Sobotka bouřil proti škrtům, ČSSD chce šetřit jinak. Místo Davida přijel Švejnar

  10:13aktualizováno  16:57
Škrty, které chystá vláda, jsou pro ČSSD nepřijatelné. "Chceme promyšlené úspory," řekl na programové konferenci v Olomouci šéf strany Bohuslav Sobotka. Konference vypadala jinak, než za Jiřího Paroubka. Nebyla žádná show a zpěváka Michala Davida nahradil jiný host, ekonom Jan Švejnar. Paroubek nepřijel a vzkázal, že konference je výrazem bezradnosti.

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Sociální demokraté se sešli, aby se poradili se o své další strategii v situaci, kdy sice dostali nejvíce hlasů ve volbách do Sněmovny, ale vládu sestavily ODS, TOP 09 a Věci veřejné.

Paroubek: Je to výraz bezradnosti

Expředseda Jiří Paroubek na konferenci ČSSD nepřišel. "Ani nevím, jestli jsme ho pozvali," řekl iDNES.cz místopředseda strany Milan Urban.

Paroubek se do konferenci, která se konala v jeho rodné Olomouci tvrdě opřel. "Musím říci, že je to do určité míry výraz bezradnosti," řekl Mediafaxu k tomu, že si strana k diskusi o programu pozvala nestraníky - Jana Švejnara či Václava Bělohradského.

Zajímavé bylo srovnání s poslední programovou konferencí v Teplicích před volbami do Sněmovny. Show, kde zpíval Michal David se sociálními demokraty "my jsme ten správnej tým", nahradila výrazně skromněji pojatá schůze. Žádné oranžové šály, místo toho akce připomínající spíše kavárenskou či televizní debatu, k níž bylo přizváno publikum.

Na konferenci také ČSSD ukázala nové billboardy. Jsou ve čtyřech verzích - a mají jednotný slogan - "nebudu jenom nadávat, půjdu volit". Na billboardech jsou hasič, stavař, mladá matka s dítětem a starší paní, kterým vadí snižování platů, propouštění z práce, snižování mateřské a zdražování léků. "Billboardy nasadíme od října," řekl iDNES.cz volební manažer sociální demokracie Jan Hamáček.

Sobotka překvapil. Mluvil o tom, že zadlužování ohrožuje sociální stát

Překvapením a náznakem možného programového posunu ČSSD byla slova lídra strany Bohuslava Sobotky, že "schodkové rozpočty jsou největším nepřítelem sociálního státu".

Místopředseda Lubomír Zaorálek na programové konferenci a 3. mimořádném zasedání ÚVV ČSSD v Olomouci.

Před volbami do Sněmovny, ještě pod vedením Jiřího Paroubka, přitom sociální demokracie slibovala například to, že rozdá třinácté důchody. Její kampaň byla postavena i na dalších štědrých slibech voličům, kteří je ale pak "honorovali" svými hlasy ve volbách méně, než si ČSSD představovala.

Správná cesta k úsporám je podle ČSSD taková, která rozloží náklady škrtů spravedlivě na všechny skupiny obyvatelstva. Vláda by podle Sobotky měla hledat další příjmy, například zdaněním hazardu.

ČSSD děkovala odborářům za jejich demonstraci kvůli platům

Vládní plány podle lídra ČSSD útočí nejen na sociální slabé, ale i na peněženky lidí ze středních vrstev. "Obáváme se, že cílem vlády je vyhladovět veřejný sektor a pak ho privatizovat," říká Sobotka. Poděkoval 40 tisícům státních zaměstnanců, že se proti plošným škrtům postavili na demonstraci, která se uskutečnila tento týden v Praze.

Účastníky programové konference ČSSD v Olomouci, mezi nimiž byl i brněnský primátor Roman Onderka, vítaly hostesky v lidových krojích a lidové písničky.

"V naší zemi ještě není obvyklé, že se lidé dokáží spojit a hájit svá práva. Demonstrující dodali sebevědomí všem, kdo nesouhlasí s koaliční vládou ODS, TOP 09 a Věcí veřejných," prohlásil lídr ČSSD.

Skutečným lídrem vlády je podle něj ministr financí z TOP 09 Miroslav Kalousek. Za absurdní označil Sobotka to, že vládu sestavila ODS, která ve volbách ztratila 15 procent hlasů a že koaliční kabinet doplnily Věci veřejné, strana, kterou podle lídra ČSSD založili kmotři pražské ODS a pak si ji zprivatizoval sponzor strany a současný ministr dopravy Vít Bárta.

ČSSD pozvala na konferenci Švejnara i Bělohradského

Svou programovou konferenci pojala ČSSD jako sérii diskusí za účasti expertů zvnějšku strany, která si pozvala, aby jí pomohli hledat po volbách novou cestu, jak oslovit voliče. Přizvala si k tomu například filozofa Václava Bělohradského, politologa Jiřího Pehe či ekonoma Jana Švejnara, který kandidoval i na prezidenta.

Bez reforem dluhy porostou, varoval sociální demokraty Švejnar

Nejsme jako Řecko, ale do roku 2020 se to může dluh výrazně zvýšit, řekl na programové konferenci ČSSD

Pehe sociální demokracii řekl, že se musí pokusit oslovit i levicové liberály. Bělohradský naopak stranu varoval, aby se neupínala ke střední třídě. "Ohrožená střední třída se fašizuje, nikdy se nehlásí k levici," tvrdí Bělohradský.

"Pokud bude sociální demokracie věci lidem trpělivě vysvětlovat, tak to nakonec pochopí i vysokoškolsky vzdělaní voliči," zavtipkoval sociolog Jan Keller. Právě u vzdělanějších voličů nemá ČSSD tak silnou podporu, jakou by si přála - podobně jako u mladých a ve velkoměstech.

Zavržený Vlček je tu zpátky, vítal konferenci ve svém kraji

Miloslav Vlček vítá v úvodu účastníky Programové konference a 3. mimořádného zasedání ÚVV ČSSD v Olomouci. V pozadí místopředseda Milan Urban.

Pikantní je, že mezi těmi, kdo konferenci zahajovali úvodními proslovy, byl i bývalý šéf Sněmovny a lídr olomoucké ČSSD Miloslav Vlček, kterého strana před volbami donutila odejít z kandidátky i ze Sněmovny.

MF DNES totiž upozornila, že porušil zákon, když vracel svému bývalému asistentovi půjčku 1,1 milionu korun v hotovosti papírovém pytlíku a ne bankovním převodem. Vlček to původně zapíral, pak to přiznal a pod tlakem Jiřího Paroubka odešel z kandidátky.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

Nepít alkohol je normální, vzkazuje kampaň. K abstinenci nenutí

Kampaň Nepít alkohol je normální upozorňuje na rizika lihovin prostřednictvím televizních spotů České televize. Mimo...

Lékaři mohou díky novému přístroji převážet k transplantaci bijící srdce

Nová metoda s pomocí přístroje simulujícího tep umožnila převézt pro transplantaci bijící srdce. Na začátku října ji...

Mariánskolázeňský dům Mercur nemá vlastní kuchyň, nejspíš skončí

Ministerstvo vnitra chce závěrem letošního roku ukončit provoz lázeňského domu Mercur na dohled od kolonády v...

Najdete na iDNES.cz