Poslanci zvýšili penze. Lidé nad 85 let dostanou tisícovku navíc

  11:04aktualizováno  13:11
Poslanci rozhodli o zvýšení důchodů od příštího roku. Pevná část penze se od ledna zvýší z devíti na deset procent průměrné mzdy, o 320 korun. Kromě toho dostanou důchodci nad 85 let mimořádný příspěvek tisíc korun. Poslanci všemi 170 hlasy přítomných podpořili vládní návrh. Ještě ho musí podepsat prezident Miloš Zeman.

O zvyšování penzí museli poslanci hlasovat dvakrát. Senátoři totiž poslali zákon zpět poslancům. V horní komoře parlamentu prošel návrh místopředsedy ODS Miloše Vystrčila, aby se o tisícovku zvýšil důchod všem, kteří jsou v důchodu více než 25 let. A to i těm, jimž ještě není 85 let. Ale pro to bylo ve Sněmovně jen 69 ze 169 přítomných, 85 jich bylo proti.

Občanští demokraté upozorňovali, že když projde jejich návrh, polepší si až o 150 tisíc lidí více, většinou žen. „Navýšení zohledňuje zejména situaci žen, které odcházely do důchodu dříve než v 60 letech věku, a proto by na navýšení podle vládního návrhu neměly nárok,“ uvedl Vystrčil už při projednávání penzí v Senátu. Zároveň by ale návrh občanských demokratů byl asi o 1,7 miliardy korun dražší, s čímž návrh státního rozpočtu na příští rok zatím nepočítá.

Netrestejme ty, kdo se rozhodli déle pracovat, řekla Maláčová

„Podle senátní verze by dostalo zvýšený důchod pouze 97 procent důchodců starších 85 let. Trestali bychom tedy ty, kteří zůstali na trhu práce déle, a to si myslím, že je velmi nespravedlivé,“ namítla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.

„Pozměňovací návrh Senátu byl odůvodňován především tak, že je potřeba odměnit ženy, které celý život pečovaly a vychovávaly své děti, zvýšeným důchodem. Já se domnívám, že dostat zvýšený důchod o tisíc korun 25 let poté, co nastoupí tyto ženy do starobního důchodu, není systémové řešení,“ uvedla také Maláčová.

Ministryně financí Alena Schillerová z ANO řekla, že vládní návrh počítá s meziročním navýšením průměrného důchodu o 918 korun měsíčně a kromě toho senioři nad 85 let dostanou další tisícovku měsíčně.

„Návrh senátorů je spravedlivější k ženám,“ oponoval ministryním šéf hnutí STAN Petr Gazdík. Podivil se proto tomu, že ho nepodpořily právě ženy, ministryně Schilllerová a Maláčová. Zeptal se také vlády, kdy chce předložit skutečnou důchodovou reformu.

Senátor Vystrčil řekl i poslancům, že vláda ve svém návrhu opomněla ty, kteří mají nejnižší důchody a to především ženy, které šly do penze kvůli dětem dříve. Ministryně Maláčová ironizovala jeho návrh slovy, že se v ODS konečně probudilo „sociální cítění“.

Pirát Jakub Michálek před hlasování vybídl vládu, aby sestavila spolu s ostatními stranami komisi, která by připravila důchodovou reformu, o níž by se mohlo hlasovat ještě v tomto volebním období.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš na volebním sněmu hnutí ANO

Vládní hnutí ANO volí v neděli své nové vedení. „Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje,“ prohlásil premiér...

Pomohl jsem zachránit mostecké doly, říká odsouzený uhlobaron Kraus

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus má život jako na houpačce. Jednu chvíli vlastnil podíl ve firmě, který má dnes cenu nejméně čtyř miliard...

Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

Premiér Andrej Babiš a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu...

Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz