pro speciální síly trvá na tom, že vozidlo plní podmínky české armády. Ministerstvo...

Letadlo přistálo v Ruzyni s nefunkčním motorem, cestující jsou v pořádku

Letoun Boeing 737-800

Krátce po 11. hodině v Praze na Letišti Václava Havla přistál let společnosti Smartwings, kterému během letu z Řecka...

Ministerstvo životního prostředí dostane 250 milionů navíc na boj proti suchu

Alena Schillerová, Richard Brabec a Andrej Babiš na slavnostní inauguraci...

Ministerstvo životního prostředí dostane příští rok o 250 milionů korun více. Na dodatečném navýšení rozpočtu se na...

Najdete na iDNES.cz