Šéfové ČSSD, lidovců a zelených si notují. Rodí se nové spojenectví

  18:37aktualizováno  18:37
U jednoho stolu v sídle sociální demokracie usedli předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, šéf lidovců Pavel Bělobrádek a zelených Ondřej Liška. A velmi si spolu notovali. Na první pohled to vypadalo tak, že jsou schopni a ochotni domluvit se na spolupráci, která by mohla být pro voliče alternativou k současné vládě ODS, TOP 09 a LIDEM.

Šéfové tří politických stran Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Ondřel Liška (Strana zelených) představili společného kandidáta do senátních voleb Martina Potůčka (druhý zleva). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zatím se ČSSD, lidovci a zelení domluvili na společném kandidátovi v senátních volbách v jednom z obvodů v Praze, sociologovi Martinu Potůčkovi. "Je to historická událost. Byl bych rád, kdybychom byli v budoucnu schopni uzavírat podobná spojenectví," řekl Sobotka.

"Spojuje nás kritika současné vlády a důraz na hodnoty, které se týkají spravedlnosti a lidské důstojnosti," uvedl předseda ČSSD, který zdůraznil, že když bude jeho strana v budoucnu mít šanci sestavit vládu, bude se dívat právě do politického středu, směrem k lidovcům a zeleným, kteří nyní ve Sněmovně nejsou, a na levici, tedy směrem ke komunistům.

"Nejsme účelové straničky nebo podnikatelské projekty"

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek zdůraznil, že sociální a křesťanské demokraty spojuje zájem o budování sociálně-tržního hospodářství. "A to, o co bojují, jsou parametry," řekl. "Nejsme žádné účelové straničky nebo podnikatelské projekty," charakterizoval tři strany, jejichž předsedové spolu v Lidovém domě usedli u jednoho stolu. A podle Sobotky nikoli poprvé.

Bělobrádek ale připomněl i to, že jeho strana je schopna uzavírat partnerství s demokratickými stranami nejen nalevo. A nemusí být v koalici vůbec, jenom ji tolerovat. Byl to ale jeden z mála momentů, kdy souznění nebylo téměř úplné.

I když v programech ČSSD, lidovců a zelených existují body, kdy by strany dohodu hledaly podle Sobotky, Bělobrádka a Lišky dramaticky - například v otázce jaderné energetiky, která vadí zeleným, v otázce zdravotních poplatků, které sociální demokraté chtějí rušit a lidovci ne, v názoru na církevní restituce či na občanský zákoník - ve vystupování tří předsedů před novináři byla především patrná vůle se dohodnout, a to právě v této trojici.

"Jsme skoro nuceni hledat společný jazyk," řekl Liška. I s rizikem, že každá ze tří stran na tom něco ztratí, měly by podle něj hledat konsensus. "Současná politika se začíná dotýkat samotné lidské důstojnosti," tvrdí šéf Strany zelených, který byl dříve jako ministr školství ministrem v pravostředové koalici s ODS a lidovci a s premiérem Mirkem Topolánkem.

Už se jednou domluvili, i když bez části lidovců. Na Švejnarovi

Liška ve středu připomněl, že to není úplně poprvé, kdy se sociální demokraté, zelení a část KDU-ČSL dokázali domluvit na společném postupu.

"Bylo to už v roce 2008 při prezidentské volbě, už tehdy to byla hodnotová koalice," řekl Liška. Tehdy byl společným kandidátem této "prezidentské koalice" ekonom Jan Švejnar, který nakonec těsně prohrál s Václavem Klausem.

"Shoda v programu těchto tří stran výrazně převažuje nad neshodami," řekl ve středu sociolog Martin Potůček, společný senátní kandidát ČSSD, lidovců a zelených v jednom z pražských volebních obvodů.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz