Diskuse k článku

Sobotka chce radikálně řešit plagiátorství poslance ČSSD Svobody

Miroslav Svoboda, poslanec ČSSD, který získal titul inženýra na pražské Vysoké škole finanční a správní díky opsané diplomové práci, bude nejspíš muset k vedení strany "na kobereček". Případem poslance, jenž se chlubí podvodně získaným titulem, se v pátek zabývalo i předsednictvo strany.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kocourek25

Bohušu,co chceš...

řešit když máš sám máslo na pleši. Víš jak dopadl velkej Yura ? Taky chtěl cosi řešit a ono ho to vyřešilo k prospěchu nás všech. Tak si dej bacha - mnoho psů zajícova smrt.;-DRv

0/0
20.6.2011 10:20

Tonda Brno

Bohušu

A ti další jako Hašek a Onderka? Ti se budou taky nějak řešit?

0/0
20.6.2011 9:54

Worff

Vykašli se na to,

v ODS takové drobné ani neřeší...Rv

0/0
20.6.2011 9:09

Tryskomys Muf

Jak chces Sobotko neco radikalne resit

Jak chces Sobotko neco radikalne resit, kdyz si sam zproneveril poslanecke nahrady na koupi vlastniho bytu a tolerujes, resp. ignorujes nescetne pripady korupce v radach CSSD? 8-o8-oRvRv

0/0
18.6.2011 22:18

singlemalt

Radikální tresty v Liháči zavedl blahé paměti Jirka

-provinilce nekompromisně vyrazí do odborů.

0/0
18.6.2011 11:20

BARON FON SAXOFON

zrušte tyhle prodejny diplomů a bude to ok

!!!!!!

0/0
18.6.2011 11:17

Sharkee okraden cenz0ry

V Německu po podobné aféře odstoupil ministr.

S. Rath je však jen pochválil.

HanbaRv!!EU

0/0
18.6.2011 10:59

Jen Aby

proč by ho měl vracet

ať mu ho seberou !!!

0/0
18.6.2011 10:49

prying

Re: proč by ho měl vracet

Může na něj jít po Sobotkovsku."Vrať titul nebo ti zvýším progresivní daň!";-D

0/0
18.6.2011 10:54

kjuba.pavlicek

Vystudoval jsem řádně :-D :-D :-D

Vtipálek... Opíše diplomku a vystudoval řádně? A co čestné prohlášení že to neopsal co se dává do každý práce? lol

0/0
18.6.2011 10:09

kjuba.pavlicek

Re: Vystudoval jsem řádně :-D :-D :-D

To je jako já řídil autobus a nemůžu za to, že jsem zabil 20 lidí, vždyť papíry na auto jsem udělal řádně :-D

0/0
18.6.2011 10:10

william.blake

vždyť Slávek už neuhlídá ani tu kozu...

0/0
18.6.2011 9:53

prying

Re: vždyť Slávek už neuhlídá ani tu kozu...

Bohůš jenom vyhrožuje. Jako obvykle nevyřeší nic.

0/0
18.6.2011 10:52

Klement a Denisa

ja to porad rikam

ze tituly ziskane v CR (popr. CSSR) jsou ziskane podvodem, vzdyt je tam skoro kazdy Ing nebo Mgr a o doktoratech vubec nemluve, taky to tam tak vypada;-D

0/0
18.6.2011 7:54

český_vesničan

Re: ja to porad rikam

..a co ČSR....a ČSFR......????

0/0
18.6.2011 8:04

vejcednes

Re: ja to porad rikam

Ja by som sa nebál ani Veľkej Moravy.:-)

0/0
18.6.2011 8:27

drotár

Re: ja to porad rikam

Ty se starej o své soukmenovce a běž s tou hatmatilkou do pr....

0/0
18.6.2011 10:41

727

Re: ja to porad rikam

Svým příspěvkem jsi odhalil nevědomé mládí nebo hloupost. Mgr. tituly se za ČSSR neudělovaly. Můžeš si vybrat.

0/0
18.6.2011 9:15

DrPrHrBr

Re: ja to porad rikam

Všechny s výjimkou jednoho (mého). A mohl bych jmenovat desítky kolegů, u kterých to platí stejně. NA diplomkách jsme všichni makali jako draci. Bohužel se to vždy týká nějaké menšiny, která si chce usnadnit život a zpravidla jde o tzv. dálkaře, kteří "studují" pouze proto, že potřebují nějaký "papír". Tak i vznikají různé pseudoobory  a pseudoškoly.

