Sobotka bouřil proti škrtům, ČSSD chce šetřit jinak. Místo Davida přijel Švejnar

  10:13aktualizováno  16:57
Škrty, které chystá vláda, jsou pro ČSSD nepřijatelné. "Chceme promyšlené úspory," řekl na programové konferenci v Olomouci šéf strany Bohuslav Sobotka. Konference vypadala jinak, než za Jiřího Paroubka. Nebyla žádná show a zpěváka Michala Davida nahradil jiný host, ekonom Jan Švejnar. Paroubek nepřijel a vzkázal, že konference je výrazem bezradnosti.

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Sociální demokraté se sešli, aby se poradili se o své další strategii v situaci, kdy sice dostali nejvíce hlasů ve volbách do Sněmovny, ale vládu sestavily ODS, TOP 09 a Věci veřejné.

Paroubek: Je to výraz bezradnosti

Expředseda Jiří Paroubek na konferenci ČSSD nepřišel. "Ani nevím, jestli jsme ho pozvali," řekl iDNES.cz místopředseda strany Milan Urban.

Paroubek se do konferenci, která se konala v jeho rodné Olomouci tvrdě opřel. "Musím říci, že je to do určité míry výraz bezradnosti," řekl Mediafaxu k tomu, že si strana k diskusi o programu pozvala nestraníky - Jana Švejnara či Václava Bělohradského.

Zajímavé bylo srovnání s poslední programovou konferencí v Teplicích před volbami do Sněmovny. Show, kde zpíval Michal David se sociálními demokraty "my jsme ten správnej tým", nahradila výrazně skromněji pojatá schůze. Žádné oranžové šály, místo toho akce připomínající spíše kavárenskou či televizní debatu, k níž bylo přizváno publikum.

Na konferenci také ČSSD ukázala nové billboardy. Jsou ve čtyřech verzích - a mají jednotný slogan - "nebudu jenom nadávat, půjdu volit". Na billboardech jsou hasič, stavař, mladá matka s dítětem a starší paní, kterým vadí snižování platů, propouštění z práce, snižování mateřské a zdražování léků. "Billboardy nasadíme od října," řekl iDNES.cz volební manažer sociální demokracie Jan Hamáček.

Sobotka překvapil. Mluvil o tom, že zadlužování ohrožuje sociální stát

Překvapením a náznakem možného programového posunu ČSSD byla slova lídra strany Bohuslava Sobotky, že "schodkové rozpočty jsou největším nepřítelem sociálního státu".

Místopředseda Lubomír Zaorálek na programové konferenci a 3. mimořádném zasedání ÚVV ČSSD v Olomouci.

Před volbami do Sněmovny, ještě pod vedením Jiřího Paroubka, přitom sociální demokracie slibovala například to, že rozdá třinácté důchody. Její kampaň byla postavena i na dalších štědrých slibech voličům, kteří je ale pak "honorovali" svými hlasy ve volbách méně, než si ČSSD představovala.

Správná cesta k úsporám je podle ČSSD taková, která rozloží náklady škrtů spravedlivě na všechny skupiny obyvatelstva. Vláda by podle Sobotky měla hledat další příjmy, například zdaněním hazardu.

ČSSD děkovala odborářům za jejich demonstraci kvůli platům

Vládní plány podle lídra ČSSD útočí nejen na sociální slabé, ale i na peněženky lidí ze středních vrstev. "Obáváme se, že cílem vlády je vyhladovět veřejný sektor a pak ho privatizovat," říká Sobotka. Poděkoval 40 tisícům státních zaměstnanců, že se proti plošným škrtům postavili na demonstraci, která se uskutečnila tento týden v Praze.

Účastníky programové konference ČSSD v Olomouci, mezi nimiž byl i brněnský primátor Roman Onderka, vítaly hostesky v lidových krojích a lidové písničky.

"V naší zemi ještě není obvyklé, že se lidé dokáží spojit a hájit svá práva. Demonstrující dodali sebevědomí všem, kdo nesouhlasí s koaliční vládou ODS, TOP 09 a Věcí veřejných," prohlásil lídr ČSSD.

Skutečným lídrem vlády je podle něj ministr financí z TOP 09 Miroslav Kalousek. Za absurdní označil Sobotka to, že vládu sestavila ODS, která ve volbách ztratila 15 procent hlasů a že koaliční kabinet doplnily Věci veřejné, strana, kterou podle lídra ČSSD založili kmotři pražské ODS a pak si ji zprivatizoval sponzor strany a současný ministr dopravy Vít Bárta.

ČSSD pozvala na konferenci Švejnara i Bělohradského

Svou programovou konferenci pojala ČSSD jako sérii diskusí za účasti expertů zvnějšku strany, která si pozvala, aby jí pomohli hledat po volbách novou cestu, jak oslovit voliče. Přizvala si k tomu například filozofa Václava Bělohradského, politologa Jiřího Pehe či ekonoma Jana Švejnara, který kandidoval i na prezidenta.

Bez reforem dluhy porostou, varoval sociální demokraty Švejnar

Nejsme jako Řecko, ale do roku 2020 se to může dluh výrazně zvýšit, řekl na programové konferenci ČSSD

Pehe sociální demokracii řekl, že se musí pokusit oslovit i levicové liberály. Bělohradský naopak stranu varoval, aby se neupínala ke střední třídě. "Ohrožená střední třída se fašizuje, nikdy se nehlásí k levici," tvrdí Bělohradský.

"Pokud bude sociální demokracie věci lidem trpělivě vysvětlovat, tak to nakonec pochopí i vysokoškolsky vzdělaní voliči," zavtipkoval sociolog Jan Keller. Právě u vzdělanějších voličů nemá ČSSD tak silnou podporu, jakou by si přála - podobně jako u mladých a ve velkoměstech.

Zavržený Vlček je tu zpátky, vítal konferenci ve svém kraji

Miloslav Vlček vítá v úvodu účastníky Programové konference a 3. mimořádného zasedání ÚVV ČSSD v Olomouci. V pozadí místopředseda Milan Urban.

Pikantní je, že mezi těmi, kdo konferenci zahajovali úvodními proslovy, byl i bývalý šéf Sněmovny a lídr olomoucké ČSSD Miloslav Vlček, kterého strana před volbami donutila odejít z kandidátky i ze Sněmovny.

MF DNES totiž upozornila, že porušil zákon, když vracel svému bývalému asistentovi půjčku 1,1 milionu korun v hotovosti papírovém pytlíku a ne bankovním převodem. Vlček to původně zapíral, pak to přiznal a pod tlakem Jiřího Paroubka odešel z kandidátky.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud Babiš padne, půjdu do politiky, řekl Jiří Ovčáček v Rozstřelu

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v diskusním pořadu Rozstřel.

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, bude od posledního srpnového týdne moderovat vlastní zábavní pořad na TV...

Vodohospodáři na Poličsku odškodní odběratele za znečištěnou vodu

Ilustrační snímek

Odběratelé pitné vody na Poličsku, kterým z kohoutku zřejmě po několik týdnů tekla kontaminovaná voda, se dočkají...

Pojistka Krejčířovy vily na splacení dluhů nepůjde. Dostane ji jeho žena

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Peníze z pojistky z části vyhořelé Krejčířovy vily by nešly na splacení exekucí uprchlého podnikatele. Připadly by...

Najdete na iDNES.cz