Trestní oznámení kvůli reorganizaci policie míří na olomoucké žalobce a GIBS

  14:38aktualizováno  15:33
Sněmovní vyšetřovací komise k policejní reorganizaci podala trestní oznámení na Petra Šeredu z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a na Milana Vaculíka z Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Informovala o tom Česká televize. Předseda komise Pavel Blažek již obě trestní oznámení podepsal.

Pavel Blažek, předseda poslanecké vyšetřovací komise, která řeší reformu policie. (31. srpna 2016) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Poslanci zasedající ve sněmovní komisi se na podání trestních oznámení shodli už v pondělí během posledního zasedání komise (psali jsme zde). V pondělí však její předseda Pavel Blažek (ODS) nechtěl prozradit, na koho oznámení míří.

Česká televize uvedla, že oznámení se konkrétně týkají olomouckého žalobce Petra Šeredy a inspektora GIBS Milana Vaculíka. Jeden z členů komise - poslanec za Úsvit Martin Lank - serveru iDNES.cz sdělil, že tuto informaci nemůže „potvrdit, ale ani vyvrátit.“

Ke konkrétním jménům se nevyjádřil ani Blažek. „Já nechci potvrzovat vůbec nic, zpráva bude probírána v nejbližších dnech, tam to vše bude řečeno,“ řekl novinářům ve Sněmovně.

Že by se jedno oznámení mohlo týkat olomouckých žalobců naznačovalo i usnesení komise adresované vládě. „Za další jsme přijali jedno usnesení, které žádá vládu, aby se zabývala určitými aspekty fungování Vrchního státního zastupitelství v Olomouci,“ řekl v pondělí Blažek.

Na jednom z listopadových jednání komise se poslanci zabývali nařčením z takzvaného „brutálního úniku informací“. Z toho obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého bývalý detektiv ÚOOZ Jiří Komárek.

Nařčením se zabývala GIBS. „Nás bude zajímat, jakým způsobem probíhalo vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), které dozorovalo státní zastupitelství v Olomouci. Ukázalo se, že tam jsou zásadní chyby, a nás zajímá, kdo za to může,“ řekl tehdy Blažek (více zde).

Z předchozí výpovědi inspektora GIBS Milana Vaculíka vyplynulo, že během vyšetřování se stala chyba, kterou přebraly další orgány (více zde). Předseda komise také kritizoval, že informace o vyšetřování, které navíc nebyly správné, se dostaly do médií.

Chyba při vyšetřování

Před komisí vypovídal také Petr Šereda, na nějž má jedno oznámení mířit. Ten poslancům v listopadu potvrdil, že chyba při vyšetřování se stala, ale nebyla zásadní. S tím však Blažek nesouhlasil, správně vedené vyšetřování má podle něj skončit před soudem. „Nikoliv, že se do médií sděluje, kdo všecko je podezřelý, a nakonec se ta věc odloží. To považuji za příklad naprosto nesprávného vyšetřování a komunikace s veřejností,“ kritizoval.

Se závěrečnou zprávou komise bude sněmovna seznámena zřejmě ve čtvrtek. „Za sebe říkám, čím dříve tím lépe,“ uvedl v pondělí Blažek.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci. Komise se zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Zdržte se v Hongkongu násilí, apeluje na Čínu Fischer. A připomíná rok 1968

Bývalý diplomat a neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu...

Válka o hraboše. Zemědělci chtějí jed, ekologové se bojí nevratných škod

Uhynulý hraboš polní.

Zatímco zemědělci hovoří o letošním přemnožení hrabošů jako o kalamitě biblických rozměrů, při které hlodavci zničí...

Zeman se v úterý sejde s Babišem. Do Lán přijedou i Bartoš a Výborný

Premiér Andrej Babiš se sešel s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. (20....

Prezident Miloš Zeman se v úterý sejde na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem. Společně budou zřejmě opět řešit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz