Do Česka míří silný vítr, sněhová kalamita v Božím Daru i Jablonci trvá

  10:39aktualizováno  22:40
I celý víkend se některé výše položené obce v Česku potýkaly s přívaly sněhu. Zatímco v Jablonci nad Nisou se situace od pátku výrazně zlepšila, centrum Božího Daru zůstává přes nasazení těžké techniky pro dopravu uzavřené. Bez elektřiny jsou tisíce domácností. A do Česka míří silný vítr.

Na Božím Daru za poslední dny napadlo asi 25 centimetrů sněhu. V nejvýše položeném městě České republiky proto od pátku platí kalamitní stav a do odklízení sněhu se o víkendu zapojili hasiči (na jejich traktorbagr se podívejte zde). Na pomoc si přivezli speciální frézu z karlovarského letiště, určenou k odstraňování sněhu z přistávací dráhy.

Centrum Božího Daru přesto zůstává uzavřené pro motoristy, kteří nemají vyhrazená místa k parkování. „Žádáme, aby řidiči dbali pokynů dopravní policie. Parkoviště před vjezdem a naproti čerpací stanici jsou uklizena s dostatečnou kapacitou,“ apeloval starosta Božího daru Jan Horník (STAN). V

V neděli večer město navíc zakázalo vstup do obecních lesů, což platí i pro běžkaře. V pondělí se nebude lyžovat na Klínovci ani v Božím Daru. Kromě sněžení se totiž očekává silný vítr o síle orkánu, který se očekává v celých Krušných horách. 

Už během soboty se podařilo rozšířit místní komunikace v takovém rozsahu, že se na jejich strany může ukládat další odhrabaný sníh, uvedlo město na svých facebookových stránkách. 

Sněžná fréza a sáňky před božídarskou radnicí (12. 1. 2019)
Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav. (12. 1. 2019)
Město Boží Dar trápí přívaly sněhu, na pomoc přijeli hasiči ze Zbiroha a jejich...

Boží Dar trápí přívaly sněhu.

Všechny tři lyžařské areály ve městě Boží Dar byly v sobotu i neděli otevřené, ale běžkařům starosta doporučil zvolit jinou aktivitu. „Nedoporučujeme pohyb po běžeckých trasách, na které průběžně padají stromy a pohyb běžců je velmi nebezpečný,“ upřesnil.

Silnice se v Jablonci zlepšily, chodníky zatím ne

Výrazně lepší je po víkendu situace v Jablonci nad Nisou. Kalamitní stav, který město vyhlásilo ve čtvrtek, proto zřejmě v pondělí radnice odvolá.

Jablonecké technické služby odvezly z města 3800 tun sněhu. Obtížně schůdné jsou ale nadále chodníky, komplikace přetrvávají na sídlištích. „Pořád platí, že situaci s úklidem na sídlištích komplikují zaparkovaná auta. Je to taková kličkovaná a není to ideální,“ řekla mluvčí radnice Markéta Hozová. Nadále je možné parkovat na městských parkovištích zdarma.

Fotogalerie

Problémy způsobené počasím řeší i na dalších místech v Libereckém kraji. Dopoledne komplikovaly dopravu popadané stromy, které nevydržely nápor mokrého sněhu. Hasiči k nim vyjeli v 60 případech, řekla krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Nejvíce vyjížděli hasiči na Jablonecko a Semilsko.

Popadané stromy v některých částech země přerušily dodávky elektřiny. Bez proudu bylo dnes až18 000 odběrných míst, uvedla v neděli v poledne mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Problémy byly hlavně na Jablonecku a Semilsku v Libereckém kraji, na Frýdecko-Místecku v Moravskoslezském kraji a v horských oblastech Karlovarského kraje. Po deváté hodin večer bylo bez proudu ještě zhruba 4 500 domácností.

Podle Holingerové by energetici chtěli opravy dokončit ještě večer. Opravy však může ještě zkomplikovat silný vítr. 

Radost z nového sněhu mají lyžaři. Do zimního střediska Bedřichov v Jizerských horách jich v sobotu ráno přijelo tolik, že zaplnili všechna parkoviště, a dopravu musela řídit policie.

Do Česka míří silný vítr

V neděli večer, v noci a v pondělí bude v celém Česku foukat silný vítr, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Zejména na severních horách ale může foukat rychlostí až 110 kilometrů v hodině. 

Na většině území Česka by měl silný severozápadní až západní vítr zeslábnout v pondělí večer. Na východě Čech a v oblasti Českomoravské vrchoviny ale bude silně foukat i v úterý.

Na horách by lidé měli omezit túry a zejména se nevydávat do hřebenových partií. Dbát zvýšené opatrnost by kvůli větru měli dbát také řidiči. Dobré je také upevnit volně uložené předměty a zabezpečit skleníky.

Čtvrt metru sněhu za 24 hodin

V nejvyšších českých horách Krkonoších napadlo za posledních 24 hodin čtvrt metru sněhu, za celý týden přibylo okolo 115 centimetrů. V neděli ráno pokrývalo hřebeny hor v průměru asi 160 centimetrů sněhu. „V Krkonoších nadále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice,“ informoval Robert Dlouhý v Horské služby Krkonoše. Loni na začátku druhé lednové dekády na hřebenech Krkonoš bylo 110 centimetrů sněhu a platil druhý lavinový stupeň.

Sníh tento týden podle Dlouhého padal při silném nárazovém jihozápadním a severním větru, který masy sněhu přemísťoval na závětrné svahy. V polohách pod 1000 metrů nad mořem pak padal sníh vlhký. „Sněhové profily vykazují malou až střední stabilitu. Mohou se vyskytnout laviny z nového sněhu a laviny deskové,“ uvedl Dlouhý.

Třetí lavinový stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí. „Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až dolní části svahu,“ uvedl Dlouhý.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Víc lidí bude mít šanci na oddlužení, poslanci schválili změnu u insolvencí

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek a ministryně pro místní rozvoj Klára...

Lidé, kteří spadli do dluhů, které nejsou schopni splácet, mají šanci, že přece jen dostanou šanci na oddlužení....

Naděje statisíců dlužníků. Z pasti je může dostat insolvenční zákon

Exekuce

Téměř 900 tisíc lidí v Česku má problém s dluhy. Ulehčila by jim chystaná novela insolvenčního zákona, kterou projedná...

Tvrdší tresty pro řidiče. Nový bodový systém přináší velké změny

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Najdete na iDNES.cz