V úterý předal MF DNES téměř 290 snímků a čtyři desítky videozáběrů, na nichž je zachycen Topolánek a další politici, lobbisté a manažeři velkých firem, jak tráví luxusní dovolenou v letovisku Monte Argentario na jachtách a v rezidencích. Randák řekl, že dostal tip, kde tito lidé budou, a měl úkol to zdokumentovat.
Karel Randák zadavatele neprozradil. Je pravděpodobné, že on sám jako bývalý šéf špionů byl pouhým "vykonavatelem" zakázky. Má totiž v této oblasti bohaté zkušenosti, a navíc zná lidi, kteří jsou ve sledování skutečnými profesionály. A mají na to i potřebné vybavení. Několikadenní sledování přijde odhadem na půl milionu korun.
"Jsem sledován dlouho. Domnívám se, že sledovačky může řídit Randákova skupina," napsal z Itálie Topolánek.
Když reportér MF DNES Randáka informoval, že vzhledem k závažnosti případu zveřejní, kdo redakci fotografie předal, reagoval: "Pokud mě uvedete, popřu to."
Otázkou je, komu stojí za to platit za Topolánkovo sledování. V úvahu připadá několik scénářů. Buď je to akce konkurenční sociální demokracie, nebo boj o moc uvnitř ODS. Vyloučit nelze ani to, že jde o soukromou iniciativu.
Jméno Randák je v poslední době známé především ve spojitosti s ČSSD. Byl to právě on, kdo s největší pravděpodobností vynesl záznam schůzky lobbisty Miroslava Šloufa a hradního kancléře Jiřího Weigla, když se sešli v hotelu Savoy krátce před prezidentskou volbou. Záznam se pak podle všeho přes šéfa marketingu ČSSD Petra Dimuna dostal do médií.
Možné také je, že za sledováním Topolánka stojí lidé z okruhu jeho hlavního stranického rivala Pavla Béma. Dimun účast ČSSD na sledování politického rivala popřel. Bém nereagoval.
KDO A ZA KOLIK SNÍMKY POŘÍDIL?Přečtěte si analýzu, komu a za kolik se vyplatí sledovat Mirka Topolánka |
Problematický je však i samotný obsah pořízených fotografií a videí.
Je z nich patrné, že se zde předseda ODS rekreoval například s šéfem energetického gigantu ČEZ Martinem Romanem, jeho lobbistou Vladimírem Johanesem a exministrem dopravy Alešem Řebíčkem.
To je pro Topolánka problém – měl by vysvětlit, proč se v Itálii slunil ve společnosti šéfa ČEZ Romana jen pár dní poté, co zákonodárci přiklepli této firmě desítky miliard korun. A objasnit, kolik nákladná dovolená stála a kdo a jak ji platil.