0/0
18.6.2011 9:45

okuk

Re: ja to porad rikam

Zvláště pak studium na netechnických oborech před rokem 89 nemělo vůbec žádnou cenu. Každý, kdo studoval socialistickou VŠE a měl tu možnost studovat skutečnou ekonomii v zahraničí ví, že roky strávené na VŠE byly roky ztracené. Podobně to bylo s právem, filosofií, sociologií a pod. Kupované tituly nejsou nic nového. V USA jsou na ně inzeráty všude. USA jsou ale jiná země. Tituly se tam nikdo nehonosí, na tituly se vás váš eventuelní zaměstnavatel neptá a tak se vlastně jedná o nevinnou zábavu. Až se dostaneme na jejich úroveň a tituly nebudou lidi omračovat a nezískají nositeli preferenční zacházení u lékaře, či na úřadě a konečně budeme posuzovat lidi podle toho co umí, pak se tito Svobodové a plzenští absolventi ve svých údajných oborech neuživí.

0/0
18.6.2011 10:05

vejcednes

Tak sa mi zdá, že všetkého moc

škodí. Keď niekto regulérne študuje prepísaný počet rokov ( nemyslím teda rýchlo kvasené uhorky) a škola ho nevyhodí, záverečná práca je už len čerešničkou na torte. Nie je jediným a ani najdôležitejším kritériom. Každá záverečná práca je postavená na predchádzajúcich poznatkoch a nazvať ju plagiátom je možné takmer vždy. Samozrejme čistý opis inej práce je zverstvo - to však má vyhodnotiť predovšetkým škola. Keď to škola nezvládne - je to jej vizitka a hanba. Takto sa to spätne zneužíva na politické čistky. :-)

0/0
18.6.2011 7:49

drevak_patlak

Re: Tak sa mi zdá, že všetkého moc

Rozhodně nemáte pravdu. Vypracování diplomové práce je završením studia, DP práce musí být originální, musí mít vlastní přínos a musí splňovat další kritéria. Kompilace cizích původních prací (s uvedením původu) je oprávněná práce s literárními zdroji, obvykle ji ale nelze považovat za vlastní přínos. Přebírání cizích pasáží s uvedením zdroje je neoprávněná práce s literárními zdroji, přebírání cizích pasáží bez citace je plagiátorství. Na většině VŠ je to upravené vhodným předpisem a studenti ví, co smí a co ne. Pokud se student dopustí plagiátorství, je to podvod a titul mu nepatří. Škola ho ale nemusí odhalit, nelze čekat, že vedoucí/oponent/komise budou znát všechny potenciálně použité texty a stejně tak nemusí být ani v databázi pro vyhledávání plagiátů (který ale zatím není povinnost používat). Do extrému dovedeno byste mohl argumentovat tím, že neodhalená vražda je vlastně legální.

0/0
18.6.2011 8:26

vejcednes

Re: Tak sa mi zdá, že všetkého moc

I tak si myslím, že je to vec školy ( a spoločnosti v súvislosti zo zriaďovaním alebo rušením školy). Plagiátorstvo ( do absurdnosti) je možné nájsť všade a pri mediálnej podpore je možné naháňať akúkoľvek čarodejnicu. Záverečná práca je záverom úspešného štúdia ( inak by sa k nej študent nedostal) a merať ten vlastný prínos študenta je dosť delikátna záležitosť. Ak to školy evidentne nezvládajú, je na mieste uvažovať o zrušení záverečných prác. Prirovnanie k legálnosti vraždy je dosť násilné. Neodhalená vražda sa nestane legálnou, iba zostane neodhalenou. Navyše vražda je čin takpovediac dokonalý čo sa týka následku - smrti. Záverečná práca je vždy s použitím predchádzajúcich znalostí. A určiť nejakú hranicu povinného vlastného prínosu je obtiažne. Ak si s tým spoločnosť neporadí a školy predovšetkým, tak sa to bude zneužívať na vybavovanie účtov a osočovanie súpera. Opakujem, mala by byť hodnotená lebo hanobená škola, nie študent. :-)

0/0
18.6.2011 8:41

drevak_patlak

Re: Tak sa mi zdá, že všetkého moc

Předpokládám, že nepracujete ve vysokém školství. Pranýřovat školu za to, že její studenti podvádějí, je nesmysl. Věřte tomu, že studenti vymyslí kde co, jak podvádět (nejen v DP, ale i při zkouškách, testech atd.). Všechno se neodhalí, jsou pořád o krok vpředu před námi akademiky.

Zhodnotit, zda je práce přínosná nebo ne, musí vedoucí práce, oponent a komise (občas se dostanou do rozporu). Pokud toho není schopen vedoucí, je třeba ho ze školy vyhodit, ale tam kompetence školy končí. Kdo udělá poctivou práci, nemůže být za ní popotahován. Ale bohužel dnešní snaha studentů je ušetřit si práci a pak se odevzdávají lecjaké ptákoviny.

0/0
18.6.2011 9:35

vejcednes

Re: Tak sa mi zdá, že všetkého moc

Ak sa dá nejakej inštitúcii - škole - právomoc niečo rozhodnúť ( dať absolutórium, titul a podobne) tak potom má inštitúcia - škola - aj zodpovednosť. Podvody vždy boli a aj budú - ale zodpovedná je škola a tá to má aj riešiť. Ale zároveň sa škola musí spoločnosti zodpovedať za svoje zlyhanie. Pretože je to zlyhanie školy. Toto nie je prípad klasického podvodu, kedy podvodník oklame nič netušiacu obeť. Toto je prípad zlyhania skúšobnej komisie. Ak vám napríklad revízny technik vydá doklad o bezpečnosti nejakého zariadenia, už nikdy sa nemôže vyhovárať že ho niekto podviedol zámenou označenia v príslušnom zariadení. Je to jeho zodpovednosť za vydaný certifikát a jeho vizitka. :-)

0/0
18.6.2011 10:10

topič elektrárenský

Re: Tak sa mi zdá, že všetkého moc

Je především věcí školy, aby odhalila plagiát respektive ohodnotila diplomovou práci. Proč to v tomto i jiných případech neudělala je velmi obtížné určit. Může to být lemplovitostí pedagogů, kteří jsou líní ověřit původnost textu, mohli být studentem podplaceni, aby přimhouřili oko, možná za studenta orodoval nějaký spolustraník. Vzhledem k drzosti, s jakou se potrefený absolvent k celému případu postavil, bych to tipoval na nějakou formu korupce. Řešení to nemá, respektive jediná možnost je zrušit tituly jako takové. Stejně je to zdejší specialita, nikde ve světě se nepoužívají v takovém rozsahu, jako u nás. Ponechat snad jedině tituly absolventům lékařských fakult, ale třeba titul JUDr. po aféře na plzeňských právech nemá prakticky žádnou hodnotu. Za pařičné všimné ho mohl beztrestně získat kdokoliv bez nutnosti absolvování studia i bez diplomové práce. Státnice, diplomky či nějaké dodatečné přezkoušení před komisí - v zemi, kde se dá za peníze koupit všechno nemají žádný smysl.

0/0
18.6.2011 9:40

George Renel

Radikální řešení

Ještě by to chtělo radikálně řešit byt koupený za poslanecké náhrady,,,,,,

+2/0
18.6.2011 7:09

BoaBo

Pan Sobotka

má vzácný smysl, produkovat nepodstatné bláboly - dluhy máme, kam se podíváme...

0/0
18.6.2011 6:41

Divam se na Vas a zasnu

Elita, narodem oznacovana jako jelita

Cech je krizencem Roma a Africana. Proto by bylo vhodne, aby kazdy politik, ktery ziska nejaky akademicky titul behem sve politicke kariery, musel zverejnit sve mentalni vyplody na strankach university, kde titul ziskal. Potom by asi "inzenyr" Svoboda, "JUDr" Gross, "JUDr." Nemec nebo "prof." Klaus vypadali jako podvodna verbez. Takto se zatim citi jako "elita" naroda.

0/0
18.6.2011 1:06

xkovi

Re: Elita, narodem oznacovana jako jelita

Tak s tim Klausem jsi trochu ujel...nevsiml jsem si, ze by se honosil nejakym titulem, ktery skutecne neziskal...nekdy mi prijde ta anti-klausovska fobie nekterych zdejsich diskutujicich opravdu uz trapna :-/

0/0
18.6.2011 1:39

Judge Dredd

Re: Elita, narodem oznacovana jako jelita

hele, nejsem nějakej anti-klaus xenofob, ale jeho disertačku nikdo ještě neviděl... Naopak práce těchto lidí by měly být veřejně dostupné - pokud nepracoval s utajovanými skutečnostmi, což musí být v práci, ale i v zadání, a zejména při obhajobě uvedeno - víme.

0/0
18.6.2011 17:27

drevak_patlak

Re: Elita, narodem oznacovana jako jelita

Takhle už se to několik let dělá (alespoň na seriózních VŠ). Závěrečné a kvalifikační práce se publikují veřejně na webu.

0/0
18.6.2011 8:29

topič elektrárenský

Re: Elita, narodem oznacovana jako jelita

Což je sice pěkné, ale vzhledem k tomu, že jednou udělený titul nelze odebrat ani kdyby diplomová práce byla opsaná od začátku do konce, tak to slouží pouze k naštvání těch studentů, kteří školu poctivě vystudovali. Ti se pak právem  cítí za blbce, když vidí, jak jiní získávají titul za pár víkendů, bez zkoušek a bez diplomky. A náš právní řád bohužel neumožňuje postihnout ani ty, kteří ty tituly takto udělovali a udělují. Viz Plzeň, kde dotyční nejen dál učí, ale dokonce zastupují stát v kauze Šťáva.

0/0
18.6.2011 9:48

Fikus 1

Bohušu a co Onderka?

a Hašek?

0/0
18.6.2011 0:49

stoural47

Re: Bohušu a co Onderka?

TAKY,BY NÁS ZAJÍMALO,CO (ELEGÁN ONDERKA) ,A HURVAJS HAŠEK ???;-O;-D!!

0/0
18.6.2011 1:48

Pláteník

chce nebo bude?

toť otázka;-D

0/0
18.6.2011 0:21

Vladyka Božihněv

-

Podvodně získané tituly jsou specialitou ODS. !! V sociální demokracii je to vyjímka a pan Mgr. Sobotka situaci rázně vyřeší. !!

0/0
18.6.2011 0:13

Pláteník

Re: -

jasně že jo, macuro;-)

0/0
18.6.2011 0:20

xkovi

Re: -

Tohle je uz na psychiatra...ja byt vami, tak radeji uz vubec neprispivam...doktor Chocholousek uz pro vas poslal ;-D

0/0
18.6.2011 1:40

MiroTR

Re: -

Stejná vyjímka, jako Rath s atestacemi ? ;-)

0/0
18.6.2011 7:49

pan_kacena

...neridi nas developeri, kmotri ani lotri

to bylo predvolebni heslo predmetneho soudruha...bohuzel jej neridi ani obycejna lidska slusnost...!!!

0/0
17.6.2011 23:47

jirkas13

Budou tlačit na to,

aby to složil. Pokud to neudělá, lidi si řeknou, že jsou všichni stejní. (A to jsou.) Oni teď moc potřebují, aby vypadali lepší. Má to ten Svoboda blbý.

0/0
17.6.2011 23:39

Good luck

Re: Budou tlačit na to,

Stačí pár týdnů nezvedat telefon a ono se na to zapomene..

0/0
17.6.2011 23:42

jirkas13

Re: Budou tlačit na to,

Ano, tak to chodí. Ale oni by teď potřebovali exemplární příklad, jak zatočí s nešvarem. A co nějakej Svoboda, když půjde o obraz strany? Po volbách může být velvyslancem v Bulharsku. Tam by nic opsat nedokázal.

0/0
17.6.2011 23:44

Good luck

Re: Budou tlačit na to,

Já myslim, že ty Sobotkovy výroky budou všechno, co proti Svobodovi někdo udělá.. za chvíli se na případ zapomene a kdyby to za pár let někdo vytáhnul, Sobotka odkáže na svoje dnešní vyjádření a řekne, že on nic víc dělat nemohl..

0/0
17.6.2011 23:47

jirkas13

Re: Budou tlačit na to,

Vypadá to logicky a je to obvyklé. Pokud to zase udělají stejně, je to Spolčení hlupců.

0/0
17.6.2011 23:59

ja_je_nekdo_jiny

To Sobotku šlechtí, ale uvidíme, co skutečně stane...

0/0
17.6.2011 23:28

český_vesničan

Re: To Sobotku šlechtí, ale uvidíme, co skutečně stane...

...ŇYC....:-P

0/0
17.6.2011 23:32

Mr_Hankee

Re: To Sobotku šlechtí, ale uvidíme, co skutečně stane...

Schovají ho někam do dozorčí rady či jiné trafiky (přinejhorším).

0/0
17.6.2011 23:34

jirkas13

Re: podvodna profesura

To je jasné. Jenže ty děti jí to většinou říkají automaticky, ona na tom asi netrvá. A jak jí mají říkat? Stejně většinou říkají "ta kráva".

0/0
18.6.2011 0:00

Najdete na iDNES.cz